DM individuel U15

2017-2018
HS: Christopher Vittoriani, Skovshoved
DS: Anna Siess Ryberg, Hvidovre
HD: Mads Juel Møller, Højbjerg / Victor Ørding Kauffmann, Gentofte
DD: Anna Siess Ryberg, Hvidovre / Simona Pilgaard, Kolding BK
MD: Mette Werge, Hvidovre / William Kryger Boe, Odense OBK

2016-2017
HS: Magnus Johannesen, Brønderslev
DS: Astrid Molander, Værløse
HD: Marcus Rindshøj, Lyngby / Magnus Johannesen, Brønderslev
DD: Astrid Molander, Værløse / Cecilie Frost Andersen, Værløse
MD: Kamma Ørum Secher, Højbjerg / Mads Vestergaard, Højbjerg

2015-2016
HS: Phillip Kidmose Henriksen, Hjørring
DS: Mathilde Cramer Ahrens, KMB2010
HD: Sebastian Grønbjerg, Viby J. / Joachim Anneberg Mikkelsen, Kolding BK
DD: Christine Busch Andreasen, KMB2010 / Amalie Schulz Terp-Nielsen, Kolding BK
MD: Mathilde Cramer Ahrens, KMB2010 / Joachim Anneberg Mikkelsen, Kolding BK

2014-2015
HS: Mads Muurholm Petersen, Viby J.
DS: Mathilde Cramer Ahrens, KMB2010
HD: Mads Muurholm Petersen, Viby J. / Frederik Sommer, Solrød Strand
DD: Freja Ravn Nielsen, KMB2010 / Amalie Magelund Krogh, Greve
MD: Line Christophersen, KBK Kbh. / Daniel Lundgaard, Lillerød

2013-2014
HS: Jesper Toft, Højbjerg
DS: Alexandra Bøje, Højbjerg
HD: Nicklas Scott Larsen, Haderslev / Emil Lauritzen, Blans Sundeved
DD: Michelle Skødstrup, Greve / Sofie Nielsen, Greve
MD: Sofie Nielsen, Greve / Jakob Balling, Horsens

2012-2013
HS: Rasmus Kjær Pedersen, Greve
DS: Julie Dawall Jakobsen, Værløse
HD: Rasmus Kæseler, Herning/Mathias Bjerring, Højbjerg
DD: Cecilie Finne-Ipsen/Julie Dawall Jakobsen, Værløse
MD: Irina Amalie Andersen, Solrød/Rasmus Kjær Pedersen, Greve

2011-2012
HS: Frederik Søgaard Mortensen, Odense
DS: Mia Blichfeldt, Solrød Strand
MD: Frederik Søgaard Mortensen, Odense/Joel Eipe, Skovshoved
DD: Julie O. Jensen, Lillerød/Emma Kjærsfeldt, Aarhus AB
MD: Frederik Søgaard Mortensen, Odense/Gabriella Bøje, Aarhus AB

2010-2011
HS: Anders Antonsen, Aarhus AB
DS: Anne Katrine Hansen, Horsens
HD: Mikkel Stoffersen, Vendsyssel/Anders Antonsen, Aarhus AB
DD: Marie Louise Steffensen, Esbjerg ESG/Anne Katrine Hansen, Horsens
MD: Mathias Bay-Smidt, Højbjerg/Marie Louise Steffensen, Esbjerg ESG

2009-2010

HS: Mikkel B. Krogh, Vendsyssel BK
DS: Julie Finne-Ipsen, Værløse
HD: Victor Svendsen/Mikkel B. Krogh, Vendsyssel
DD: Rikke Søby Hansen, Greve/Julie Finne Ipsen, Værløse
MD: Mads Sørensen, KBK/Julie Finne-Ipsen, Værløse

2008-2009
HS: Kasper Antonsen, Aarhus AB
DS: Sandra-Maria Jensen, Solrød Strand
HD: Casper Nørsø Pedersen Kastrup KMB/Emil Bille Hansen, Skovshoved
DD: Sandra-Maria Jensen, Solrød Strand/Line Kjærsfeldt, Aarhus AB
MD: Kasper Antonsen/Line Kjærsfeldt, Aarhus AB

2007-2008
HS: Viktor Axelsen, Odense
DS: Mette Poulsen, Næstved
HD: Viktor Axelsen, Odense/Frederik Colberg, Holbæk
DD: Mette Poulsen, Næstved/Josephine Van Zaane, Hillerød
MD: Mette Poulsen, Næstved/Frederik Colberg, Holbæk

2006-2007
HS: Nicolaj Mortensen, Odense
DS: Caroline Ploug Nielsen, Solrød Strand
HD: Mathias Kany, Kastrup KMB/Carl-Johan Olsen, Herlev/Hjorten
DD: Line Møller-Damgaard/Caroline Ploug Nielsen, Solrød Strand
MD: Frederik Colberg, Holbæk/Mette Poulsen, Næstved

2005-2006
HS: Steffen Rasmussen, Nr. Broby
DS: Caroline Ploug Nielsen, Solrød
HD: Steffen Rasmussen, Nr. Broby/Anders Larsen, Odense
DD: Louise Seiersen/Lena Grebak, Solrød Strand
MD: Anders Larsen, Odense/Louise Seiersen, Solrød Strand

2004-2005
HS: Peter Thorberg, Humlebæk
DS: Anne Hald Jensen, Erritsø
HD: Gert Hansen, Lyngby/Peter Thorberg, Humlebæk
DD: Christina Mogensen, Solrød Strand/Anne Skelbæk, Værløse
MD: Mads Pedersen/Christina Mogensen, Solrød Strand

2003-2004
HS: Anders Rasmussen, Højbjerg
DS: Kamilla Hermansen, Esbjerg
HD: Martin Baats, Vorup/Mikkel Elbjørn, Kastrup-Magleby
DD: Camilla Overgaard, Ikast/Kamilla Hermansen, Esbjerg
MD: Kamilla Hermansen, Esbjerg/Mikkel Elbjørn, Kastrup-Magleby

2002-2003
HS: Mads Conrad Pedersen, Vejen
DS: Kamilla Hermansen, Esbjerg-Sædding-Guldager
HD: Troels Kloster/Mads Conrad Pedersen, Vejen
DD: Kamilla Hermansen, Esbjerg/Camilla Overgaard, Ikast
MD: Mads Pieler Kolding, Holbæk/Line Kruse, Viby J

2001-2002
HS: Jan Ø. Jørgensen, Svenstrup
DS: Marie Røpke, Gentofte
HD: Danny Damsgaard/René Lindskov, Højbjerg
DD: Michala Wolff Petersen, SB50 Ishøj/Marie Røpke, Gentofte
MD: Stefan K. Andersen, Skovshoved/Marie Røpke, Gentofte

2000-2001
HS: Ulrik Nielsen, Augustenborg
DS: Mette Bisgaard, Nr. Broby
HD: Rasmus Bonde, Højbjerg/Ulrik Nielsen, Augustenborg
DD: Christinna Pedersen, GUG/Maria Søndergaard, Vorup
MD: Rasmus Bonde, Højbjerg/Camilla Gemmer, Ishøj

1999-2000
HS: Mikkel Delbo Larsen, SB50 Ishøj
DS: Mette Bisgaard, Nr. Broby
HD: Morten B. Larsen, Herlev/Jacob Damgaard, Nr. Broby
DD: Camilla Sørensen/Carina Kristensen, Skagen
MD: Mikkel Delbo Larsen, SB50 Ishøj/Carina Kristensen, Skagen

1998-1999
HS: Rune Ulsing, Hvidovre
DS: Mie Schjøtt, Nr. Broby
HD: Rasmus Malchiors, Charlottenlund/Rune Ulsing, Hvidovre
DD: Nanna B. Jensen, Lindholm/Mie Schjøtt, Nr. Broby
MD: Rune Ulsing, Hvidovre/Marie L. Svendsen, Skovshoved

1997-1998
HS: Carsten Mogensen, Greve
DS: Mie Schjøtt, Nr. Broby
HD: Leon Aabenhus/Sune Gavnholdt, Viby J.
DD: Lara Nørgaard/Louise Nørregaard, Dragør
MD: Sune Gavnholdt, Viby J./Nethe Bramsen, Horsens

1996-1997
HS: Henrik Pærremand, Frem Hellebæk
DS: Mette Nielsen, Ølstykke
HD: Peter Borch/Chris Troensegaard, Holbæk
DD: Stine Strandfeldt, Brønderslev/Mia Dyhr Thomsen, Skagen
MD: Henrik Pærremand, Frem Hellebæk/Maria Nørgaard, SB50 Ishøj

1995-1996
HS: Bjørn Andersen, Randers
DS: Mette Nielsen, Ølstykke
HD: Bjørn Andersen/Rasmus Warberg, Randers
DD: Mia Dyhr Thomsen, Skagen/Stine Strandfeldt, Brønderslev
MD: Anders Gavnholt, Viby J/Gry Uhrenholt, Triton

1994-1995
HS: Henrik Stumpe, Gentofte
DS: Stine Borgstrøm, Nykøbing F
HD: Morten Hansen/Kasper K. Jensen, Greve
DD: Tine Høy/Pia Pedersen, Viby J
MD: Morten Hansen/Helle Nielsen, Greve

1993-1994
HS: Jonas Lyduch, Greve
DS: Britta Andersen, Viby J
HD: Thomas Røjkjær/Christian Børsting, Triton
DD: Britta Andersen/Lene Mørk, Viby J
MD: Søren Sørensen, Horsens/Britta Andersen, Viby J

1992-1993
HS: Frederik Køhler, Lyngby
DS: Jane Bramsen, Horsens
HD: Morten Schriver/Mads Laursen, AIA Tranbjerg
DD: Jane Bramsen, Horsens/Jane Jacoby, Århus
MD: Kasper Ødum, Randers/Lone Toft Knudsen, Hjørring

1991-1992
HS: Claus Jensen, Værløse
DS: Christina Sørensen, Horsens
HD: Jonas Rasmussen, Odder/Anders Hedegaard, Herning
DD: Katrine Kruse, TST 79/Christina Sørensen, Horsens
MD: Anders Hedegaard, Herning/Katrine Kruse, TST 79

1990-1991
HS: Rasmus Tharsgaard, Lyngby
DS: Mette Hansen, Højbjerg
HD: Peter Gade Christensen, Højbjerg/Peder Nissen, Herning
DD: Sara Baldvinsson, Skovshoved/Rina Glyager, Kastrup
MD: Rasmus Tharsgaard, Lyngby/Sara Baldvinsson, Skovshoved

1989-1990
HS: Anders Boesen, Holte
DS: Majken Vange, Højbjerg
HD: Kristoffer Iversen, BK DSB/Anders Sørensen, Frederikshavn
DD: Gina Liebe, Grantoften/Malene Petersen, Holbæk
MD: Kristoffer Iversen, BK DSB/Michelle Rasmussen, Nykøbing F

1988-1989
HS: Jim Laugesen, Grantoften
DS: Lone Sørensen, Herning
HD: Janek Roos, Ringsted/Jim Laugesen, Grantoften
DD: Helle Bo Nielsen, Greve/Rikke Olsen, Karlslunde
MD: Jim Laugesen, Grantoften/Susanne Olsen, Lillerød

1987-1988
HS: Thomas Christensen, Triton, Aalborg
DS: Camilla Martin, Højbjerg
HD: Kenneth Jonassen/Thomas Damgaard, Herning
DD: Camilla Martin, Højbjerg/Annette Hurup, Romdrup-Klarup
MD: Torben Jensen, Nr. Broby/Camilla Martin, Højbjerg

1986-1987
HS: Jimmy M. Sørensen, Hvidovre
DS: Camilla Martin, Højbjerg
HD: Peter Christensen/Jan Guldbæk, Højbjerg
DD: Maria Hindse, Nr. Broby/Camilla Martin, Højbjerg
MD: Peter Christensen/Camilla Martin, Højbjerg

1985-1986
HS: Søren Bach, Resen
DS: Marianne Rasmussen, Hjørring
HD: Thomas Moestrup, Karlslunde/Tommy Sørensen, Greve
DD: Marianne Rasmussen/Rikke Broen, Hjørring
MD: Søren Bach, Resen/Marianne Rasmussen, Hjørring

1984-1985
HS: Thomas Stuer-Lauridsen, Gentofte
DS: Christina Bostofte, Skovshoved
HD: Thomas Stuer-Lauridsen, Gentofte/Christian Jacobsen, Horsens
DD: Trine Johansson/Marlene Thomsen, Nr. Broby
MD: Thomas Stuer-Lauridsen, Gentofte/Christina Bostofte, Skovshoved

1983-1984
HS: Johnny Sørensen, Kastrup-Magleby
DS: Christina Bostofte, Skovshoved
HD: Jens Eriksen, Ballerup/Kenneth Havndrup, Ringsted
DD: Maiken Mørk, Horsens/Dorte Ledet, Skagen
MD: Thomas Madsen, Valby/Dorte Ledet, Skagen

1982-1983
HS: Thomas Hjorth, Værløse
DS: Lisbet Stuer-Lauridsen, Lillerød
HD: Allan Lind, Kolding/Thomas Frandsen, Esbjerg
DD: Lisbet Stuer-Lauridsen/Charlotte Madsen, Lillerød
MD: Thomas Frandsen/Henriette Poulsen, Esbjerg

1981-1982
HS: Lars Pedersen, Maribo
DS: Anne Mette Bille, Nykøbing F
HD: Lars Pedersen, Maribo/Kim Juul, Tune
DD: Laila H. Nielsen, Himmelev/Pernille D. Jensen, Holte
MD: Henrik Futtrup/Pernille Prahl, Horsens

1980-1981
HS: Peter Knudsen, Charlottenlund
DS: Lotte Olsen, Karlslunde
HD: Peter Grossmann/Philip Thrane, Skovshoved
DD: Lotte Olsen, Karlslunde/Lene Jørgensen, Ballerup
MD: Michael Steen, Århus/Charlotte Jacobsen, Horsens

1979-1980
HS: Henrik Jessen, Lyngby
DS: Gitte Paulsen, Viborg
HD: Anders Nielsen, Tune/Henrik Lunde, Greve
DD: Susan Jensen, Frederiksværk/Jeanette Jensen, Jægerspris
MD: Jan Paulsen/Gitte Paulsen, Viborg

1978-1979
HS: Claus Thomsen, Esbjerg
DS: Lotte Hartvich, Gentofte
HD: Keld S. Jensen/Henrik Ejlersen, Viborg
DD: Helle Hartvich/Lotte Hartvich, Gentofte
MD: Claus Thomsen, Esbjerg/Birgitte Hindse, Nr. Broby

1977-1978
HS: Mark Christiansen, Sæby
DS: Anette Bernth, Skovlunde
HD: Mark Christiansen, Sæby/Ulrik Jensen, Odense
DD: Dorte Kjær, Greve/Annette Bernth, Skovlunde
MD: Mark Christiansen, Sæby/Dorte Kjær, Greve

1976-1977
HS: Michael Kjeldsen, Skovlunde
DS: Dorte Kjær, Greve
HD: Mark Christiansen, Sæby/Ulrik Jensen, Odense
DD: Lisbeth Lauritsen/Lone Bahl, Esbjerg
MD: Michael Kjeldsen/Annette Bernth, Skovlunde

1975-1976
HS: Michael Kjeldsen, Skovlunde
DS: Rikke V. Sørensen, Albertslund
HD: Erik Bertelsen/Stig Iversen, Viborg
DD: Bettina Wolff/Jannie Carlsen, Ballerup
MD: Mogens Nielsen/Lone Bahl, Esbjerg

1974-1975
HS: Torben Christensen, Thisted
DS: Kirsten Meier, Søllerød-Nærum
HD: Torben Christensen, Thisted/Jens Peter Nierhoff, Kolding
DD: Bettina Kristensen, København/Charlotte Pilgaard, Viby
MD: Torben Christensen, Thisted/Charlotte Pilgaard, Viby

1973-1974
HS: Torben Christensen, Thisted
DS: Kirsten Meier, Søllerød-Nærum
HD: Jesper Pedersen/Jens Peter Nierhoff, Kolding
DD: Susanne Kølle/Kirsten Meier, Søllerød-Nærum
MD: Henrik Jensen, Gentofte/Bettina Kristensen, København

1972-1973
HS: Jan Hammergaard Hansen, København
DS: Kirsten Meier, Søllerød-Nærum
HD: Niels Christensen, Thisted/Jesper Toftlund, Bording
DD: Dorthe Søndergaard, Viby/Karen Kiil, Over Jerstal
MD: Jan Hammergaard Hansen/lnge-Lise Nilsson, København

1971-1972
HS: Anders Sørensen, Fjerritslev
DS: Inge Borgstrøm, Kalundborg

1970-1971
HS: Robert Lund, Søllerød-Nærum
DS: Ellen M. Sørensen, Skanderborg

1969-1970
HS: Finn Baden-Jensen, Skovbakken
DS: Marianne Christensen, Hvidovre

1968-1969
HS: Ole Pedersen, Nykøbing F
DS: Mette Myhre, Hillerød

1967-1968
HS: Niels Rathlev, Holte
DS: Mette Myhre, Hillerød

1966-1967
HS: Søren Christensen, Kastrup-Magleby
DS: Anne Berglund, Østerbro BK

1965-1966
HS: Jens Otto Callisen, Fjerritslev
DS: Lis Rathsach, Hillerød

1964-1965
HS: Preben Boesen, Holte
DS: Annie Bøg Jørgensen, ABC, Aalborg

1963-1964
HS: Allan Riisberg, Hvidovre
DS: Lotte Berend, Triton, Aalborg

1962-1963
HS: Niels Reill, Køge
DS: Lone Sørensen, Gentofte

1961-1962
HS: Ole Nielsen, Kastrup-Magleby
DS: Marianne Svensson, København

1960-1961
HS: Kuno Nissen, Havdrup
DS: Marianne Svensson, København

(til 1996 U14)


HOVEDSPONSOR:

Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20, DK-2605 Brøndby
Bank: 2217 8390133333
CVR: 1369 3315
70 60 50 76
Privatlivspolitik

Kontakt os

Skriv til os, hvis du spørgsmål til:
Turneringer og events
Badmintonpeople og holdturnering
Ranglister og point
Badminton Danmark

Følg os