Danmark vinder guld for 6. gang i træk ved EM for blandede hold!

af | feb 16, 2025

EM for blandede hold

Badminton photo

I finalen ved EM for blandede hold mødte Danmark, ligesom i 2023, Frankrig. Det var en finale, der var forventet at blive tæt, men sådan skulle det ikke forholde sig. Danmark vandt finalen 3-0.

Køb billet til EM i Horsens

– Jeg tror måske, jeg syntes det gik lidt bedre end forventet faktisk. Altså ærligt, så havde jeg forventet, at vi skulle ud i en femte kamp i dag. Det synes vi, at opstillingen måske lidt lå til, lagde landstræner Jesper Hovgaard ud om dagens finale mod Frankrig.

– Vi havde forventet, at det kunne blive meget meget lige. Altså det blev det jo også, især i de to første kampe, men ja. Det bliver jo altid sådan lidt, de spiller næsten deres bedste kort i første kamp, og den vinder vi så, og så er det jo ofte lidt en mavepuster for et hold. Det skal jeg ikke kunne sige, at det var for dem, men det gav i hvertfald os noget momentum derinde.

Jesper Toft/Amalie Magelund – Thom Gicquel/Delphine Delrue: 21-11, 18-21, 21-15

Dagens første kamp blev en mixeddouble mellem Jesper Toft/Amalie Magelund og Thom Gicquel/Delphine Delrue. De to mixeddoublekonstellationer mødte hinanden sidste år ved Hylo Open, hvor det var Toft og Magelund, der løb med sejren i tre sæt.

I dag fik de danske spillere en god start på deres første sæt. Toft og Magelund sikrede sig hele fem point, før Frankrig kom på pointtavlen, og ved ophold stod den 11-4 til Toft og Magelund. Den føring holdt de fast i, og sættet blev lukket 21-11 til dansk side. Det blev dog en hårdere start i andet sæt, hvor Toft og Magelund var bagud 6-11 ved ophold. Danskerne komm dog stærkt igen, og de udlignede til 13-13. Desværre blev det Gicquel og Delrue, der lukkede sættet 21-18. Nu skulle finalens første kamp afgøres i tredje sæt. Ved ophold var det Toft og Magelund, der havde føringen 11-8, og da Gicquel skød i nettet, sikrede Toft og Magelund kampen 21-15. Det gav Danmark det første point!

Anders Antonsen – Alex Lanier: 21-19, 21-18

Herefter skulle der spilles herresingle. Kampen var mellem Anders Antonsen og Alex Lanier, der har mødt hinanden to gange forinden dagens kamp, hvor Lanier har taget begge sejre. For Antonsen var det altså ikke kun andet point til Danmark, der var på spil. Det gjaldt også en personlig sejr over Frankrigs unge talent Alex Lanier.

Kampen startede med et utrolig tæt første sæt, hvor Anders Antonsen havde lagt sig foran 11-9 ved opholdet. Herefter fortsatte sættet rimelig tæt, indtil Anders Antonsen tog det sidste point, han manglede for at lukke sættet 21-19. Andet sæt startede ligeledes som en tæt affære, hvor Antonsen desværre kom bagud 9-11 ved ophold. Det slog dog ikke den garvede dansker ud. Han holdt ved og tog sejren 21-18. Dermed tog Antonsen altså en personlig sejr og sikrede Danmark deres andet point!

Læs også: Danmark spiller sig i finalen ved EM for blandede hold!

Line Christophersen – LéOnice Huet: 21-16, 21-14

Nu havde Line Christophersen mulighed for at afslutte finalen ved EM for blandede hold, da hun mødte LéOnice Huet. En chance, hun ikke lod gå forbi. De to damer havde spillet mod hinanden tre gange forinden dagens kamp, og her havde Line Christophersen føringen 3-0.

Det blev også en forrygende start, Line Christophersen leverede, da hun gik til ophold med en føring på 11-4 i første sæt. Det var en føring, som Line byggede videre på, og da hun hamrede bolden i gulvet, sikrede hun sig sættet 21-16. Andet sæt startede ud som en gentagelse af første, hvor Line Christophersen gik til ophold med pointene 11-4. Og endnu engang holdt hun den stabile føring og lukkede sættet 21-14. Line Christophersen sikrede dermed Danmarks sjette sejr i træk ved EM for blandede hold!

Efter gårdagens semifinale udtalte Jesper Hovgaard, at han regnede med, at det ville blive en tæt finale, så i dag indrømmede han da også, at han var stærkt overrasket.

– Jeg synes, det er meget lige. Altså første kamp, der er vi jo ikke favoritter, og anden kamp er meget åben, og så er vi så favorit i tredje kamp, damesingle. Så ja, jeg er selvfølgelig overrasket over, at det blev 3-0 i dag, det er jeg. Men jeg havde nok også forberedt mig på, at den her holdkamp i dag kunne gå mange veje, afsluttede Jesper Hovgaard efter dagens sejr.

Fakta om turneringen:

EM for blandede hold blev afholdt i Aserbajdsjans hovedstad, Baku, fra 12.- 16. februar.

Danmark var ved mesterskabet havnet i gruppe med Spanien, England og værtslandet Aserbajdsjan.

Danmark har nu vundet guld ved de seneste 6 udgaver af mesterskabet samt 15 ud af de seneste 16 udgaver.

Danmarks trup:

  • Anders Antonsen
  • Rasmus Gemke
  • Line Kjærsfeldt
  • Line Christophersen
  • Kim Astrup
  • Mads Vestergaard
  • Rasmus Kjær
  • Frederik Søgaard
  • Maiken Fruergaard
  • Natasja Anthonisen
  • Jesper Toft
  • Amalie Magelund
  • Alexandra Bøje