VM individuel for ungdomJeg elsker - idoler - ungdom -

2015 i Lima, Peru
HS: Chia Hung Lu, Chinese Taipei
DS: Jin Wei Goh, Malaysia
HD: Jiting He / Siwei Zheng, Kina
DD: Qingchen Chen / Yifan Jia, Kina
MD: Siwei Zheng / Qingchen Chen, Kina

Sølv: Frederik Søgaard Mortensen / Joel Eipe

Se resultater, klik her 

2014 i Malaysia
HS: Gui Pu Lin, Kina
DS: Akane Yamaguchi, Japan
HD: Puavaranukroh Dechapol/Ketlen Kittinupong, Thailand
DD: Qingchen Chen/Yi Fan Jia, Kina
XD: Kaixiang Huang/Qingchen Chen, Kina

Se resultater, klik her 

2013 i Thailand
HS: Kwang Hee Heo, Korea
DS: Akane Yamaguchi, Japan
HD: Li Junhui/Lui Yuchen, Kina
DD: Yoo Jung Chae/Ji Won Kim, Korea
XD: Kaixiang Huang/Qingchen Chen, Kina

Se resultater, klik her 

2012 i Japan
HS: Kento Momota, Japan
DS: Nozomi Okuhara, Japan
HD: Chun Hei lee/Ka Long Ng, Hong Kong
DD: So Hee Lee/Seung Chan Shin, Korea
XD: Edi Subaktiar/Malati Daeva Oktaviani, Indonesien

Se resultater, klik her 

2011 i Thaiwan
HS: Zulfadli Zulkiffli, Malaysia
DS: Inthanon Ratchanok, Thailand
HD: Nelson Wei Keat Heg/Ee Yi Teo, Malaysia
DD: So Hee Lee/Seung Chan Shin, Korea
XD: Alfian Eko Prasetya/Gloria Emanuelle Widjaja, Indonesien

Sølv: Viktor Axelsen

2010 i Mexico
HS: Viktor Axelsen, Danmark
DS: Ratchanok Intanon, Thailand
HD: Yao Han Ow/Hong Keng Yew, Malaysia
DD: Yixin Bao/Dongni Ou, Kina
MD: Cheng Liu/Yixib Bao, Kina

Bronze: Kim Astrup Sørensen / Rasmus Fladberg
Bronze: Sandra-Maria Jensen / Line Kjærsfeldt

2009 i Malaysia
HS: Houwei Tian, Kina
DS: Ratchanok Intanon, Thailand
HD: Kah Ming Chooi/Yao Han Ow, Malaysia
DD: Jinhua Tang/Huan Xia, Kina
MD: Maneepong Jongijt/Rodjana Chuthabunditkul, Thailand

2008 i New Zealand
HS: Long Chen, Kina
DS: Lin Wang, Kina
HD: Eui Seok Chung/Baek Choel Shin, Korea
DD: Jing Xie/Quianxin Zhong, Kina
MX: Khim Wah Lim/Hui Lin Ng, Korea

2006 i Korea
HS: Hong Ji Hoon, Korea
DS: Wang Yihan, Kina
HD: Lee Yong Dae/Cho Gun Woo, Korea
DD: Ma Jin/ Wang Xiaoli, Kina
MX: Lee Yong Dae/ Yoo Hyun Young, Korea

2004 i Canada
HS: Chen Jin, Kina
DS: Cheng Shao Chieh, Taiwan
HD: Hoon Thien How/Tan Boon Heong, Malaysia
DD: Tian Qing/Yu Yang, Kina
MX: He Hanbin/Yu Yang, Kina

2002 i Sydafrika
HS: Chen Jin, Kina
DS: Jiang Yanjiao, Kina
HD: Han Sang Hoon/Park Sung Hwan, Korea
DD: Du Jing/Rong Lu, Kina
MX: Guo Zhendong/Yu Yang, Kina

2000 i Kina
HS: Chunlai Bao, Kina
DS: Yan Wei, Kina
HD: Yang Sang/Bo Zheng, Kina
DD: Yawen Zhang/Yili Wei, Kina
MX: Yang Sang/Yawen Zhang, Kina

1998 i Australien
HS: Zhang Yang, Kina
DS: Gong Ruina, Kina
HD: Chan Chong Meng/Rao Seng Kok, Malaysia
DD: Zhang Jiewen/Xie Xinfang, Kina
MX: Chan Chong Meng/Joanne Quay, Malaysia

1996 i Danmark
HS: Feng Zhu, Kina
DS: Hua Yu, Kina
HD: Wye Teck Jeremy Gan/ Chong Ming Chan, Malaysia
DD: Ling Gao/ Wei Yang, Kina
MX: Wei Wang/ Ying Lu, Kina

1994 i Malaysia
HS: Chen Gang, Kina
DS: Wang Chen, Kina
HD: Peter Gade Christensen/Peder Nissen, Danmark
DD: Yao J./Liu L., Kina
MX: Zhang W./Qian H., Kina

1992 i Indonesien
HS: Sun Jun, Kina
DS: Kristin Yunita, Indonesien
HD: Santoso/Kusno, Indonesien
DD: Gu Yun/Han Jingna, Kina
MX: Jim Laugesen/Rikke Olsen, Danmark


HOVEDSPONSOR:

Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20, DK-2605 Brøndby
Bank: 2217 8390133333
CVR: 1369 3315
70 60 50 76
Privatlivspolitik

Kontakt os

Skriv til os, hvis du spørgsmål til:
Turneringer og events
Badmintonpeople og holdturnering
Ranglister og point
Badminton Danmark

Følg os

// JavaScript Document