Lars Møller, Badminton Danmark
Få hele overblikket: Vinderne ved RSL/FZ FORZA UDM 2019
Jonas Kildegaard Rasmussen - 07-04-2019 09:14:47

Endnu et spændende og talentfuldt ungdomsdanmarksmesterskab er nu blevet afviklet i Greve Idræts Center. Få hele overblikket her over hvem der løb med guldet ved RSL/FZ FORZA UDM 2019.

Herresingle:
U13: William Bøgebjerg, Solrød Strand vs. Salomon Adam Thomasen, Højbjerg: 21-16, 21-13
U15: Christian Faust Kjær, Viby J. vs. Mikkel Langemark, Skovshoved: 21-15, 21-13
U17: Mads Juel Møller, Højbjerg vs. Magnus Johannesen, Aalborg Triton: 17-21, 21-13, 19-21
U19: Jonas Jæger, Lillerød vs. Oscar Sunekær Bertelsen, Solrød Strand: 21-18, 19-21, 23-21

Damesingle:
U13: Malou Pedersen, Lillerød vs. Maria Højlund Tommerup, Solrød Strand: 21-8, 19-21, 14-21
U15: Frederikke Østergaard, Kolding BK vs. Kathrine Vang Rasmussen, Solrød Strand: 21-16, 18-21, 16-21
U17: Laura Fløj Thomsen, Ikast vs. Anna Siess Ryberg, Hvidovre: 21-14, 18-21, 21-18
U19: Line Christophersen, Gentofte vs. Amalie Schulz Terp-Nielsen, Højbjerg: 21-7, 21-13

Herredouble:
U13: Lasse Linderoth Pedersen Højbjerg/William Bøgebjerg, Solrød Strand vs. Patrick Eilsborg, Lyngby/Robert Nebel, Værløse: 21-18, 21-8
U15: Jeppe Søby Hansen, Greve/Mikkel Langemark, Skovshoved vs. Hjalte Linde Johansen, Odense OBK/Daniel Roger Jensen, Viby J.: 21-13, 21-13
U17: David Brand, Lillerød/Marcus Rindshøj, Lyngby vs. William Kryger Boe, Odense OBK/Christopher Vittoriani, Skovshoved: Brand/Rindshøj vinder på walkover pga. skade til Vittoriani.
U19: Mads Muurholm Petersen, Højbjerg/Daniel Lundgaard, Værløsevs. Jacob Hougaard Jensen, Kolding BK/Christian Larsen, Viby J.: 21-19, 21-18

Damedouble:
U13: Kajsa Van Dalm, Brønderslev/Sophia Lemming, Højbjerg vs. Malou Pedersen/Anna-Sofie Nielsen, Lillerød: 21-15, 17-21, 15-21
U15: Kathrine Vang Rasmussen/Amanda Abildgaard, Solrød Strand vs. Emma Irring Braüner, Højbjerg/Frederikke Østergaard, Kolding BK: 23-25, 18-21
U17: Caroline Terreni/Astrid Molander, Værløse vs. Simona Pilgaard, Odense OBK/Emilie Nesic, Odense OBK: 18-21, 12-21
U19: Amalie Magelund Krogh, Greve/Freja Ravn Nielsen, Solrød Strand vs. Amalie Schulz Terp-Nielsen, Højbjerg/Christine Busch Andreasen, KBM2010: 21-10, 21-9

Mixeddouble:
U13: Alberte Petrea Prasz Espersen, Holbæk/Robert Nebel, Værløse vs. Marie Viscovich, Skovshoved/William Bøgebjerg, Solrød Strand: 21-17, 14-21, 19-21
U15: Frederikke Østergaard, Kolding BK/Christian Faust Kjær, Viby J. vs. Benedicte Sillassen, Holbæk/Mikkel Langemark: 21-17, 21-14
U17: Anna Siess Ryberg, Hvidovre/Mads Vestergaard, Højbjerg vs. Laura Fløj Thomsen/Mathias Solgaard, Ikast: 21-18, 21-16
U19: Mads Muurholm Petersen, Højbjerg/Malene Kæseler, Ikast vs. Rasmus Prasz Espersen/Christine Busch Andreasen, Holbæk/KMB2010: 11-21, 21-18, 21-17

Tillykke til alle de nye ungdomsdanmarksmestre. 


 

LÆS OGSÅ

Det nye BadmintonPeople: BadmintonPlayer er i luften
BadmintonPeople er blevet til BadmintonPlayer, og på BadmintonPlayer.dk kan du nu tjekke den nye hjemmeside ud, hvor al konkurrenceaktivitet...
Oplev de største stjerner på dansk grund
Skal du med til Danmarks største internationale badmintonfest? Så er det nu, du skal ud af fjerene, for billetsalget til DANISA DENMARK OPEN...

HOVEDSPONSOR:

Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20, DK-2605 Brøndby
Bank: 2217 8390133333
CVR: 1369 3315
70 60 50 76
Privatlivspolitik

Kontakt os

Skriv til os, hvis du spørgsmål til:
Turneringer og events
Badmintonpeople og holdturnering
Ranglister og point
Badminton Danmark

Følg os