Olympiske Lege

2020 i Tokyo, Japan (afholdt i 2021 grundet Covid-19)

Herresingle:
1. Viktor Axelsen, Danmark
2. Chen Long, Kina
3. Anthony Ginting, Indonesien

Damesingle:
1. Chen Yufei, Kina
2. Tzu-Ying Tai , Taiwan
3. P. V. Sindu, Indien

Herredouble:
1. Yang Lee/Chi-Lin Wang, Taiwan
2. Jun Hui Li/Yu Chen Liu, Kina
3. Wooi Yik Soh/Aaron Chia, Malaysia

Damedouble:
1. Greysia Polii/Apiyani Rahayu, Indonesien
2. Qing Chen Chen/Yi Fan Jia, Kina
3. Soyeong Kim/Heeyong Kong, Sydkorea

Mixeddouble:
1. Yi Lyu Wang/Dong Ping Huang, Kina
2. Si Wei Zheng/Yu Qiong Huang, Kina
3. Yuta Watanabe/Arisa Higashino, Japan

Det danske hold i Tokyo:
Viktor Axelsen, Anders Antonsen, Mia Blichfeldt, Kim Astrup/Anders Skaarup, Sara Thygesen/Maiken Fruergaard, Mathias Christiansen/Alexandra Bøje.

Klik her for at se flere resultater fra OL 2020

 

2016 i Rio de Janeiro, Brasilien

Herresingle:
1. Chen Long, Kina
2. Lee Chong Wei, Malaysia
3. Viktor Axelsen, Danmark

Damesingle:
1. Carolina Marin, Spanien
2. P. V. Sindu, Indien
3. Nozomi Okuhara, Japan

Herredouble:
1. Fu Haifeng/Zhang Nan, Kina
2. Go V Shem/Tan Wee Kiong, Malaysia
3. Chris Langridge/Marcus Ellis, England

Damedouble:
1. Ayaka Takahashi/Misaki Matsutomo, Japan
2. Christinna Pedersen/Kamilla Rytter Juhl, Danmark
3. Jung Kyung-Eun/Shin Seung-Chan, Sydkorea

Mixeddouble:
1. Tontowi Ahmad/Liliyana Natsir, Indonesien
2. Chan Peng Soon/Gho Liu Ying, Malaysia
3. Zhang Nan/Zhao Yunlei, Kina

Det danske hold i Rio:
Viktor Axelsen, Jan Ø. Jørgensen, Line Kjærsfeldt, Carsten Mogensen/Mathias Boe, Christinna where to buy viagra pills Pedersen, Kamilla where to buy viagra pills Rytter Juhl og Joachim Fischer.

Klik her for at se flere resultater fra OL 2016

 

2012 i London, England

Herresingle:
1. Lin Dan, Kina
2. Lee Chong Wei, Malaysia
3. Chen Long, Kina

Damesingle:
1. Xuerui Li, Kina
2. Yihan Wang, Kina
3. Saina Nehwal, Indien

Herredouble:
1. Yun Cai/Haifeng Fu, Kina
2. Mathias Boe/Carsten Mogensen, Denmark
3. Jae Sung Jung/Young Dae Lee, Korea

Damedouble:
1. Tian Qing/Yunlei Zhao, Kina
2. Mizuki Fujii/Reika Kakiiwa, Japan
3. Valeri Sorokina/Nina Vislova, Rusland

Mixeddouble:
1.Nan Zhang/Yunlei Zhao, Kina
2.Chen Xu/Jin Ma, Kina
3. Joachim Fischer/Christinna Pedersen, Denmark

Det danske hold i London:
Peter Gade, Jan Ø. Jørgensen, Mathias Boe, Carsten Mogensen, Joachim Fischer Nielsen, Thomas Laybourn, viagra canadian Tine Baun, Christinna Pedersen, Kamilla Rytter juhl.

 

2008 i Bejing, Kina

Herresingle:
1. Lin Dan, Kina
2. Lee Chong Wei, Malaysia
3. Chen Jin, Kina

Damesingle:
1. Zhang Ning, Kina
2. Xie Xingfang, Kina
3. Yulianti Maria Kerstin, Indonesien

Herredouble:
1. Setiawan Hendra/Kido Markis, Indonesien
2. Cai Yun/Fu Haifeng, Kina
3. Hwang Jiman/Lee Jaejin, Korea

Damedouble:
1. Du Jing/Yu Yang, Kina
2. Lee Kyungwon/Lee Hyojung, Korea
3. Zhang Yawen/Wei Yili, Kina

Mixeddouble:
1. Lee Hyojung/Lee Yongdae, Korea
2. Widianto Nova/Lillyana
3. He Habin/Yu Yang

Det danske hold i Beijing:
Peter viagra canadian Gade, Kenneth Jonassen, Tine Rasmussen, Lars Paaske, Jonas Rasmussen, Jens Eriksen, Martin Lundgaard Hansen, Thomas Laybourn, Kamilla Rytter Juhl, Lena Frier Kristiansen.

 

2004 i Athen, Grækenland

Herresingle:
1. Taufik Hidayat, Indonesien
2. Seung Mo Shon, Korea
3. Soni Dwi Kuncoro, Indonesia

Damesingle:
1. Zhang Ning, Kina
2. Mia Audina, Holland
3. Zhou Mi, Kina

Herredouble:
1. Ha Tae Kwon/Kim Dong Moon, Korea
2. Lee Dong Soo/Yoo Yong Sung, Korea
3. Eng Hian/Flandy Limpele, Indonesia

Damedouble:
1. Yang Wei/Zhang Jiewen, Kina
2. Gao Ling/Huang Sui, Kina
3. Lee Kyung Won/Ra Kyung Min, Korea

Mixeddouble:
1. Zhang Jun/Gao Ling, Kina
2. Nathan Robertson/Gail Emms, England
3. Jens Eriksen/Mette Schjoldager, Danmark

Det danske hold i Athen:
Jens Eriksen, Peter Gade, Kenneth Jonassen, Martin Lundgaard, Lars Paaske, Jonas Rasmussen, Camilla Martin, Rikke Olsen, Mette Schjoldager, Tine Rasmussen

 

2000 i Sydney, Australien

Herresingle:
1. Ji Xinpeng, Kina
2. Hendrawan, Indonesien
3. Xia Xuanze, Kina

Damesingle:
1. Gong Zhichao, Kina
2. Camilla Martin, Danmark
3. Ye Zhaoying, Kina

Herredouble:
1. Tony Gunawan/Candra Wijaya, Indonesien
2. Lee Dong-Soo/Yoo Yong-Sung, Korea
3. Ha Tae-Kwon/Kim Dong-Moon, Korea

Damedouble:
1. Ge Fei/Gu Jun, Kina
2. Huang Nanyan/Yang Wei, Kina
3. Gao Ling/Qin Yiyuan, Kina

Mixeddouble:
1. Zhang Jun/Gao Ling, Kina
2. Kusharyanto Tri/Minarti Timur, Indonesien
3. Simon Archer/Joanne Goode, England

Det danske hold i Sydney:
Jens Eriksen, Peter Gade, Jon Holst-Christensen, Poul-Erik Høyer Larsen, Kenneth Jonassen, Jesper Larsen, Jim Laugesen, Martin Lundgaard Hansen, Lars Paaske, Michael Søgaard, Ann Jørgensen, Ann-Lou Jørgensen, Helene Kirkegaard, Camilla Martin, Rikke Olsen, Mette Schjoldager, Mette Sørensen, Majken Vange

 

1996 i Atlanta, USA

Herresingle:
1. Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
2. Dong Jiong, Kina
3. Rashid Sidek, Malaysia & Heryanto Arbi, Indonesien

Damesingle:
1. Bang Soo Hyun, Korea
2. Mia Audina, Indonesien
3. Kim Ji Hyun, Korea & Susi Susanto, Indonesien

Herredouble:
1. Ricky Subagja/Rexy Mainaky, Indonesien
2. Soon Kit Cheah/Kim Hock Yap, Malaysia
3. Soo Beng Kiang/Tan Kim Her, Malaysia & Denny Kantono/S. Antonius, Indonesien

Damedouble:
1. Ge Fei/Gu Jun, Kina
2. Gil Young Ah/Jang Hye Ock, Korea
3. Qin Yiyuan/Tang Yongshu, Kina (Helene Kirkegaard/Rikke Olsen, Danmark, tabte bronzekampen)

Mixeddouble:
1. Kim Dong Moon/Gil Young Ah, Korea
2. Park Joo Bong/Ra Kyung Min, Korea
3. Liu Jianjun/Sun Man, Kina & Chen Xingdong/Peng Xingyong, Kina

Det danske hold i Atlanta:
Jens Eriksen, Jon Holst-Christensen, Christian Jakobsen, Poul-Erik Høyer Larsen, Thomas Lund, Thomas Stuer-Lauridsen, Henrik Svarrer, Michael Søgaard, Ann Jørgensen, Helene Kirkegaard, Camilla Martin, Rikke Olsen, Lotte Olsen, Lisbet Stuer-Lauridsen, Anne Søndergaard, Marlene Thomsen

 

1992 i Barcelona, Spanien

Herresingle:
1. Allan Budi Kusuma, Indonesien
2. Ardy B Wiranata, Indonesien
3. Thomas Stuer-Lauridsen, Danmark

Damesingle:
1. Susi Susanti, Indonesien
2. Bang Soo Hyun, Korea

Herredouble:
1. Park Joo Bong/Kim Moon Soo, Korea
2. Eddy Hartono/Rudy Gunawan, Indonesien

Damedouble:
1. Hwang Hye Young/Chung So Young, Korea
2. Guan Weizhen/Nong Qunhua, Kina

Mixeddouble:
Blev ikke spillet

Det danske hold i Barcelona:
Jon Holst-Christensen, Poul-Erik Høyer Larsen, Thomas Lund, Jan Paulsen, Thomas Stuer-Lauridsen, Henrik Svarrer, Pernille Dupont, Camilla Martin, Pernille Nedergaard, Grete Mogensen, Lisbet Stuer-Lauridsen, Marlene Thomsen