DM individuel U19

2017-2018
HS: Philip Illum Klindt, Ikast
DS: Line Christophersen, Gentofte
HD: Karl Thor Søndergaard, Gentofte / Daniel Lundgaard, Værløse
DD: Amalie Magelund Krogh, Greve / Freja Ravn Nielsen, KMB2010
MD: Jesper Toft, Højbjerg / Alexandra Bøje, Højbjerg

2016-2017
HS: Søren Hald, Odense OBK
DS: Julie Dawall Jakobsen, Værløse
HD: Emil Hybel Kristensen, Odense OBK / Rasmus Kæseler, Ikast
DD: Alexandra Bøje, Højbjerg / Alberte Spure Nielsen, Aarhus AB
MD: Alexandra Bøje, Højbjerg / Emil Hybel Kristensen, Odense OBK

2015-2016
HS: Ditlev Jæger Holm, Solrød Strand
DS: Julie Dawall Jakobsen, Værløse
HD: Jeppe Bay Madsen, Solrød Strand / Rasmus Kjær Pedersen, Gentofte
DD: Line Fleischer Nielsen, Solrød Strand / Claudia Paredes, Skovshoved
MD: Ditte Søby Hansen, Greve / Joel Eipe, Gentofte

2014-2015
HS: Anders Antonsen, Aarhus AB
DS: Mia Blichfeldt, Solrød Strand
HD: Alexander S Bond, Solrød Strand / Joel Eipe, Gentofte
DD: Mia Blichfeldt, Solrød Strand / Sofie Holmboe Dahl, Gentofte
MD: Ditte Søby Hansen, Greve / Alexander S Bond, Solrød Strand

2013-2014
HS: Victor Svendsen, Ikast
DS: Sofie Holmboe Dahl, Gentofte
HD: Mads Sørensen, Lillerød / Frederik Søgaard, Odense OBK
DD: Isabella Nielsen, Greve / Maiken Fruergaard Sørensen, Odense OBK
MD: Rikke Søby Hansen, Greve / Alexander S Bond, KMB2010

2012-2013
HS: Mathias Mundbjerg, Aarhus AB
DS: Line Kjærsfeldt, Aarhus AB
HD: David Daugaard, Gentofte/Mathias Christiansen, ASG/TIF Badminton
DD: Rikke Søby Hansen, Greve/Julie Finne-Ipsen, Værløse
MD: Amanda Madsen, Solrød/ Kasper Antonsen, Aarhus AB

2011-2012
HS: Kim Bruun, KBK
DS: Line Kjærsfeldt, Aarhus AB
HD: Frederik Colberg, Gentofte/Kasper Antonsen, Aarhus AB
DD: Sandra-Maria Jensen, Solrød Strand/Line Kjærsfeldt, Aarhus AB
MD: Frederik Colberg, Gentofte/Mette Poulsen, Skælskør

2010-2011
HS: Viktor Axelsen, Odense
DS: Lene Clausen, Erritsø
HD: Nikolaj Overgaard, Højbjerg/Mikkel Mikkelsen, Værløse
DD: Sandra-Maria Jensen, Solrød/Line Kjærsfeldt, Aarhus AB
MD: Frederik Colberg, Gentofte/ Mette Poulsen, Skælskør

2009-2010

HS: Morten Brødbæk, Højbjerg
DS: Mette Poulsen, Skælskør
HD: Jakob Staael, Højbjerg/Morten Skrøder Bødskov, Højbjerg
DD: Sandra-Maria Jensen, Solrød/Line Kjærsfeldt, Aarhus AB
MD: Jakob Staael, Højbjerg/Sara Thygesen, Erritsø

2008-2009
HS: Emil Holst, Solrød
DS: Lene Clausen, Erritsø
HD: Mads Pedersen, Solrød/Emil Holst, Solrød
DD: Anne Skelbæk, Værløse/Anne Hald Jensen, Aarhus AB
MD: Mads Pedersen, Solrød/Anne Skelbæk, Værløse

2007-2008
HS: Anders S. Rasmussen, Højbjerg
DS: Camilla Overgaard, Ikast
HD: Mikkel Elbjørn Larsen, Kastrup KMB/Anders S. Rasmussen, Højbjerg
DD: Maria Helsbøl/Anne Skelbæk, Værløse
MD: Maria Helsbøl, Værløse/Mikkel Elbjørn Larsen, Kastrup KMB

2006-2007
HS: Mads Conrad-Petersen, Højbjerg
DS: Karina Jørgensen, Lillerød
HD: Mads Pieler Kolding, Holbæk/Mads Conrad-Petersen, Højbjerg
DD: Joan Christiansen, Solrød Strand/Line Kruse, Viby J
MD: Mikkel Elbjørn-Larsen, KMB/Maja Bech, Højbjerg

2005-2006
HS: Jan Ø. Jørgensen, Triton Aalborg
DS: Marie Røpke, Gentofte
HD: Mads Pieler Kolding, Holbæk/Mads Conrad-Petersen, Erritsø
DD: Marie Røpke, Gentofte/Line Kruse, Viby J
MD: Mads Pieler Kolding, Holbæk/Line Kruse, Viby J.

2004-2005
HS: Hans-Kristian Vittinghus, Herlev/Hjorten
DS: Dorthe Matthiesen, Odense
HD: Rasmus Bonde, Aarhus/Kasper Henriksen, Viby J
DD: Tinne Kruse, Viby J/Christinna Pedersen, Frederikshavn
MD: Rasmus Bonde, Aarhus/Christinna Pedersen, Frederikshavn

2003-2004
HS: Martin Bille Larsen, Herlev/Hjorten
DS: Camilla Sørensen, Aarhus
HD: Christoffer Bruun Jensen/Morten T. Kronborg, Gentofte
DD: Louise Rasmussen, Greve/Pernille Levinsky, KMB
MD: Rasmus Bonde, Aarhus/Christinna Pedersen, Gug

2002-2003
HS: Rune Ulsing, Hvidovre
DS: Lykke Møller, Lindholm
HD: Søren Frandsen, Lindholm/Mads Hallas, Værløse
DD: Mie Schjøtt, Greve/Camilla Sørensen, Aarhus
MD: Jacob Chemnitz/Line Reimers, Lillerød

2001-2002
HS: Michael Christensen, Århus
DS: Mie Schytt, Nr. Broby
HD: Rasmus Andersen/Carsten Mogensen, Greve
DD: Kamilla R. Juhl, Triton/Lena F. Kristiansen, Randers
MD: Carsten Mogensen, Greve/Kamilla R. Juhl, Randers

2000-2001
HS: Jens-Kristian Leth, Greve
DS: Amalie Dynnes Ørsted, København
HD: Rasmus Andersen/Carsten Mogensen, Greve
DD: Mie Nielsen, Nr. Broby/Amalie Dynnes Ørsted, København
MD: Rasmus Andersen, Greve/Mette Nielsen, Lillerød

1999-2000
HS: Michael Christensen, KMB
DS: Tine Høy, Viby J.
HD: Morten Hansen/Kasper Kiim Jensen, Greve
DD: Tine Høy, Viby J./Line Rømer, Herning
MD: Jonas Glyager Jensen, Skovshoved IF/Stine Borgstrøm, Greve

1998-1999
HS: Thomas Råhlin, AB Århus
DS: Tine Høy, Viby J.
HD: Mathias Boe, Odense BK/Kasper Kiim Jensen, Greve
DD: Helle Nielsen, Greve/Karina Sørensen, Hvidovre
MD: Mathias Boe, Odense/Karina Sørensen, Hvidovre BK

1997-1998
HS: Kasper Ødum, Randers
DS: Jane Jacoby, Århus
HD: Kasper Ødum/Kristian Langbak, Randers
DD: Lene Mørk, Horsens/Britta Andersen, Viby J.
MD: Kristian Langbak, Randers/Britta Andersen, Viby J.

1996-1997
HS: Henrik K. Hansen, Horsens
DS: Tine Rasmussen, Lillerød
HD: Kasper Ødum, Randers/Frederik Køhler, Lyngby
DD: Jane F. Bramsen/Lene Mørk, Horsens
MD: Ove Svejstrup, Randers/Britta Andersen, Viby J.

1995-1996
HS: Henrik K. Hansen, Horsens
DS: Pernille Harder, Højbjerg
HD: Jonas Rasmussen, Århus/Ove Svejstrup, Randers
DD: Pernille Harder, Højbjerg/Christina Sørensen, Horsens
MD: Michael Lamp/Pernille Danielsson, Lillerød

1994-1995
HS: Peter Gade Christensen, Højbjerg
DS: Pernille Harder, Højbjerg
HD: Peter Gade Christensen, Højbjerg/Peder Nissen, Herning
DD: Sarah Jønsson, Greve/Mette Schjoldager, Ringsted
MD: Peder Nissen/Mette Hansen, Herning

1993-1994
HS: Peter Gade Christensen, Højbjerg
DS: Majken Vange, Højbjerg
HD: Lars Påske, Ølstykke/Jesper Mikla, Nykøbing F.
DD: Majken Vange, Højbjerg/Gitte Jansson, Ledøje-Smørum
MD: Lars Påske, Ølstykke/Gitte Jansson, Ledøje-Smørup

1992-1993
HS: Jim Laugesen, Gentofte
DS: Mette Sørensen, Triton
HD: Jim Laugesen, Gentofte/Janek Roos, Ringsted
DD: Rikke Olsen, Greve/Mette Sørensen, Triton
MD: Thomas Stavngaard/Sara Runesten, Lillerød

1991-1992
HS: Peter Rasmussen, Gentofte
DS: Rikke Olsen, Greve BK
HD: Jim Laugesen, Gentofte/Janek Roos, Ringsted
DD: Mette Sørensen/lngrid Pedersen, Triton
MD: Thomas Damgaard, Herning/Trine Pedersen, Nr. Broby

1990-1991
HS: Martin L. Hansen, Lillerød
DS: Anne Søndergard, Triton
HD: Peter Christensen, Højbjerg/Martin L. Hansen, Lillerød
DD: Lotte Thomsen, Køge/Heidi Døssing, Lillerød
MD: Peter Christensen, Højbjerg/Rikke Broen, abc Aalborg

1989-1990
HS: Henrik Astrøm, Holbæk
DS: Anne Søndergard, Triton
HD: Peter Kristensen, Højbjerg/Jimmy Mørch Sørensen, Hvidovre
DD: Marianne Rasmussen, abc Aalborg/Tina Lindhardt, KMB
MD: Peter Christensen/Birgitte Bohnsen, Højbjerg

1988-1989
HS: Thomas Stuer-Lauridsen, Gentofte
DS: Marlene Thomsen, Nr. Broby
HD: Thomas Stuer-Lauridsen, Gentofte/Christian Jacobsen, Horsens
DD: Marlene Thomsen/Trine Johansson, Nr. Broby
MD: Christian Jacobsen, Horsens/Marlene Thomsen, Nr. Broby

1987-1988
HS: Thomas Madsen, KMB
DS: Maiken Mørk, Horsens
HD: Johnny Sørensen/Thomas Madsen, KMB
DD: Marlene Thomsen/Trine Johansson, Nr. Broby
MD: Frederik Lindquist, Slagelse/Siv Hemmingsen, Greve

1986-1987
HS: Michael Søgaard, Herning
DS: Helle H. Andersen, Lillerød
HD: Thomas Olsen, Hillerød/Frederik Lindquist, Slagelse
DD: Charlotte MaDS:en/Helle H. Andersen, Lillerød
MD: Jens Meibom/Charlotte Madsen, Lillerød

1985-1986
HS: Lars Pedersen, Greve
DS: Pernille Nedergaard, Gentofte
HD: Lars Pedersen/Henrik Futtrup, Greve
DD: Anna Marie Laursen, Randers/Trine Sørensen, Triton
MD: Lars Pedersen, Greve/Anne Mette Bille, Nykøbing F.

1984- 1985
HS: Lars Pedersen, Greve
DS: Lene Sørensen, Triton
HD: Jan Paulsen, Triton/Lars Pedersen, Greve
DD: Lotte Olsen, Greve/Lene Sørensen, Triton
MD: Jan Paulsen/Tina Nielsen, Triton, Aaiborg

1983-1984
HS: Poul-Erik Høyer-Larsen, Helsinge
DS: Lene Sørensen, Triton
HD: Poul-Erik Høyer-Larsen, Helsinge/Henrik Jessen, Lyngby
DD: Lotte Olsen/Jeanette Jensen, Greve
MD: Anders Nielsen, Greve/Gitte Paulsen, Triton

1982-1983
HS: Claus Thomsen, Esbjerg
DS: Dorthe Lynge, Triton
HD: Claus Thomsen, Esbjerg/Karsten Schultz, Højbjerg
DD: Gitte Paulsen, Triton/Gitte Søgaard, Højbjerg
MD: Claus Thomsen, Esbjerg/Birgitte Hindse, Nr. Broby

1981-1982
HS: Nils Skeby, Esbjerg
DS: Nettie Nielsen, Hvidovre
HD: Henrik Ejlersen/Keld Søgaard Jensen, Viborg
DD: Dorte Kjær, Greve/Nettie Nielsen, Hvidovre
MD: Mark Christiansen, Triton/Dorte Kjær, Greve

1980-1981
HS: Michael Kjeldsen, Gentofte
DS: Nettie Nielsen, Hvidovre
HD: Michael Kjeldsen, Gentofte/Mark Christiansen, Triton
DD: Anette Bernth, Hvidovre/Lise Kissmeyer, Højbjerg
MD: Mark Christiansen, Triton/Dorte Kjær, Greve

1979-1980
HS: Ib Frederiksen, Resen
DS: Rikke V. Sørensen, København BK
HD: Henrik Borgaard, Brande/Jørgen Christensen, Triton
DD: Kirsten Larsen, Triton/Lise Kissmeyer, Højbjerg
MD: Mogens Nielsen/Lisbeth Lauridsen, Esbjerg

1978-1979
HS: Jens Peter Nierhoff, Triton, Aa1borg
DS: Kirsten Meier, Gentofte
HD: Jens Peter Nierhoff, Triton/Torben Christensen, Thisted
DD: Kirsten Larsen, Triton/Kirsten Meier, Gentofte
MD: Torben Christensen, Thisted/Charlotte Pilgaard, Højbjerg

1977-1978
HS: Jens Peter Nierhoff, Kolding
DS: Kirsten Meier, Gentofte
HD: Jens Peter Nierhoff, Kolding/Torben Christensen, Thisted
DD: Bettina Kristensen, Københavns BK/Charlotte Pilgaard, Højbjerg
MD: Torben Christensen, Thisted/Charlotte Pilgaard, Højbjerg

1976-1977
HS: Niels Hansen, Lillerød
DS: Agnethe Juul, Viby
HD: Niels Christensen, Thisted/Jesper Toftlund, Herning
DD: Agnethe Juul, Viby/Karen Kiil, Over Jerstal
MD: Jesper Toftlund, Herning/Karen Kiil, Over Jerstal

1975-1976
HS: Morten Frost, Nykøbing S.
DS: Inge Borgstrøm, Ringsted
HD: Jan Hammergaard Hansen, Københavns BK/Kenn H. Nielsen, Skovshoved
DD: Inge Borgstrøm, Ringsted/Pia Nielsen, Køge
MD: Bo Elvers, Skovshoved IF/Jytte Larsen, Højbjerg

1974-1975
HS: Morten Frost, Nykøbing S.
DS: Inge Borgstrøm, Ringsted
HD: Kenn H. Nielsen/Bo Elvers, Skovshoved IF
DD: Inge Borgstrøm, Ringsted/Pia Nielsen, Køge
MD: Bjørn Madsen, Brøndbyerne/Pia Nielsen, Køge

1973-1974
HS: Flemming Bie, København
DS: Pia Nielsen, Køge
HD: Peter Mørch, Charlottenlund/Gert Petersen, København
DD: Lise Lotte Gøttsche, Herning/Lilli B. Pedersen, Viby
MD: Gert Petersen, København/Susanne Johansen, Hvidovre

1972-1973
HS: Jesper Helledie, Hvidovre
DS: Mette Myhre, Hillerød
HD: Jesper Helledie, Hvidovre/Jacob Dynnes Hansen, København
DD: Mette Myhre, Hillerød/Susanne Berg, Middelfart
MD: Jesper Helledie, Hvidovre/Susanne Erichsen, Gladsaxe-Søborg

1971-1972
HS: Jesper Helledie, Hvidovre
DS: Lone Rasmussen, København
HD: Jesper Helledie, Hvidovre/Jacob Dynnes Hansen, København
DD: Lone Rasmussen, København/Susanne Mølgaard Hansen, Gentofte
MD: Hans Hjulmand, Søllerød-Nærum/Birthe Rathsach, Hillerød

1970-1971
HS: Søren Christensen, Østerbro
DS: Lene Køppen, Valby
HD: Anders Andersen/Ulrik Bo Hansen, Odense
DD: Anne Berglund, Østerbro/Lene Køppen, Valby
MD: Søren Christensen/Anne Berglund, Østerbro

1969-1970
HS: Flemming Delfs, København
DS: Anne Berglund, Østerbro
HD: Flemming Delfs, København/Gert Hansen, Amager
DD: Anne Berglund, Østerbro BK/Lene Køppen, Valby
MD: Flemming Delfs, København/Anne Berglund, Østerbro

1968-1969
HS: Flemming Delfs, København
DS: Annie Bøg Jørgensen, abc Aalborg
HD: Flemming Delfs, København/Hans Røpke, Valby
DD: Annie Bøg Jørgensen, abc Aalborg/Grete Poulsen, Tønder
MD: Hans Røpke/Anne Lise Saaby Jensen, Valby

1967-1968
HS: Flemming Delfs, København
DS: Annie Bøg Jørgensen, abc Aalborg
HD: Allan Riisberg, Hvidovre/Preben Boesen, Holte
DD: Lotte Berend, Triton/Annie Bøg Jørgensen, ABC Aalborg
MD: Flemming Delfs, København/Birte Linneballe, Gentofte

1966-1967
HS: Niels Bruun, Hillerød
DS: Jette Føge, Århus Badminton Klub
HD: Bjørn Aagaard, Charlottenlund/Ole Kestler, Skovshoved
DD: Bente Jeppesen, Østerbro BK/Lone Sørensen, Gentofte
MD: Niels Bruun/Jane W. Christensen, Hillerød

1965-1966
HS: Søren Sickmann Hansen, Vejle
DS: Marianne Svensson, Københavns BK

1964-1965
HS: Ole Nielsen, KMB
DS: Pernille Mølgaard Hansen, Gentofte

1963-1964
HS: Svend Andersen, Amager BC
DS: Pernille Mølgaard Hansen, Gentofte

1962-1963
HS: Svend Andersen, Amager BC
DS: Lonny Funch, Københavns BK

1961-1962
HS: Jørgen Mortensen, Amager BC
DS: Ellen Carstensen, Nykøbing F

1960-1961
HS: Hans Henrik Svendsen, Skovshoved IF
DS: Ulla Rasmussen, Københavns BK

1959-1960
HS: Hans Henrik Svendsen, Skovshoved IF
DS: Ulla Rasmussen, KBK

1958-1959
HS: Viggo Hasselsteen, Sorø
DS: Birthe Nielsen, Nyborg

1957-1958
HS: Bendt Rose, Odense
DS: Karin Rasmussen, KBK

1956-1957
HS: Bendt Rose, Odense
DS: Karin Rasmussen, KBK

1955-1956
HS: Henning Borch, Amager
DS: Annette Schmidt, Amager

1954-1955
HS: Erland Olsen, København BK
DS: Hanne Roest, Odense

1953-1954
HS: Finn Kobberø, København BK
DS: Tonny Petersen, Charlottenlund

1952-1953
HS: Finn Kobberø, København BK
DS: Tonny Petersen, Charlottenlund

1951-1952
HS: Leif Jensen, Odense
DS: Annelise Petersen, Gentofte

1950-1951
HS: Leif Jensen, Odense
DS: Birthe Petersen, Odense

1949-1950
HS: Willy Meier, Nykøbing Falster
DS: Birthe Petersen, Odense

1948-1949
HS: Jørgen Hammergaard Hansen, Sundby
DS: Karen UDS:en, Nykøbing F.

1947-1948
HS: Poul-Erik Nielsen, Nykøbing Falster
DS: Hanne Boysen, Odense

1946-1947
HS: Mogens Felsby, Odense
DS: Aase SvenDS:en, Sundby

1945-1946
HS: Mogens Felsby, Odense
DS: Kirsten Thorndahl, Amager

1944-1945
HS: Ole Jensen, Gentofte
DS: Kirsten Thorndahl, Amager

1943-1944
HS: Werner Nielsen, Amager
DS: Aase Schiøtt Jacobsen, Gentofte

1942-1943
HS: Werner Nielsen, Amager
DS: Aase Schiøtt Jacobsen, Gentofte

1941-1942
HS: Kaj Lauge Hansen, Valby
DS: Marie Ussing, Skovshoved

1940-1941
HS: Arent Petersen, Amager
DS: Jytte Thaysen, Skovshoved

1939-1940
HS: Knud Christensen, Sundby
DS: Inger Isaksen, Kolding

1938-1939
HS: Aage Henriksen, Skovshoved
DS: Milly Svanberg, Odense

1937-1938
HS: Jesper Bie, København
DS: Edith Rasmussen, Harndrup

1936-1937
HS: Tage Madsen, Skovshoved
DS: Grethe Melskens, Hillerød

1935-1936
HS: Carl Frøhlke, Skovshoved
DS: Edith Hansen, Mørkøv

1934-1935
HS: Erik Thomsen, Skovshoved
DS: Edith Hansen, Mørkøv

1933-1934
HS: Poul Nielsen, Gentofte
DS: Bodil Rise, Gentofte

1932-1933
HS: Gunnar Holm, Skovshoved

(Til 1996 U18) 


HOVEDSPONSOR:

Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20, DK-2605 Brøndby
Bank: 2217 8390133333
CVR: 1369 3315
70 60 50 76
Privatlivspolitik

Kontakt os

Skriv til os, hvis du spørgsmål til:
Turneringer og events
Badmintonpeople og holdturnering
Ranglister og point
Badminton Danmark

Følg os

// JavaScript Document