Lars Møller, Badminton Danmark
Få hele overblikket: Vinderne ved RSL/FZ FORZA UDM 2019
Jonas Kildegaard Rasmussen - 07-04-2019 09:23:20

Endnu et spændende og talentfuldt ungdomsdanmarksmesterskab er nu blevet afviklet i Greve Idræts Center. Få hele overblikket her over hvem der løb med guldet ved RSL/FZ FORZA UDM 2019.

Herresingle:
U13: William Bøgebjerg, Solrød Strand vs. Salomon Adam Thomasen, Højbjerg: 21-16, 21-13
U15: Christian Faust Kjær, Viby J. vs. Mikkel Langemark, Skovshoved: 21-15, 21-13
U17: Mads Juel Møller, Højbjerg vs. Magnus Johannesen, Aalborg Triton: 17-21, 21-13, 19-21
U19: Jonas Jæger, Lillerød vs. Oscar Sunekær Bertelsen, Solrød Strand: 21-18, 19-21, 23-21

Damesingle:
U13: Malou Pedersen, Lillerød vs. Maria Højlund Tommerup, Solrød Strand: 21-8, 19-21, 14-21
U15: Frederikke Østergaard, Kolding BK vs. Kathrine Vang Rasmussen, Solrød Strand: 21-16, 18-21, 16-21
U17: Laura Fløj Thomsen, Ikast vs. Anna Siess Ryberg, Hvidovre: 21-14, 18-21, 21-18
U19: Line Christophersen, Gentofte vs. Amalie Schulz Terp-Nielsen, Højbjerg: 21-7, 21-13

Herredouble:
U13: Lasse Linderoth Pedersen Højbjerg/William Bøgebjerg, Solrød Strand vs. Patrick Eilsborg, Lyngby/Robert Nebel, Værløse: 21-18, 21-8
U15: Jeppe Søby Hansen, Greve/Mikkel Langemark, Skovshoved vs. Hjalte Linde Johansen, Odense OBK/Daniel Roger Jensen, Viby J.: 21-13, 21-13
U17: David Brand, Lillerød/Marcus Rindshøj, Lyngby vs. William Kryger Boe, Odense OBK/Christopher Vittoriani, Skovshoved: Brand/Rindshøj vinder på walkover pga. skade til Vittoriani.
U19: Mads Muurholm Petersen, Højbjerg/Daniel Lundgaard, Værløsevs. Jacob Hougaard Jensen, Kolding BK/Christian Larsen, Viby J.: 21-19, 21-18

Damedouble:
U13: Kajsa Van Dalm, Brønderslev/Sophia Lemming, Højbjerg vs. Malou Pedersen/Anna-Sofie Nielsen, Lillerød: 21-15, 17-21, 15-21
U15: Kathrine Vang Rasmussen/Amanda Abildgaard, Solrød Strand vs. Emma Irring Braüner, Højbjerg/Frederikke Østergaard, Kolding BK: 23-25, 18-21
U17: Caroline Terreni/Astrid Molander, Værløse vs. Simona Pilgaard, Odense OBK/Emilie Nesic, Odense OBK: 18-21, 12-21
U19: Amalie Magelund Krogh, Greve/Freja Ravn Nielsen, Solrød Strand vs. Amalie Schulz Terp-Nielsen, Højbjerg/Christine Busch Andreasen, KBM2010: 21-10, 21-9

Mixeddouble:
U13: Alberte Petrea Prasz Espersen, Holbæk/Robert Nebel, Værløse vs. Marie Viscovich, Skovshoved/William Bøgebjerg, Solrød Strand: 21-17, 14-21, 19-21
U15: Frederikke Østergaard, Kolding BK/Christian Faust Kjær, Viby J. vs. Benedicte Sillassen, Holbæk/Mikkel Langemark: 21-17, 21-14
U17: Anna Siess Ryberg, Hvidovre/Mads Vestergaard, Højbjerg vs. Laura Fløj Thomsen/Mathias Solgaard, Ikast: 21-18, 21-16
U19: Mads Muurholm Petersen, Højbjerg/Malene Kæseler, Ikast vs. Rasmus Prasz Espersen/Christine Busch Andreasen, Holbæk/KMB2010: 11-21, 21-18, 21-17

Tillykke til alle de nye ungdomsdanmarksmestre. 


 

LÆS OGSÅ

Billetsalget til RSL/FZ FORZA Ligafinalen 2019 er åbnet
Kulminationen på Badmintonligaen 2018/2019 står for døren, og nu er det muligt at skaffe sig adgang til årets finalebrag mellem Greve og Tea...
Tredje år i træk: Badmintonsporten vokser igen
DIF og DGI har tirsdag offentliggjort idrættens medlemstal for 2018, og Badminton Danmark og DGI Badminton kan for tredje år i træk glæde si...
Få hele overblikket: Vinderne ved RSL/FZ FORZA UDM 2019
Endnu et spændende og talentfuldt ungdomsdanmarksmesterskab er nu blevet afviklet i Greve Idræts Center. Få hele overblikket her over hvem ...

HOVEDSPONSOR:

Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20, DK-2605 Brøndby
Bank: 2217 8390133333
CVR: 1369 3315
70 60 50 76
Privatlivspolitik

Kontakt os

Skriv til os, hvis du spørgsmål til:
Turneringer og events
Badmintonpeople og holdturnering
Ranglister og point
Badminton Danmark

Følg os