EM Hold U17

2016 i Lubin, Polen
1. Danmark, 2. England, 3. Frankrig og Tyrkiet
Danmark - Italien 4-1
Danmark - Slovakiet 5-0
Danmark - Belgien 5-0
Danmark - Tjekkiet 3-2
Danmark - Frankrig 3-1
Danmark - England 3-0

Det danske hold i Lubin:
Alexandra Bøje (Højbjerg), Line Christophersen (Gentofte), Amalie Magelund Krogh (Greve), Sofie Nielsen (Greve), Freja Ravn Nielsen (KMB2010), Michelle Skødstrup (Greve), Paw Eriksen (Odense OBK), Nicholas Grundtvig (Højbjerg), Daniel Lundgaard (Værløse), Mads Muurholm Petersen ( Viby J.), Mads Thøgersen (Odense OBK), Jesper Toft (Aarhus AB)

Se resultater, klik her 

2014 i Tyrkiet
1. Danmark, 2. England, 3. Frankrig og Tyrkiet
Danmark - Østrig 5-0
Danmark - Estland 3-2
Danmark - Litauen 5-0
Danmark - Slovenien 3-1
Danmark - Frankrig 3-0
Danmark - England 3-1

Det danske hold i Ankara:
Julie Dawall Jakobsen (Værløse), Amalie H. Hansen (Greve), Cecilie Finne-Ipsen (Værløse), Julie O. Jensen (Lillerød), Anders Antonsen (Århus AB), Mikkel Enghøj (Lillerød), Ditlev Jæger Holm (Gentofte), Jeppe Bay Madsen (Solrød Strand), Joel Eipe (Gentofte)

Se resultater, klik her 

2011 i Portugal
1. Danmark, 2. England, 3. Tyrkiet og Rusland
Danmark - Grækenland 5-0
Danmark - Finland 4-1
Danmark - Holland 5-0
Danmark - Slovakiet 3-0
Danmark - Tyrkiet 3-0
Danmark - England 3-1

Det danske hold i Caldas da Rainha:
Julie Davidsen, Julie Finne-Ipsen, Anne Katrine Hansen, Isabella Nielsen, Maiken Fruergaard, Patrick Bjerregaard, Peter Corell, Rasmus Gemke, Mads Sørensen og Victor Svendsen

Se resultater, klik her 

2009 i Slovenien
1. Danmark, 2. Rusland, 3. Tyrkiet og Ukraine
Danmark - Kroatien 5-0
Danmark - Norge 5-0
Danmark - Skotland 4-1
Danmark - Spanien 3-1
Danmark - Tyrkiet 3-0
Danmark - Rusland 3-1

Det danske hold i Medvode:
Sandra-Maria Jensen, Celine Juel, Line Kjærsfeldt, Amanda Madsen, Mette Poulsen, Josephine Van Zaane, Viktor Axelsen, Kasper Antonsen, Kim Bruun, Frederik Colberg, Mathias Mundbjerg og Kasper Paulsen

2007 i Istanbul
1. Danmark, 2. Ukraine, 3. Frankrig, 4. Polen
Danmark - Irland 7-0
Danmark - Grækenland 7-0
Danmark - Østrig 4-0
Danmark - Polen 4-0
Danmark - Ukraine 4-2

Det danske hold i Istanbul:
Lena Grebak, Maria Herskind, Caroline Ploug Nielsen, Sara Thygesen, Kian Andersen, Morten Bødskov, Niclas Nøhr, Steffen Rasmussen

2005 i Tjekkiet
1. Danmark, 2. Rusland, 3. Spanien, 4. Belgien
Danmark - Tyrkiet 5-2
Danmark - Ungarn 7-0
Danmark - Slovenien 7-0
Danmark - Skotland 5-0
Danmark - Spanien 7-0
Danmark - Rusland 4-3

Det danske hold i Brno:
Kamilla Hermansen, Camilla Overgaard, Anne Hald Jensen, Anne Skelbæk, Mikkel Elbjørn Larsen, Martin Baatz Olsen, Dennis Prehn, Anders Rasmussen


HOVEDSPONSOR:

Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20, DK-2605 Brøndby
Bank: 2217 8390133333
CVR: 1369 3315
70 60 50 76
Privatlivspolitik

Kontakt os

Skriv til os, hvis du spørgsmål til:
Turneringer og events
Badmintonpeople og holdturnering
Ranglister og point
Badminton Danmark

Følg os