EM Hold – U17

2019 i Gniezno, Polen

1. Danmark, 2. Serbien, 3. Rusland og Ukraine

Danmark – Bulgarien 5-0
Danmark – Polen 4-1
Danmark – Litauen 5-0
Danmark – Tyrkiet 3-0
Danmark – Rusland 3-0
Danmark – Serbien 3-1

Det danske hold i Prag:
Mads Juel Møller, Victor Ørding Kauffmann, Christopher Vittoriani, Christian Faust Kjær, William Kryger Boe, Mette Werge, Anna Siess Ryberg, Simona Pilgaard, Clara Løber, Benedicte Sillassen, Emilia Nesic.

Klik her for at se flere resultater

 

2018 i Prag, Tjekkiet

1. Danmark, 2. Tyrkiet, 3. England og Skotland

Danmark – Ungarn 4-1
Danmark – Lithauen 5-0
Danmark – Estland 5-0
Danmark – Tyskland 3-0
Danmark – Skotland 3-0
Danmark – Tyrkiet 3-0

Det danske hold i Prag:
Rasmus Espersern, Sebastian Grønbjerg, Magnus Johannesen, Axel Parkhøi, Oscar Sunekær, Mads Vestergaard, Nicolaj Wolf, Christine Busch, Clara Graversen, Sophia Grundtvig, Amalie Cecilie Kudsk, Frederikke Lund, Amalie Schulz.

Klik her for at se flere resultater

 

2016 i Lubin, Polen

1. Danmark, 2. England, 3. Frankrig og Tyrkiet

Danmark – Italien 4-1
Danmark – Slovakiet 5-0
Danmark – Belgien 5-0
Danmark – Tjekkiet 3-2
Danmark – Frankrig 3-1
Danmark – England 3-0

Det danske hold i Lubin:
Alexandra Bøje (Højbjerg), Line Christophersen (Gentofte), Amalie Magelund Krogh (Greve), Sofie Nielsen (Greve), Freja Ravn Nielsen (KMB2010), Michelle Skødstrup (Greve), Paw Eriksen (Odense OBK), Nicholas Grundtvig (Højbjerg), Daniel Lundgaard (Værløse), Mads Muurholm Petersen ( Viby J.), Mads Thøgersen (Odense OBK), Jesper Toft (Aarhus AB)

Klik her for at se flere resultater

 

2014 i Tyrkiet

1. Danmark, 2. England, 3. Frankrig og Tyrkiet

Danmark – Østrig 5-0
Danmark – Estland 3-2
Danmark – Litauen 5-0
Danmark – Slovenien 3-1
Danmark – Frankrig 3-0
Danmark – England 3-1

Det danske hold i Ankara:
Julie Dawall Jakobsen (Værløse), Amalie H. Hansen (Greve), Cecilie Finne-Ipsen (Værløse), Julie O. Jensen (Lillerød), Anders Antonsen (Århus AB), Mikkel Enghøj (Lillerød), Ditlev Jæger Holm (Gentofte), Jeppe Bay Madsen (Solrød Strand), Joel Eipe (Gentofte)

Klik her for at se flere resultater

 

2011 i Portugal

1. Danmark, 2. England, 3. Tyrkiet og Rusland

Danmark – Grækenland 5-0
Danmark – Finland 4-1
Danmark – Holland 5-0
Danmark – Slovakiet 3-0
Danmark – Tyrkiet 3-0
Danmark – England 3-1

Det danske hold i Caldas da Rainha:
Julie Davidsen, Julie Finne-Ipsen, Anne Katrine Hansen, Isabella Nielsen, Maiken Fruergaard, Patrick Bjerregaard, Peter Corell, Rasmus Gemke, Mads Sørensen og Victor Svendsen

Klik her for at se flere resultater

 

2009 i Slovenien

1. Danmark, 2. Rusland, 3. Tyrkiet og Ukraine

Danmark – Kroatien 5-0
Danmark – Norge 5-0
Danmark – Skotland 4-1
Danmark – Spanien 3-1
Danmark – Tyrkiet 3-0
Danmark – Rusland 3-1

Det danske hold i Medvode:
Sandra-Maria Jensen, Celine Juel, Line Kjærsfeldt, Amanda Madsen, Mette Poulsen, Josephine Van Zaane, Viktor Axelsen, Kasper Antonsen, Kim Bruun, Frederik Colberg, Mathias Mundbjerg og Kasper Paulsen

 

2007 i Istanbul

1. Danmark, 2. Ukraine, 3. Frankrig, 4. Polen

Danmark – Irland 7-0
Danmark – Grækenland 7-0
Danmark – Østrig 4-0
Danmark – Polen 4-0
Danmark – Ukraine 4-2

Det danske hold i Istanbul:
Lena Grebak, Maria Herskind, Caroline Ploug Nielsen, Sara Thygesen, Kian Andersen, Morten Bødskov, Niclas Nøhr, Steffen Rasmussen

 

2005 i Tjekkiet

1. Danmark, 2. Rusland, 3. Spanien, 4. Belgien

Danmark – Tyrkiet 5-2
Danmark – Ungarn 7-0
Danmark – Slovenien 7-0
Danmark – Skotland 5-0
Danmark – Spanien 7-0
Danmark – Rusland 4-3

Det danske hold i Brno:
Kamilla Hermansen, Camilla Overgaard, Anne Hald Jensen, Anne Skelbæk, Mikkel Elbjørn Larsen, Martin Baatz Olsen, Dennis Prehn, Anders Rasmussen