Ungdoms VM

Her kan du se Danmarks resultater ved Ungdoms VM, også kaldt UVM. UVM er delt op i et holdmesterskab og i et individuelt mesterskab. Se først resultaterne ved Ungdoms VM for hold og nederst på siden resultaterne fra det individuelle mesterskab.

 

2018 i Markham, Canada
1. Kina, 2. Sydkorea, 3./4. Indonesien og Japan
Danmark – Guyana 5-0
Danmark – Den Dominikanske Republik Walkover (Den Dominikanske Republik udeblev fra kampen og blev taberdømt)
Danmark – USA 4-1
Danmark – Singapore 4-1
Danmark – Indonesien 0-3
Danmark – Indien 2-3
Danmark – Taiwan 1-3

 

Det danske hold i Canada:
Rasmus Espersen, Sebastian Grønbjerg, Magnus Johannesen, Daniel Lundgaard, Mads Muurholm, Oscar Sunekær, Mads Vestergaard, Christine Busch, Line Christophersen, Sophia Grundtvig, Amalie Magelund, Freja Ravn og Amalie Schulz.

 

Klik her for at se flere resultater

 

2017 i Yogyakarta, Indonesien
1. Kina, 2. Malaysia, 3./4. Japan og Sydkorea
Danmark – Algeriet Walkover (Algeriet udeblev fra kampen og blev taberdømt)
Danmark – Taiwan 2-3
Danmark – Kina 0-5
Danmark – Brasilien 3-2
Danmark – Hong Kong 4-1
Danmark – Filipinerne 3-0
Danmark – Canada 3-1

 

Klik her for at se flere resultater

 

2016 i Bilbao, Spanien
1. Kina, 2. Malaysia, 3./4. Japan og Thailand
Danmark – Letland 4-1
Danmark – Ghana Walkover (Ghana udeblev fra kampen og blev taberdømt)
Danmark – Macau 5-0
Danmark – USA 3-0
Danmark – Japan 0-3

 

Klik her for at se flere resultater

 

2015 i Lima, Peru
1. Kina, 2. Indonesien, 3. Chinese Taipei (7. Danmark)
Danmark – Venezuela 5-0
Danmark – Australien 5-0
Danmark – New Zealand 5-0
Danmark – Korea 4-1
Danmark – Chinese Taipei 0-3
Danmark – Thailand 1-3
Danmark – Hong Kong 3-2

 

Det danske hold i Peru:
Mia Blichfeldt (Solrød Strand), Ditte Søby Hansen (Greve), Julie Dawall Jakobsen (Værløse), Amalie Magelund Krogh (Greve), Michelle Skødstrup (Greve), Anders Antonsen (Aarhus AB), Joel Eipe (Gentofte), Mikkel Enghøj (Lillerød), Frederik Søggard Mortensen (Odense OBK), Rasmus Kjær Pedersen (Gentofte), Jesper Toft (Aarhus AB)

 

Klik her for at se flere resultater

 

2014 i Malaysia
1. Kina, 2. Indonesien, 3. Japan og Thailand (9. Danmark)
Danmark-Egypten 5-0
Danmark-England 3-2
Danmark-Taiwan 2-3
Danmark-Spanien 3-0
Danmark-Vietnam 3-2
Danmark-Singapore 3-2

 

Det danske hold i Malaysia:
Anders Antonsen (Århus AB), Rasmus Gemke (Højbjerg), Frederik Søgaard (Odense OBK), Alexander Bond (KMB2010), Mathias Bay-Schmidt (Højbjerg), Joel Eipe (Gentofte), Sofie Holmboe Dahl (Gentofte), Marie Louise Steffensen (Højbjerg), Sara Lundgaard (Lillerød), Ditte Søby Hansen (Greve), Julie Dawall Jakobsen (Værløse), Mia Blichfeldt (Solrød Strand)

 

Klik her for at se flere resultater

2013 i Thailand
1. Korea, 2. Indonesien, 3. Kina, 4. Japan (11. Danmark)
Danmark-Botswana 5-0
Danmark-Canada 4-1
Danmark-Thailand 2-3
Danmark-Hong Kong China 0-3
Danmark-Tyskland 3-1
Danmark-Frankrig 3-0

Det danske hold i Thailand:
Victor Svendsen (Ikast), Joel Eipe (Gentofte), Mads Sørensen (Lillerød), Frederik Søgaard (OBK), Alexander Bond (KMB2010), Mia Blichfeldt (Solrød), Julie Finne-Ipsen (Værløse), Rikke Søby Hansen (Greve), Isabella Nielsen (Greve) og Maiken Fruergaard (OBK)

Klik her for at se flere resultater

 

2012 i Japan
1. Kina, 2. Japan, 3. Korea, 4. Indonesien

Danmark deltog ikke i holdturneringen.

 

2011 i Taiwan
1.Malaysia, 2. Korea, 3. Taiwan, 4. Thailand. (9. Danmark)
Danmark- Canada 5-0
Danmark – Holland 1-4
Danmark – Hong Kong, 3-2
Danmark – Frankrig, 3-0
Danmark – Rusland, 3-1

Det danske hold i Taiwan:

Viktor Axelsen (OBK), Rasmus Fladberg (Solrød), Flemming Quach (Århus AB), Kim Astrup Sørensen (Ikast), Mikkel Mikkelsen (Værløse), Frederik Colberg (Gentofte), Nikolaj Overgaard (Højbjerg), Ditte Strunge Larsen (Solrød), Anna Thea Madsen (Holbæk), Lene Clausen (Erritsø), Mette Poulsen (Skælskør), Sandra-Maria Jensen (Solrød) og Line Kjærsfeldt (Århus AB)

 

2010 i Mexico
1. Kina, 2. Sydkorea, 3. Malaysia, Indonesien (6. Danmark)
Danmark – USA 5-0
Danmark – Indien 3-2
Danmark – Malaysia 1-3
Danmark – Thailand 3-2
Danmark – Japan 1-3

Det danske hold i Mexico:
Viktor Axelsen (OBK), Flemming Quach (Aarhus AB), Kim Astrup Sørensen (Ikast), Morten Brødbæk (Højbjerg), Nikolaj Overgaard (Højbjerg), Rasmus Fladberg (Solrød), Mette Poulsen (Skælskør), Line Kjærsfeldt (Aarhus AB), Sandra-Maria Jensen (Solrød) og Celine Juel (OBK)

 

2009 i Malaysia
1. Kina, 2. Malaysia, 3. Thailand, 4. Taipei (9. Danmark)
Danmark – Sri Lanka 5-0
Danmark –  Hong Kong 2-3
Danmark – Vietnam 3-1
Danmark – Rusland 3-1
Danmark – Phillipinerne 3-0

Det danske hold i Malaysia:
Emil Holst (Solrød), Niclas Nøhr (Solrød), Kim Astrup Sørensen (Ikast), Rasmus Fladberg (Solrød), Flemming Quach (Aarhus AB), Lene Clausen (Erritsø), Lena Grebak (Solrød), Line Kjærsfeldt (Aahus AB) og Sandra-Maria Jensen (Solrød)

 

2008 i New Zealand
1. Kina, 2. Korea, 3. Singapore, 4. Malaysia
Danmark deltog ikke i Holdturneringen.

 

2006 i Korea
1. Korea, 2. Kina, 3. Malaysia, 4. Indonesien (13. Danmark)
Danmark – Syd Afrika 5-0
Danmark – Japan 1-4
Danmark – Holland 5-0
Danmark – Canada 5-0
Danmark – Kina 2-3

 

2004 i Canada
1. Kina, 2. Korea, 3. Indonesien, 4. Taiwan (7. Danmark)
Danmark – Tjekkiet 5-0
Danmark – Sverige 5-0
Danmark – Indonesien 1-3
Danmark – Malaysia 1-3
Danmark – Tyskland 3-0

 

2002 i Sydafrika
1. Kina, 2. Korea, 3. Indonesien, 4. Thailand (9. Danmark)
Danmark – Nigeria 5-0
Danmark – England 2-3
Danmark – Korea 0-5
Danmark – Bulgarien 4-1
Danmark – Canada 3-0
Danmark – Indien 2-3

 

2000 i Kina
1. Kina, 2. Korea, 3. Indonesien, 4. Taiwan (11. Danmark)
Danmark – Sverige 3-2
Danmark – Tjekkiet 5-0
Danmark – Thailand 1-4
Danmark – Australien 3-1

 

VM INDIVIDUEL FOR UNGDOM

 

2018 i Markham, Canada
HS: Kunlavut Vitidsarn, Thailand
DS: Goh Jin Wei, Malaysia
HD: Di Zijian/Wang Chang, Kina
DD: Liu Xuanxuan/Xia Yuting, Kina
MD: Leo Carnando/Indah Jamil, Indonesien
Bronze: Line Christophersen, Danmark

 

Klik her for at se flere resultater

 

2017 i Yogyakarta, Indonesien
HS: Kunlavut Vitidsarn, Thailand
DS: Gregoria Tunjung, Indonesien
HD: Mahiro Kaneko/Yunosuke Kubota, Japan
DD: Ha Na Baek/Yu Rum Lee, Sydkorea
MD: Rinov Rivaldy/Pitha Mentari, Indonesien

 

Klik her for at se flere resultater

 

2016 i Bilbao, Spanien
HS: Sun Fei Xiang, Kina
DS: Chen Yufei, Kina
HD: Han Cheng Kai/Zhou Hao Dong, Kina
DD: Sayaka Hobara/Nami Matsuyama, Japan
MD: He Ji Ting/Du Yue, Kina

 

Klik her for at se flere resultater

 

2015 i Lima, Peru
HS: Chia Hung Lu, Chinese Taipei
DS: Jin Wei Goh, Malaysia
HD: Jiting He/Siwei Zheng, Kina
DD: Qingchen Chen/Yifan Jia, Kina
MD: Siwei Zheng/Qingchen Chen, Kina

 

Sølv: Frederik Søgaard Mortensen / Joel Eipe

 

Klik her for at se flere resultater

 

2014 i Malaysia
HS: Gui Pu Lin, Kina
DS: Akane Yamaguchi, Japan
HD: Puavaranukroh Dechapol/Ketlen Kittinupong, Thailand
DD: Qingchen Chen/Yi Fan Jia, Kina
XD: Kaixiang Huang/Qingchen Chen, Kina

 

Klik her for at se flere resultater

 

2013 i Thailand
HS: Kwang Hee Heo, Korea
DS: Akane Yamaguchi, Japan
HD: Li Junhui/Lui Yuchen, Kina
DD: Yoo Jung Chae/Ji Won Kim, Korea
XD: Kaixiang Huang/Qingchen Chen, Kina

 

Klik her for at se flere resultater

 

2012 i Japan
HS: Kento Momota, Japan
DS: Nozomi Okuhara, Japan
HD: Chun Hei lee/Ka Long Ng, Hong Kong
DD: So Hee Lee/Seung Chan Shin, Korea
XD: Edi Subaktiar/Malati Daeva Oktaviani, Indonesien

 

Klik her for at se flere resultater

2011 i Thaiwan
HS: Zulfadli Zulkiffli, Malaysia
DS: Inthanon Ratchanok, Thailand
HD: Nelson Wei Keat Heg/Ee Yi Teo, Malaysia
DD: So Hee Lee/Seung Chan Shin, Korea
XD: Alfian Eko Prasetya/Gloria Emanuelle Widjaja, IndonesienSølv: Viktor Axelsen

2010 i Mexico
HS: Viktor Axelsen, Danmark
DS: Ratchanok Intanon, Thailand
HD: Yao Han Ow/Hong Keng Yew, Malaysia
DD: Yixin Bao/Dongni Ou, Kina
MD: Cheng Liu/Yixib Bao, KinaBronze: Kim Astrup Sørensen / Rasmus Fladberg
Bronze: Sandra-Maria Jensen / Line Kjærsfeldt

 

2009 i Malaysia
HS: Houwei Tian, Kina
DS: Ratchanok Intanon, Thailand
HD: Kah Ming Chooi/Yao Han Ow, Malaysia
DD: Jinhua Tang/Huan Xia, Kina
MD: Maneepong Jongijt/Rodjana Chuthabunditkul, Thailand

 

2008 i New Zealand
HS: Long Chen, Kina
DS: Lin Wang, Kina
HD: Eui Seok Chung/Baek Choel Shin, Korea
DD: Jing Xie/Quianxin Zhong, Kina
MX: Khim Wah Lim/Hui Lin Ng, Korea

 

2006 i Korea
HS: Hong Ji Hoon, Korea
DS: Wang Yihan, Kina
HD: Lee Yong Dae/Cho Gun Woo, Korea
DD: Ma Jin/ Wang Xiaoli, Kina
MX: Lee Yong Dae/ Yoo Hyun Young, Korea

 

2004 i Canada
HS: Chen Jin, Kina
DS: Cheng Shao Chieh, Taiwan
HD: Hoon Thien How/Tan Boon Heong, Malaysia
DD: Tian Qing/Yu Yang, Kina
MX: He Hanbin/Yu Yang, Kina

 

2002 i Sydafrika
HS: Chen Jin, Kina
DS: Jiang Yanjiao, Kina
HD: Han Sang Hoon/Park Sung Hwan, Korea
DD: Du Jing/Rong Lu, Kina
MX: Guo Zhendong/Yu Yang, Kina

 

2000 i Kina
HS: Chunlai Bao, Kina
DS: Yan Wei, Kina
HD: Yang Sang/Bo Zheng, Kina
DD: Yawen Zhang/Yili Wei, Kina
MX: Yang Sang/Yawen Zhang, Kina

 

1998 i Australien
HS: Zhang Yang, Kina
DS: Gong Ruina, Kina
HD: Chan Chong Meng/Rao Seng Kok, Malaysia
DD: Zhang Jiewen/Xie Xinfang, Kina
MX: Chan Chong Meng/Joanne Quay, Malaysia

 

1996 i Danmark
HS: Feng Zhu, Kina
DS: Hua Yu, Kina
HD: Wye Teck Jeremy Gan/ Chong Ming Chan, Malaysia
DD: Ling Gao/ Wei Yang, Kina
MX: Wei Wang/ Ying Lu, Kina

 

1994 i Malaysia
HS: Chen Gang, Kina
DS: Wang Chen, Kina
HD: Peter Gade Christensen/Peder Nissen, Danmark
DD: Yao J./Liu L., Kina
MX: Zhang W./Qian H., Kina

 

1992 i Indonesien
HS: Sun Jun, Kina
DS: Kristin Yunita, Indonesien
HD: Santoso/Kusno, Indonesien
DD: Gu Yun/Han Jingna, Kina
MX: Jim Laugesen/Rikke Olsen, Danmark