VM for ungdomshold

2015 i Lima, Peru
1. Kina, 2. Indonesien, 3. Chinese Taipei (7. Danmark)
Danmark - Venezuela 5-0
Danmark - Australien 5-0
Danmark - New Zealand 5-0
Danmark - Korea 4-1
Danmark - Chinese Taipei 0-3
Danmark - Thailand 1-3
Danmark - Hong Kong 3-2

Det danske hold i Peru:
Mia Blichfeldt (Solrød Strand), Ditte Søby Hansen (Greve), Julie Dawall Jakobsen (Værløse), Amalie Magelund Krogh (Greve), Michelle Skødstrup (Greve), Anders Antonsen (Aarhus AB), Joel Eipe (Gentofte), Mikkel Enghøj (Lillerød), Frederik Søggard Mortensen (Odense OBK), Rasmus Kjær Pedersen (Gentofte), Jesper Toft (Aarhus AB)

Se resultater, klik her 

2014 i Malaysia

1. Kina, 2. Indonesien, 3. Japan og Thailand (9. Danmark)
Danmark-Egypten 5-0
Danmark-England 3-2
Danmark-Taiwan 2-3
Danmark-Spanien 3-0
Danmark-Vietnam 3-2
Danmark-Singapore 3-2

Det danske hold i Malaysia:

Anders Antonsen (Århus AB), Rasmus Gemke (Højbjerg), Frederik Søgaard (Odense OBK), Alexander Bond (KMB2010), Mathias Bay-Schmidt (Højbjerg), Joel Eipe (Gentofte), Sofie Holmboe Dahl (Gentofte), Marie Louise Steffensen (Højbjerg), Sara Lundgaard (Lillerød), Ditte Søby Hansen (Greve), Julie Dawall Jakobsen (Værløse), Mia Blichfeldt (Solrød Strand)

Se resultater, klik her 

2013 i Thailand

1. Korea, 2. Indonesien, 3. Kina, 4. Japan (11. Danmark)
Danmark-Botswana 5-0
Danmark-Canada 4-1
Danmark-Thailand 2-3
Danmark-Hong Kong China 0-3
Danmark-Tyskland 3-1
Danmark-Frankrig 3-0

Det danske hold i Thailand:

Victor Svendsen (Ikast), Joel Eipe (Gentofte), Mads Sørensen (Lillerød), Frederik Søgaard (OBK), Alexander Bond (KMB2010), Mia Blichfeldt (Solrød), Julie Finne-Ipsen (Værløse), Rikke Søby Hansen (Greve), Isabella Nielsen (Greve) og Maiken Fruergaard (OBK)

Se resultater, klik her 

2012 i Japan
1. Kina, 2. Japan, 3. Korea, 4. Indonesien

Danmark deltog ikke i holdturneringen.

2011 i Taiwan
1.Malaysia, 2. Korea, 3. Taiwan, 4. Thailand. (9. Danmark)
Danmark- Canada 5-0
Danmark - Holland 1-4
Danmark - Hong Kong, 3-2
Danmark - Frankrig, 3-0
Danmark - Rusland, 3-1

Det danske hold i Taiwan:

Viktor Axelsen (OBK), Rasmus Fladberg (Solrød), Flemming Quach (Århus AB), Kim Astrup Sørensen (Ikast), Mikkel Mikkelsen (Værløse), Frederik Colberg (Gentofte), Nikolaj Overgaard (Højbjerg), Ditte Strunge Larsen (Solrød), Anna Thea Madsen (Holbæk), Lene Clausen (Erritsø), Mette Poulsen (Skælskør), Sandra-Maria Jensen (Solrød) og Line Kjærsfeldt (Århus AB)

2010 i Mexico
1. Kina, 2. Sydkorea, 3. Malaysia, Indonesien (6. Danmark)
Danmark - USA 5-0
Danmark - Indien 3-2
Danmark - Malaysia 1-3
Danmark - Thailand 3-2
Danmark - Japan 1-3

Det danske hold i Mexico:
Viktor Axelsen (OBK), Flemming Quach (Aarhus AB), Kim Astrup Sørensen (Ikast), Morten Brødbæk (Højbjerg), Nikolaj Overgaard (Højbjerg), Rasmus Fladberg (Solrød), Mette Poulsen (Skælskør), Line Kjærsfeldt (Aarhus AB), Sandra-Maria Jensen (Solrød) og Celine Juel (OBK)

2009 i Malaysia
1. Kina, 2. Malaysia, 3. Thailand, 4. Taipei (9. Danmark)
Danmark - Sri Lanka 5-0
Danmark -  Hong Kong 2-3
Danmark - Vietnam 3-1
Danmark - Rusland 3-1
Danmark - Phillipinerne 3-0

Det danske hold i Malaysia:
Emil Holst (Solrød), Niclas Nøhr (Solrød), Kim Astrup Sørensen (Ikast), Rasmus Fladberg (Solrød), Flemming Quach (Aarhus AB), Lene Clausen (Erritsø), Lena Grebak (Solrød), Line Kjærsfeldt (Aahus AB) og Sandra-Maria Jensen (Solrød)

2008 i New Zealand
1. Kina, 2. Korea, 3. Singapore, 4. Malaysia
Danmark deltog ikke i Holdturneringen.

2006 i Korea
1. Korea, 2. Kina, 3. Malaysia, 4. Indonesien (13. Danmark)
Danmark - Syd Afrika 5-0
Danmark - Japan 1-4
Danmark - Holland 5-0
Danmark - Canada 5-0
Danmark - Kina 2-3

2004 i Canada
1. Kina, 2. Korea, 3. Indonesien, 4. Taiwan (7. Danmark)
Danmark - Tjekkiet 5-0
Danmark - Sverige 5-0
Danmark - Indonesien 1-3
Danmark - Malaysia 1-3
Danmark - Tyskland 3-0

2002 i Sydafrika
1. Kina, 2. Korea, 3. Indonesien, 4. Thailand (9. Danmark)
Danmark - Nigeria 5-0
Danmark - England 2-3
Danmark - Korea 0-5
Danmark - Bulgarien 4-1
Danmark - Canada 3-0
Danmark - Indien 2-3

2000 i Kina
1. Kina, 2. Korea, 3. Indonesien, 4. Taiwan (11. Danmark)
Danmark - Sverige 3-2
Danmark - Tjekkiet 5-0
Danmark - Thailand 1-4
Danmark - Australien 3-1


HOVEDSPONSOR:

Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20, DK-2605 Brøndby
Bank: 2217 8390133333
CVR: 1369 3315
70 60 50 76
Privatlivspolitik

Kontakt os

Skriv til os, hvis du spørgsmål til:
Turneringer og events
Badmintonpeople og holdturnering
Ranglister og point
Badminton Danmark

Følg os