Æres- og fortjensttegnmodtagere

Danmark er en af verdens stolteste badmintonnationer, og siden sportens undfangelse har en række danske badmintonspillere, -ildsjæle og -dommere bidraget til at udvikle sporten og spillet samt etablere og skærpe konkurrencen nationalt såvel som internationalt. Der ligger litervis af hjerteblod, talent og engagement bag, at badminton i dag er en dansk folkeidræt, og at Danmark trods sin beskedne størrelse er blandt verdens bedste badmintonlande.

 

Mange af de personer, som vi kan takke for det, har på samme baggrund opnået en udmærkelse af den ene eller anden art, og i det følgende har vi listet alle hidtidige modtagere af nationale og internationale æres- og fortjensttegn.

 

Indehavere af Badminton Danmarks fortjensttegn
Ruth Dalsgaard †
Agnete Varn †
Anni Hammergaard Hansen †
Aase Schiøtt Jacobsen †
Inger Kjærgaard †
Kirsten Thorndahl †
Preben Dabelsteen †
Jørgen Hammergaard Hansen †
Poul Holm †
Ole Jensen †
Finn Kobberø †
Tage Madsen †
Hanne Albrechtsen
Tonny Holst-Christensen
Inge Birgit Anker Hansen †
Aase Winther
Erland Kops †
Poul-Erik Nielsen
Ulla Strand †
Knud Aage Nielsen
Henning Borch
Karin Jørgensen †
Ole Mertz †
Pernille Kaagaard
Per Walsøe
Jørgen Mortensen
Klaus Kaagaard
Anne Flindt Christiansen
Lizbeth von Barnekow
Elo Hansen
Lene Køppen
Flemming Delfs
Poul Petersen
Steen Skovgaard
Inge Borgstrøm
Morten Frost Hansen
Pia Nielsen (Gottschau)
Jesper Helledie
Steen Fladberg
Kirsten Larsen
Jens Peter Nierhoff
Dorte Kjær
Nettie Nielsen
Michael Kjeldsen
Mark Christiansen
Grete Mogensen (Sahlertz Kragekær)
Gitte Paulsen
Jan Paulsen
Thomas Lund
Pernille Dupont
Poul-Erik Høyer Larsen
Henrik Svarrer
Jon Holst-Christensen
Lotte Olsen
Pernille Nedergaard
Marlene Thomsen (Lund)
Lisbet Stuer-Lauridsen
Thomas Stuer-Lauridsen
Camilla Martin
Rikke Olsen (Siegemund)
Michael Søgaard
Mette Pedersen (Viscovich)
Helene Kirkegaard
Jens Eriksen
Peter Gade
Peter Rasmussen
Jonas Rasmussen
Lars Paaske
Thomas Laybourn
Martin Lundgaard
Tine Baun
Kenneth Jonassen
Christinna Pedersen
Kamilla Rytter Juhl
Mathias Boe
Carsten Mogensen
Joachim Fischer Nielsen

 

Danske indehavere af Honorary Life Vice President
Tom Bacher (2012) †

 

Danske indehavere af Lifetime Achievement Award
Prisen, der uddeles af BWF’s council, gives i anerkendelse af en exeptionel, livslang støtte og arbejde for badmintonsporten.

Ole Mertz (2012) †
Poul-Erik Nielsen (2015)
Erland Kops (2016) †

 

Danske indehavere af Herbert Scheele Trophy
Bliver overrakt af BWF’s council til personer, der har ydet en usædvanlig flot indsats for badminton.

Erland Kops (1989) †
Poul Erik Nielsen (1999)
Tom Bacher (2008) †
Torsten Berg (2013)

 

Danske indehavere af BWF’s ærestegn – Distinguished Service Award
Bliver overrakt af BWF’s council på vegne af medlemslandene som påskønnelse af en lang og/eller bemærkelsesværdig indsats for badminton i hele verden.

Lene Køppen (1985)
Erland Kops (1985) †
Ole Mertz (1985) †
Finn Kobberø (1986) †
Morten Frost Hansen (1991)
Hans Christian Møller (1993) †
Martin Andersen (1997)

 

Danske indehavere af BWF’s fortjensttegn – Meritorious Service Award
BWF’s præsident overrækker fortjenstegn som påskønnelse af en lang og tjenstfuld service for badminton.

Hans Hansen (1986) †
Lisbeth von Barnekow (1991)
Jørgen Brix Steby (1991)
Henning B. Clausen (1991) †
John Hansen (1991)
Franz Krag (1991) †
Frede Kruse-Christiansen (1991)
Bent Vedsø (1991) †
Lars Jørgen Andersen (1996)
Bjørn Holst-Christensen (1996)
Tonny Holst-Christensen (1996)
Ole Jacobsen (1996)
John Larsen (1996) †
Preben Søborg (1996) †
Steen D. Sørensen (1996)
Olaf Fangel (1999)
René Toft (1999)
Poul Rosengaard (1999)
Preben Nøies (1999)
Erik Holst-Andersen (2002) †
Ole Krogdahl (2005)
Hans-Henrik Fløe (2007)
Birgit Eriksen (2009)
Bjarne Eriksen (2009)
Peter Ganes (2018) †
Brian Moesgaard (2018)
Søren Espersen (2018)

 

Danske indehavere af EBU President’s Award
Poul-Erik Høyer Larsen (1998)

 

Indehavere af DIF’s ærestegn
Magne Kjems, Skovshoved (1934) †
A. C. J. van Vossen, København (1942) †
Chr. Quade Faber, Nykøbing (1943) †
Leo Hendrichsen, Charlottenlund (1944) †
Hans Hansen, Skovshoved (1948) †
Eduard Skaarup, Nykøbing F (1950) †
Aksel Hansen, Skovshoved (1950) †
Hjalmar Andersen, København (1950) †
N.P Kristensen, København (1955) †
Jørgen Bergquist, Holte (1956) †
Chr. Johansen, København (1959) †
Richard Heilbo, København (1960) †
Aa. Sickmann Hansen, Vejle (1964) †
Knud Lunøe, København (1966) †
Kurt Møller, København (1969) †
Peter Lousen, Nykøbing F (1971) †
Arne Bruun, Fredensborg (1971) †
Erik Jørgensen, Kerteminde (1972) †
Ole Mertz, Skovshoved (1973) †
Laurits Hansen, København (1973) †
Ernst Andersen, Lillerød (1977) †
Erling Rothgart, Vordingborg (1977) †
Harald Kastrup Andersen, Viborg (1979) †
Erik Jørgensen, V. Vordingborg (1984) †
Bent Vedsø, Nykøbing F. (1985) †
Frede Kruse-Christiansen, Tune (1988)
Jørgen Brix Steby, Aalborg (1992)
Bjarne Eriksen, Ballerup (1993)
Jørn Møller Jørgensen, Nordjylland (1996) †
Birgit Eriksen, Ballerup (1996)
Tom Bacher (1998) †
Bjørn Danielsen, Nordjylland (1999)
Poul-Erik Nielsen (2002)
Hans Henrik Fløe, Valby (2003)
Torsten Berg, Hillerød (2003)
Bjørn Holst-Christensen, Ringsted (2005)
Tonny Holst-Christensen, Ringsted (2005)
René Toft, Vojens (2007)
Peter Jensen, Taastrup (2014) †

 

Indehavere af Badminton Danmarks ærestegn (Fra 1967)
Kurt Møller, Kbh. (1968) †
Ole Mertz, København †
Erling Dige, København †
Bent Vedsø, Nykøbing Falster †
Arne Krogh, Silkeborg †
Erling Rothgart, Vordingborg †
Jørgen Brix Steby, Aalborg
Henning B. Clausen, Gilleleje †
Alfred Døring †
Kurt Møller †
Ernst Andersen †
Arne Bruun †
Hans Hansen †
Tage Mølgaard Hansen, Gentofte †
Jørn Møller Jørgensen, Aalborg †
Tom Bacher, Greve Strand †
Lizbeth von Barnekow, Hellerup
Torsten Berg, Hillerød
Poul-Erik Nielsen, Bagsværd
H.C. Møller, København †
Svend Aage Nielsen, Holstebro †
Bjørn Danielsen, Frederikshavn
Kristian Eriksen, Beder †
F. Kruse-Christiansen, Tune
René Toft, Over Jerstal
Bjarne Eriksen, Ballerup
Birgit Eriksen, Ballerup
Bjarne Madsen, Hundested †
Franz Krag, Holbæk †
Poul Rasmussen, Stenlille
Bjørn Holst-Christensen, Ringsted
Jens Ove Ernstsen, Aalborg †
Søren Nielsen, Greve †
John Larsen, Tune †
John Hansen, Otterup †
Lars Jørgen Andersen
Poul Erik Johansen, Allinge
Søren Chr. Jensen, Spentrup
Stig Kirkegaard, Allerød †
Jørgen Jørgensen, Kastrup
Tonny Holst-Christensen, Ringsted
Hans Henrik Fløe, Valby
Erland Kops, København †
Ole Hansen, Neksø
Flemming Terkildsen, Assens †
Peter Jensen, Taastrup †
Poul Jørgen Nielsen, Stege †
Olaf Fangel, Galten
Hanne Gram, Randers
Poul Erling Christensen, Ribe
Karl Chr. Thomsen, Nordborg
Poul Rosengaard, København
Peter Locht, Viby J
Vagn Sandersen, Støvring
Jens Dall-Hansen, Vejle
Peter Gleie, Skibby †
Erik Sørensen, Broager
Søren Espersen, Solrød
Martin Andersen, Vester Skerninge
Klavs Andreassen, Virum
Preben Nøies, Ishøj
Anders Sørensen, Sønderborg †
Sven Erik Nyman, Sakskøbing
Jens Buck-Jensen, Lillerød
Bent Ledet, Skagen
Karsten W. Hansen, Grindsted
Ole Jacobsen, Esbjerg
Jack Schytt, Greve
Henning Lund, Ikast
Poul Boyer, Lillerød

 

Aktive badmintondommere tildelt Badminton Danmarks forbundsdommeremblem
Ahlstrand, Frank
Arleth, Svend
Bronton, Peter (EBU)
Dehn, Jørn-Ole (EBU)
Enevoldsen, Frank
Hedelund, Kristian (BWF)
Hein, Lars
Holmgaard, Flemming
Ipsen, Kan
Johannessen, Christian (EBU)
Kirt, Erik (BWF)
Kreutzfeldt, Tommy
Krogdahl, Ole
Mortensen, Niels Holm (IBF) (BWF)
Nielsen, Finn Bjerrum
Nøies, Preben (EBU)
Nørager, Lars
Olesen, Heidi
Olsen, Henrik Boas (BWF)
Sterlie, Johs
Stærmose, Gitte
Syndberg, Jacob (BWF)
Søby, Allan Grue (BWF)
Sørensen, Anders †

Fortegnelse over aktuelle badmintondommere tildelt BDs kredsdommeremblem kan fås hos kredsdommerlederne.

 

Danske BWF Hall of Fame members
Tonny Ahm (1997) †
Erland Kops (1997) †
Finn Kobbero (1997) †
Jørgen Hammergaard Hansen (1998) †
Morten Frost Hansen (1998)
Lene Køppen (1998)
Ulla Strand (1999) †
Kirsten Thorndahl (2000) †
Thomas Lund (2008)