VM individuel

2017 i Cochin, Indien
35+
HS: Stanislav Pukhov, Rusland
DS: Olga Arkhangelskaya, Rusland
HD: Rupesh Kumar K.T. / Sanave Thomas, Indien
DD: Olga Arkhangelskaya / Maria Koloskova, Rusland
MD: Stanislav Pukhov / Maria Koloskova, Rusland

40+
HS: Hosemari Fujimoto, Japan
DS: Claudia Vogelsang, Tyskland
HD: Phongthep Imkaew / Worapoj Somchariya, Thailand
DD: Dorte Steenberg, Danmark / Louise Culyer, England
MD: Carsten Loesch / Dorte Steenberg, Danmark

45+
HS: Chang-Jun Wu, Chinese Taipei
DS: Csilla Gondane Forian, Ungarn
HD: Chatchai Boonmee / Wittaya Panomchai, Thailand
DD: Tracey Middleton / Joanne Muggeridge, England
MD: Nick Ponting / Julie Bradbury, England

50+
HS: Karoon Kasayapanan, Thailand
DS: Xin Zhou, Hong Kong
HD: Bobby Ertanto, Indonesien / Wei Ping Ting, Malaysia
DD: Betty Blair / Debora Miller, England
MD: Alexander Tandun / Rosiana Tendean, Indonesien

55+
HS: Pornroj Banditpisut, Thailand
DS: Heidi Bender, Tyskland
HD: Pornroj Banditpisut / Nattapol Sanlekanun, Thailand
DD: Birte Bach Steffensen, Danmark / Heidi Bender, Tyskland
MD: Bobby Ertanto, Indonesien / Heidi Bender, Tyskland

60+
HS: Dan Travers, Skotland
DS: Christine M Crossley, England
HD: Sergey Bushuev / Vladimir Koloskov, Rusland
DD: Sugako Morita / Sayoko Takebayashi, Japan
MD: Ian M Purton / Christine M Crossley, England

65+
HS: Johan Groukamp, Sydafrika
DS: Betty Bartlett, England
HD: Peter Emptage / Graham Holt, England
DD: Betty Bartlett / Eileen M Carley, England
MD: Henry Paynter / Siew Har Hong, Canada

70+
HS: Jim Garrett, England
DS: Elvira Richter, Tyskland
HD: Akira Hirota / Shinjiro Matsuda, Japan
DD: Sumiko Ishikawa / Satoko Nakamura, Japan
MD: Jim Garrett / Susan Awcock, England

Se resultater, klik her 

2015 i Helsingborg, Sverige
35+
HS: Stanislav Pukhov, Rusland
DS: Rebecca Pantaney, England
HD: Tony Gunawan, USA / Flandy Limpele, Indonesien
DD: Kazumi Ichinohe / Noriko Sanada, Japan
MD: Tommy Sørensen / Lisbeth Haagensen, Danmark

40+
HS: Peter Rasmussen, Danmark
DS: Georgy Van Soerland-Trouerbach, Holland
HD: Harijanto Arbi / Tri Kusharjanto, Indonesien
DD: Natalia Gonchar / Olga Kuznetsova, Rusland
MD: Carsten Loesch / Dorte Steenberg, Danmark

45+
HS: Chang-Jun Wu, Chinese Taipei
DS: Gitte Sommer, Danmark
HD: En-Horng Liu / Chang-Jun Wu, Chinese Taipei
DD: Anne Birgitte Nielsen / Gitte Sommer, Danmark
MD: Bo Sørensen / Gitte Sommer, Danmark

50+
HS: Wen-Sung Chang, Chinese Taipei
DS: Lone Knudsen, Danmark
HD: Surachai Makkasasithorn / Narong Vanichitsarakul, Thailand
DD: Charlotte Dew-Hattens / Grete Sahlertz Kragekjær, Danmark
MD: Wen-Sung Chang, Chinese Taipei / Xin Zhou, Hong Kong

55+
HS: Hastomo Arbie, Indonesien
DS: Heidi Bender, Tyskland
HD: Uun Setiewan Santoso / Simbarsono Sutanto, Indonesien
DD: Heidi Bender / Maren Schröder, Tyskland
MD: Stefan Frey / Heridi Bender, Tyskland

60+

HS: Claus B. Andersen, Danmark
DS: Christine Crossley, England
HD: Jiamsak Panitchaikul / Surapong Suharitdumrong, Thailand
DD: Christine Black, Skotland / Marjan Ridder, Holland
MD: Rob Ridder / Marjan Ridder, Holland

65+
HS: Johan Croukamp, Sydafrika
DS: Rose Lei, USA
HD: Robert Bell / Royston Lord, England
DD: Yoko Akiyama / Yasuko Kataito, Japan
MD: Royston Lord / Eileen Carley, England

70+
HS: Joachim Schimpke, Tyskland
DS: Renate Gabriel, Tyskland
HD: Kon Kong Ching / Ah Hooi Loo, Malaysia
DD: Beryl Goodall / Kathleen Jenner, England
MD: Kenneth Tantum / Joanna Elson, England

Se resultater, klik her

2013 i Ankara, Tyrkiet
35+
HS: Vadim Itckov, Rusland
DS: Claudia Vogelgsang, Tyskland
HD: Harijanto Arbi / Tri Kusharjanto, Indonesien
DD: Rebecca Pantaney / Lynne Swan, England
MD: Maurice Niesner / Claudia Vogelgsang, Tyskland

40+
HS: Henrik Sørensen, Danmark
DS: Gitte Sommer, Danmark
HD: Eddy Hartono, Indonesien / Rudy Wijaya, Phillipinerne
DD: Mie Hanyu / Akiko Ueda, Japan
MD: Nick Ponting / Julie Bradbury, England

45+
HS: Bo Sørensen, Danmark
DS: Mei-Ying Feng, Chinese Taipei
HD: Patrik Bjorkler / Jens Olsson, Sverige
DD: Betty Blair / Debora Miller, England
MD: Mark Golds / Debora Miller, England

50+
HS: Martin Quist Olesen, Danmark
DS: Lone Knudsen, Danmark
HD: Morten Christensen / Martin Quist Olesen, Danmark
DD: Pamela Peard / Sian Williams, Irland
MD: Wen-Sung Chang / Mei-Ying Lee, Chinese Taipei

55+
HS: Dan Travers, Skotland
DS: Heidi Bender, Tyskland
HD: Trirong Limsakul / Attakorn Maensamut, Thailand
DD: Kuniko Yamamoto / Hiroko Yuyama, Japan
MD: Dan Travers / Christine Black, Skotland

60+
HS: Johan Croukamp, Sydafrika
DS: Siew Har Hong, Canada
HD: William Hamblett / Graham Holt, England
DD: Ann Hurst / Margo Jane Witty, England
MD: Peter Emptage / Betty Bartlett, England

65+
HS: Chaisak Thongdejsri, Thailand
DS: Yuriko Okemoto, Japan
HD: Seri Chintanaseri / Chaisak Thongdejsri, Thailand
DD: Yasuko Kataito / Satoko Nakamura, Japan
MD: Kenneth Tantum / Susan Awcock, England

70+
HS: Seri Chintanaseri, Thailand
DS: Renate Gabriel, Tyskland
HD: Yuji Shibazaki / Koji Tanaka, Japan
DD: Brenda Andrew / Beryl Goodall, England
MD: Hans Schumacher / Renate Gabriel, Tyskland

Se resultater, klik her

2011 i Richmond, Canada
35+
HS: Tjitte Weistra, New Zealand
DS: Renu Chandrika Hettiarchchige, Sri Lanka
HD: Masaharu Lto / Masafumi Yoshikawa, Japan

40+
HS: En Hung Liu, Chinese Taipei
DS: Akiko Ueda, Japan
HD: Chris Hunt / Nick Ponting, England

45+
HS: Bernd Schwitzgebel, Tyskland
DS: Kumiko Kushiyama, Japan
HD: Wattana Ampunsuwan / Surachai Makkasasithorn, Thailand

50+
HS: Wen Sung Chang, Chinese Taipei
DS: Denyse Julien, Canada
HD: Eric Plane / Roger Taylor, England
DD: Heidi Bender, Tyskland / Svetlana Zilberman Beliasov, Israel
MD: Wen Sung Chang / Mei Ying Lee, Chinese Taipei

55+
HS: Vladimir Koloskoc, Rusland
DS: Wei Jian Wilson, USA
HD: Jiamsak Panichaikul / Taveesup Waranusast, Thailand
DD: Suzanne Berg, Danmark / Marjan Ridder, Holland
MD: Rob Ridder / Marjan Ridder, Holland

60+
HS: Hubert Miranda, Indien
DS: Jette Nielsen, Danmark
HD: Seri Chintanaseri / Chaisak Thongdejsri, Thailand
DD: Eileen Carley / Sue Ely, England
MD: Brian Wright / Sus Ely, England

65+
HS: Tony Knott, Canada
DS: Renate Gabriel, Tyskland
HD: Bob Cook / Andy Gouw, USA
DD: Kaya Garbrecht / Grete Steenberg, Danmark
MD: Ken Tantum / Joanna Elson, England

70+
HS: Erling Jensen, Danmark
DS: Gerda Ochudlo, Tyskland
DD: Doreen Elvedahl / Jessie Rogers, Canada
MD: Darryl Knott / Par Davison, Canada

Se resultater, klik her

2009 i Spanien
35+
HS: Vladyslav Druzhchenko
DS: Barbara Kulanty, Polen
HD: Stefan Edvardsson/Joachim Fellenius, Sverige
DD: Helene Kirkegaard/Ann Nielsen, Danmark
MX: Chris Hunt, England/Helle Andresen, Danmark

40+
HS: Peter Espersen, Danmark
DS: Dorota Grzejdak, Polen
HD: Chris Hunt/ Nick Ponting, England
DD: Vlada Cherniavskaya, Hviderusland/ Jeanette Kuhl, Sverige
MX: Nick Ponting/ Julie Bradbury, England

45+
HS: Broddi Kristjansson, Island
DS: Bettina Villars, Svejts
HD: Teerachai Jaruwast/Surachai Makkasasithorn, Thailand
DD: Lone Knudsen/ Jeanette Koldsø, Danmark
MX: Steve Parry/Kay Vickers, England

50+
HS: Dan Travers, Skotland
DS: Svetlana Zilberman Beliasov, Israel
HD: Steen Fladberg/Jesper Hellidie, Danmark
DD: Sugako Morita/Kimiko Tsuchiya, Japan
MX: Jesper Helledie, Danmark/Svetlana Zilberman Beliasov, Israel

55+
HS: Tomoji Matsui, Japan
DS: Angela Michalowsky, Tyskland
HD: Peter Emptage/John Gardner, England
DD: Betty bartlett/Pauline Davis, England
MX: Brian Wallwork/Betty Bartlett, England

60+
HS: Hubert Miranda, Indien
DS: Lieselotte Wengberg, Sverige
HD: Chaisak Thongdejsri/Seri Chintanaseri, Thailand
DD: Sumiko Kaneko/Yuriko Okemoto, Japan
MX: Yoshio Terasaki/Yakuko Kataito, Japan

65+
HS: Harry Shadwick, England
DS: Renate Knotzsh, Tyskland
HD: Michael Coley/Harry Shadwick, England
DD: Renate Gabriel/Renate Knotzsch, Tyskland
MX: Harry Shadwick/Brenda Andrew, England

2007 i Taipei

35+
HS: Sanjay Mishra, Indonesien
DS: Marika Werner, Tyskland
HD: Rudy Wijaya/Herman Laksono, Indonesien
DD: Dun Tsai Ching/Lee I Shi, Taipei
MX: Lu Cheng Chung/Lin Man LIng, Taipei

40+
HS: Liu En Hung, Taipei
DS: Christine Skrapke, Tyskland
HD: Eddy Hartono/Suganyanto Hadi, Indonesien
DD: Kang Chia Yi/Feng Mei Ying, Taipei
MX: Bernd Schwitzgebel/Petra Feichmann, Tyskland

45+
HS: Chang Wen, Taipei
DS: Heidi Bender, Tyskland
HD: Chang Wen Sung/Huang Cheng Lung, Taipei
DD: Heidi Bender, Tyskland/Ellen Aagaard, Danmark
MX: Simbarsono Sutaito/Maia Francisca Tjan, Indonesien

50+
HS: Yuri Smirnow, Rusland
DS: Christine Black, Skotland
HD: Attakorn Meansamut/Taveesup Waranusasat, Thailand
DD: Hwang Hsiv Chi/Lin Soo, Taipei
MX: Dan Travers/Christine Black, Skotland

55+
HS: Terje Dag, Norge
DS: Pauline Davis, England
HD: Suwat Poonumphai/Chaiwat Hanthanom, Thailand
DD: Dumiko Kaneko/Yuriko Okemoto, Japan
MX: Brian Wallwork/Betty Bartlett, England

60+
HS: Chaisak Thongdejsri, Thailand
DS: Sumiko Kaneko, Japan
HD: Chaisak Thongdejsri/Seri Chntanaseri, Thailand
DD: Junko Yonequchi/Keiko Oda, Japan
MX: Masaki Furuhashi/Junko Yoneguchi, Japan

2004 i Kuala Lumpur, Malaysia
35+
HS: Pontus Jantti, Finland
DS: Vlada Cherniavskaya, Hviderusland
HD: Krishna S. Kumar/George Thomas, Indien
DD: Christine Skropke/Vlada Cherniavskaya, Hviderusland
MX: Holger Wippich/Christine Skropke, Tyskland

40+
HS: Ram Lakhan, Indien
DS: Juthatip Apiqattanawong, Thailand
HD: Amod Tilak/Lilind Ghate, Indien
DD: Khanittha Maensamut/Nudee Pongkhan, Thailand
MX: Thomas Herttrich/Uschi Herttrich, Tyskland

45+
HS: Dan Travers, Skotland
DS: Heidi Bender, Tyskland
HD: Leon Douglas/Dan Travers, Skotland
DD: Christine Black, Skotland/Heidi Bender, Tyskland
MX: Dan Travers/Christine Black, Skotland

50+
HS: Claus B. Andersen, Danmark
DS: Lis Rathsach, Danmark
HD: Peter Emptage, England/Claus B. Andersen, Danmark
DD: Lis Rathsach/Inge Ødum, Danmark
MX: Jeppe Jepsen/Lis Rathsach, Danmark

55+
HS: John Kirkebye, Danmark
DS: Sumiko Kaneko, Japan
HD: John Kirkebye/Søren Haldager, Danmark
DD: Yuriko Okemoto/Sumiko Kaneko, Danmark
MX: Toshihiko Yamamoto/Yuriko Okemoto, Japan

60+
HS: Kim Swee Leong, Malaysia
HD: Kon Kong Ching/Kim Swee Leong, Malaysia
MX: Hans Schumacher/Renate Gabriel, Tyskland


HOVEDSPONSOR:

Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20, DK-2605 Brøndby
Bank: 2217 8390133333
CVR: 1369 3315
70 60 50 76
Privatlivspolitik

Kontakt os

Skriv til os, hvis du spørgsmål til:
Turneringer og events
Badmintonpeople og holdturnering
Ranglister og point
Badminton Danmark

Følg os