Om seniorlandsholdene

 

Badminton Danmark har tre seniorlandshold: Et damelandshold, et herrelandshold og et blandet landshold, hvor begge køn er repræsenteret.

 

Damelandsholdet repræsenterer Danmark til EM for damelandshold og Uber Cup (VM for damelandshold).

Største resultater for damelandsholdet: Sølv ved Uber Cup i 2000, 1960 og 1957. Bronze i 2004, 1998, 1996, 1978, 1972. 14*Guld ved EM for damelandshold i perioden 1988-2020.

Herrelandsholdet repræsenterer Danmark til EM for herrelandshold og Thomas Cup (VM for herrelandshold).

Største resultater for herrelandsholdet: Guld ved Thomas Cup i 2016. Sølv i 2006, 2004, 1996, 1979, 1964 og 1955. Bronze i 2018, 2012, 2000, 1998, 1990, 1982, 1976, 1973 og 1970. 18*Guld ved EM for herrelandshold i perioden 1986-2020.

Det blandede landshold repræsenterer Danmark ved EM for blandede hold og VM for blandede hold (Sudirman Cup).

Største resultater for det blandede landshold: Sølv ved Sudirman Cup i 2011, 1999. Bronze i 2013, 2005, 2003, 2001, 1997, 1995, 1993, 1991 og 1989. 19*Guld ved EM for blandede landshold i perioden 1976-2023. 

De danske landsholdsspillere træner til dagligt i Brøndby på det Nationale Elite Træningscenter.

 

Badminton Danmarks eliteprogram

Badminton Danmark udtager spillere til Badminton Danmarks eliteprogram (landsholdstræning). Som en del af eliteprogrammet får man tildelt en af landstrænerne som hovedtræner, modtager økonomisk støtte til turneringsdeltagelse samt adgang til den daglige træning på det Nationale Elite Træningscenter i Brøndby.

Endvidere optages spillerne i en Team Danmark-bruttogruppe, som giver de fleste af spillerne adgang til ekspertservice fra Team Danmarks eksperter indenfor sportsmedicin, sportsfysiologi, sportspsykologi, sportsernæring og præstationsanalyse.

Klik her for at læse den kollektive landsholdsaftale

Spillerne i Badminton Danmarks eliteprogram vurderes til at have et potentiale til at vinde medaljer til Danmark ved internationale mesterskaber, som er det overordnede formål med eliteprogrammet.

Badminton Danmarks sportslige ledelse har i samarbejde med elitespillerne formuleret en mission, vision og værdigrundlag for samarbejdet på det Nationale Elite Træningscenter.

Klik her for at læse den fælles mission, vision og værdigrundlag for samarbejdet på det Nationale Elite Træningscenter

Badminton Danmarks elitestrategi 2022-2024

Klik her for at læse Badminton Danmarks elitestrategi 2022-2024

Den sportslige ledelse bag eliteprogrammet og udtagelse til seniorlandsholdene er:

Sportschef: Jens Meibom

Cheflandstræner: Kenneth Jonassen

Landstrænere: Thomas Stavngaard, Jesper Hovgaard og Rune Ulsing

Centertrænere: Anders Kristiansen og Jonas Lyduch

Spillere i Badminton Danmarks eliteprogram

Alle spillere, der er optaget i en Badminton Danmark-elitegruppe, er optaget for ét år ad gangen. Her kan du se, hvilke spillere der er optaget i Badminton Danmarks eliteprogram (landsholdstræningen).

 

Spillere optaget i Badminton Danmark eliteprogram pr. 01.01.2024

Herresingler

Rasmus Gemke

Magnus Johannesen

Mads Christophersen

 

Herredoubler/mixeddoubleherrer

Kim Astrup Sørensen

Anders Skaarup Rasmussen

Frederik Søgaard

Mathias Christiansen

Rasmus Kjær

Mads Vestergaard

William Kryger Boe

Christian Faust-Kjær

Daniel Lundgaard

Jesper Toft

Andreas Søndergaard 

 

Damesingle

Line Kjærsfeldt

Mia Blichfeldt

Julie Dawall Jacobsen

Line Christophersen

Amalie Schulz

 

Damedoubler/mixeddoubledamer

Sara Thygesen

Maiken Fruergaard Sørensen

Alexandra Bøje

Amalie Magelund

Christine Busch

Clara Graversen

Udtagelser i senior

Her kan du se, hvilke spillere der var udtaget til de enkelte mesterskaber, som Badminton Danmarks sportslige ledelse har udtaget til. 

2023

Udtagelse til individuelt VM 2023 i København, Danmark

Udtagelse til European Games 2023 i Krakow, Polen

Udtagelse til Sudirman Cup 2023 i Suzhou, Kina

Udtagelse til EM for blandede hold 2023 i Aire-sur-la-Lys, Frankrig

2022

Udtagelse til individuelt VM 2022 i Tokyo, Japan

Udtagelse til Thomas & Uber Cup 2022 i Bangkok, Thailand

Udtagelse til individuelt EM 2022 i Madrid, Spanien

2021

Udtagelse til Thomas & Uber Cup 2020 i Aarhus, Danmark

Udtagelse til Sudirman Cup 2021 i Vantaa, Finland

Udtagelse til EM for blandede hold 2021 i Vantaa, Finland

2020

Udtagelse til individuelt EM 2020 i Kiev, Ukraine

Udtagelse til EM for herre- og damelandshold 2020 i Liévin, Frankrig

2018-2019

Udtagelse til individuelt VM 2019 i Basel, Schweiz

Udtagelse til Sudirman Cup 2019 i Nanning, Kina

Udtagelse til EM for blandede hold 2019 i København, Danmark

Udtagelse til VM 2018 i Nanjing, Kina

2017-2018

Udtagelse til Thomas & Uber Cup 2018 i Bangkok, Thailand

Udtagelse til individuelt EM 2018 i Huelva, Spanien

Udtagelse til EM for herre- og kvindehold 2018 i Kazan, Rusland

2016-2017

Udtagelse til individuelt VM 2017 i Glasgow, Skotland

Udtagelse til Sudirman Cup 2017 i Gold Coast, Australien

Udtagelsesgrundlag til Sudirman Cup maj 2017, Gold Coast, Australien

Udtagelse til individuelt EM 2017 i Kolding, Danmark

Udtagelsesgrundlag til individuelt EM 2017 i Kolding, Danmark

Udtagelse til EM for blandede hold 2017 i Lubin, Polen

OL 2016 i Rio – de nationale udtagelseskriterier

Udtagelse til Thomas & Uber Cup 2016 i Kunshan, Kina

Udtagelse til individuelt EM 2016 i Vendee, Frankrig

Udtagelsesgrundlag til individuelt EM 2016 i Vendee, Frankrig

Udtagelse til EM for herre- og kvindehold 2016 i Kazan, Rusland

Resultater

Her kan du se de danske landsholds resultater ved mesterskaber gennem tiderne.

EM for hold - Damelandshold

Her kan du se Danmarks resultater gennem tiden ved Europamesterskaberne for damelandshold og for de enkelte landsholdsopgør.

2020 Liévin, Frankrig

  1. Danmark, 2. Tyskland, 3. Frankrig og Skotland

Danmark – Holland 5-0

Danmark – Irland 5-0

Danmark – Estland 5-0

Danmark – Tyrkiet 3-0

Danmark – Frankrig 3-1

Danmark – Tyskland 3-1

Klik her for at se flere resultater

2018 Kazan, Rusland

  1. Danmark, 2. Tyskland, 3. Spanien og Rusland

Danmark – Sverige 4-1

Danmark – Israel 5-0

Danmark – Island 5-0

Danmark – England 3-0

Danmark – Rusland 3-1

Danmark – Tyskland 3-1

Klik her for at se flere resultater

2016 Kazan, Rusland

  1. Danmark, 2. Bulgarien, 3. Spanien og Tyskland

Danmark – Finland 4-1

Danmark – Hviderusland 5-0

Danmark – Litauen 5-0

Danmark – Finland 3-0

Danmark – Tyskland 3-1

Danmark – Bulgarien 3-1

Klik her for at se flere resultater

    2014 Basel, Schweiz

    1. Danmark, 2. Rusland, 3. Tyskland og Bulgarien

    Danmark – Tjekiet 5-0

    Danmark – Tyrkiet 5-0

    Danmark – Ungarn 5-0

    Danmark – Spanien 3-1

    Danmark – Bulgarien 3-1

    Danmark – Rusland 3-0

    Klik her for at se flere resultater

     

    2012 Amsterdam, Holland

    1. Tyskland, 2. Danmark, 3. Holland, 4. Rusland

    Danmark – Polen 4-1

    Danmark – Spanien 3-1

    Danmark – Ukraine 3-2

    Danmark – Rusland 3-0

    Danmark – Tyskland 1-3

     

    2010 Warszawa, Polen

    1. Danmark, 2. Rusland, 3. Tyskland, 4. Holland

    Danmark – Grækenland 5-0

    Danmark – Estland 5-0

    Danmark – Tjekkiet 5-0

    Danmark – Tyskland 3-1

    Danmark – Rusland 3-2

    2008 Almere, Holland

    1. Danmark, 2. Holland, 3. Tyskland, 4. Skotland

    Danmark – Estonia 5-0

    Danmark – Tjekkiet 5-0

    Danmark – Rusland 3-0

    Danmark – Tyskland 3-1

    Danmark – Holland 3-1

     

    2006 Kvalifikationskampe i Thessaloniki, Grækenland

    1. Holland, 2. England, 3. Tyskland, 4. Danmark

    Danmark – Slovakiet 5-0

    Danmark – Portugal 5-0

    Danmark – Spanien 5-0

    Danmark – Frankrig 3-1

    Danmark – England 0-3

    Danmark – Tyskland 1-3

    2004 Presov, Slovakiet

    1. Danmark, 2. Tyskland, 3. Holland

    Danmark – Ungarn 5-0

    Danmark – Australien 5-0

    Danmark – England 3-0

    Danmark – Bulgarien 3-0

    Danmark – Tyskland 3-2

     

    2002 Eindhoven, Holland

    1. Danmark, 2. Tyskland, 3. Holland

    Danmark – Skotland 5-0

    Danmark – Finland 5-0

    Danmark – Peru 5-0

    Danmark – England 3-1

    Danmark – Tyskland 3-2

     

    2000 Sofia, Bulgarien

    1. Danmark, 2. Sverige, 3. England

    Danmark-Rusland 3-2

    Danmark-Skotland 5-0

    Danmark-Tyskland 5-0

    Danmark-England 3-0

    Danmark-Holland 3-1

     

    1998 Sandefjord, Norge

    1. Danmark, 2. England, 3. Holland og Sverige

    Danmark-Bulgarien 5-0

    Danmark-Frankrig 5-0

    Danmark-Norge 5-0

    Danmark-Holland 5-0

    Danmark-England 5-0

     

    1996 Prag, Tjekkiet

    1. Danmark, 2. Rusland, 3. England

    Danmark-Indien 4-1

    Danmark-Skotland 4-1

    Danmark-Wales 5-0

    Danmark-England 5-0

    Danmark-Rusland 5-0

     

    1994 Glasgow, Skotland

    1. Danmark, 2. Rusland, 3. Sverige

    Danmark-Tyskland 5-0

    Danmark-Polen 5-0

    Danmark-Norge 5-0

    Danmark-England 3-2

    Danmark-Rusland 4-1

     

    1992 Den Bosch, Holland

    1. Sverige, 2. Holland, 3. England, 4. Danmark

    Danmark-Ungarn 5-0

    Danmark-Polen 5-0

    Danmark-Skotland 5-0

    Danmark-Holland 2-3

    Danmark-England 2-3

     

    1990 Villach, Østrig

    1. Danmark, 2. Sverige, 3. Holland, 4. England

    Danmark-Bulgarien 5-0

    Danmark-Skotland 5-0

    Danmark-England 4-1

    Danmark-Sverige 3-2

     

    1988 Amsterdam, Holland

    1. Danmark, 2. England, 3. Holland

    Danmark-Vesttyskland 5-0

    Danmark-Schweiz 5-0

    Danmark-Spanien 5-0

    Danmark-Holland 4-1

    Danmark-England 3-2

     

    1986 Mülheim, Tyskland

    1. England, 2. Danmark, 3. Sverige

    Danmark-Finland 5-0

    Danmark-Belgien 5-0

    Danmark-Polen 5-0

    Danmark-Holland 5-0

    Danmark-England 2-3

    EM for hold - Herrehold

    Her kan du se Danmarks resultater gennem tiden ved Europamesterskaberne for herrelandshold og for de enkelte landsholdsopgør.

    2020 Liévin, Frankrig

    1. Danmark, 2. Holland, 3. Frankrig og Rusland

    Danmark – Wales 5-0

    Danmark – Letland 5-0

    Danmark – Schweiz 5-0

    Danmark – Tyskland 3-0

    Danmark – Rusland 3-0

    Danmark – Holland 3-0

    Klik her for at se flere resultater

    2018 Kazan, Rusland

    1. Danmark, 2. England, 3. Frankrig og Tyskland

    Danmark – Israel 5-0

    Danmark – Kroatien 5-0

    Danmark – Irland 4-1

    Danmark – Finland 3-0

    Danmark – Tyskland 3-1

    Danmark – England 3-1

    Klik her for at se flere resultater

    2016 Kazan, Rusland

    1. Danmark, 2. Frankrig, 3. England og Tyskland

    Danmark – Tyrkiet 5-0

    Danmark – Kroatien 5-0

    Danmark – Finland 5-0

    Danmark – Rusland 3-1

    Danmark – Tyskland 3-0

    Danmark – Frankrig 3-1

    Klik her for at se flere resultater

    2014 Basel, Schweiz

    1. Danmark, 2. England, 3. Tyskland og Finland

    Danmark – Tjekkiet 5-0

    Danmark – Slovakiet 5-0

    Danmark – Irland 5-0

    Danmark – Rusland 3-0

    Danmark – Finland 3-0

    Danmark – England 3-1

    Klik her for at se flere resultater

     

    2012 Amsterdam, Holland

    1. Danmark, 2. Tyskland, 3. England. 4. Rusland.

    Danmark – Polen 4-1

    Danmark – Spanien 3-1

    Danmark – Polen 3-0

    Danmark – England 3-0

    Danmark  – Tyskland 3-0

     

    2010 Warszawa, Polen

    1. Danmark, 2. Polen, 3. Tyskland, 4. Ukraine

    Danmark- Island 5-0

    Danmark – Kroatien 5-0

    Danmark – Ungarn 5-0

    Danmark – Finland 5-0

    Danmark – Tyskland 3-0

    Danmark – Polen 3-0

     

    2008 Almere, Holland

    1. Danmark, 2. England, 3. Tyskland, 4. Polen

    Danmark- Israel 5-0

    Danmark – Skotland 4-1

    Danmark – Tyskland 3-1

    Danmark – England 3-0

     

    2006 Thessaloniki, Grækenland

    1. Danmark, 2. Tyskland, 3. England, 4. Holland

    Danmark – Armenien 5-0

    Danmark – Island 5-0

    Danmark – Irland 5-0

    Danmark – Ukraine 3-0

    Danmark – England 3-0

    Danmark – Tyskland 3-0

     

    2004 Presov, Slovakiet

    1. Danmark, 2. Tyskland, 3. England

    Danmark – Slovakiet 5-0

    Danmark – Schweiz 5-0

    Danmark – Portugal 5-0

    Danmark – Polen 3-0

    Danmark – Tyskland 3-0

     

    2002 Eindhoven, Holland

    1. Danmark, 2. Tyskland, 3. Sverige

    Danmark – Spanien 4-1

    Danmark – Wales 5-0

    Danmark – New Zealand 5-0

    Danmark – Sverige 3-0

    Danmark – Tyskland 3-0

     

    2000 Sofia, Bulgarien

    1. Danmark, 2. Sverige, 3. England

    Danmark-Ukraine 5-0

    Danmark-Finland 5-0

    Danmark-Canada 5-0

    Danmark-England 3-1

    Danmark-Sverige 3-2

     

    1998 Sandefjord, Norge

    1. Danmark, 2. Holland, 3. Sverige og England

    Danmark-Norge 5-0

    Danmark-Rusland 5-0

    Danmark-Skotland 4-1

    Danmark-England 5-0

    Danmark-Holland 5-0

     

    1996 Prag, Tjekkiet

    1. Danmark, 2. Sverige, 3. England

    Danmark-Bulgarien 5-0

    Danmark-Skotland 5-0

    Danmark-England 5-0

    Danmark-Sverige 4-1

    Danmark-Østrig 5-0

     

    1994 Glasgow, Skotland

    1. Danmark, 2. Sverige, 3. Finland

    Danmark-Rusland 5-0

    Danmark-Østrig 5-0

    Danmark-Belarus 5-0

    Danmark-Finland 4-1

    Danmark-Sverige 4-1

     

    1992 Den Bosch, Holland

    1. Danmark, 2. Sverige, 3. England

    Danmark-Schweiz 5-0

    Danmark-Østrig 5-0

    Danmark-Canada 5-0

    Danmark-Holland 3-2

    Danmark-Sverige 5-0

    1990 Villach, Østrig

    1. Danmark, 2. Sverige, 3. England, 4. Holland

    Danmark-Island 5-0

    Danmark-Finland 5-0

    Danmark-USSR 5-0

    Danmark-Holland 4-1

    Danmark-Sverige 4-1

     

    1988 Amsterdam, Holland

    1. Danmark, 2. England, 3. Sverige

    Danmark-Wales 5-0

    Danmark-Belgien 5-0

    Danmark-Spanien 5-0

    Danmark-Sverige 5-0

    Danmark-England 5-0

     

    1986 Mühlheim, Tyskland

    1. Danmark, 2. England, 3. Sverige

    Danmark-Mauritius 5-0

    Danmark-Belgien 5-0

    Danmark-Vesttyskland 5-0

    Danmark-Sverige 5-0

    Danmark-England 5-0

    EM for hold - Blandede landshold

    Her kan du se Danmarks resultater gennem tiden ved Europamesterskaberne for blandede hold og for de enkelte landsholdsopgør.

    2023 i Frankrig (Aire-sur-la-Lys)

    1. Danmark, 2. Frankrig, 3. England og Tyskland

    Danmark – Ukraine 5-0

    Danmark – Skotland 4-1

    Danmark – England 4-1

    Danmark – England 3-0

    Danmark – Frankrig 3-2

    Klik her for at se flere resultater

    2021 i Finland (Vantaa)

    1. Danmark, 2. Frankrig, 3. Tyskland og Rusland

    Danmark – Finland 5-0

    Danmark – Tyskland 3-2

    Danmark – Skotland 3-2

    Danmark – Tyskland 3-2

    Danmark – Frankrig 3-0

    Klik her for at se flere resultater

    2019 i Danmark (Frederiksberg)

    1. Danmark, 2. Tyskland, 3. Rusland og Holland

    Danmark – Frankrig 4-1

    Danmark – Holland 4-1

    Danmark – Spanien 5-0

    Danmark – Holland 3-0

    Danmark – Tyskland 3-0

    Klik her for at se flere resultater

    2017 i Polen

    1. Danmark, 2. Rusland, 3. England og Tyskland

    Danmark-Bulgarien 4-1

    Danmark-Frankrig 5-0

    Danmark-Sverige 3-0

    Danmark-Tyskland 3-1

    Danmark-Rusland 3-0

     

    2015 i Belgien

    1. Danmark, 2. England, 3. Rusland og Tyskland

    Danmark-Polen 5-0

    Danmark-Holland 3-2

    Danmark-Irland 3-1

    Danmark-Tyskland 3-2

    Danmark-England 3-0

    2013 i Rusland

    1. Tyskland, 2. Danmark, 3. Rusland og England

    Danmark – Norge 5-0

    Danmark – Tyrkiet 5-0

    Danmark – Skotland 3-0

    Danmark – England 3-2

    Danmark – Tyskland 0-3

     

    2011 i Holland

    1. Danmark, 2. Tyskland, 3. England og Rusland

    Danmark – Israel 5-0

    Danmark – Italien 5-0

    Danmark – Tjekkiet 4-1

    Danmark – Polen 3-0

    Danmark – England 3-1

    Danmark – Tyskland 3-1

     

    2009 i England

    1. Danmark, 2. England, 3. Polen og Rusland

    Danmark – Spanien 4-1

    Danmark – Slovenien 5-0

    Danmark – Irland 5-0

    Danmark – Frankrig 3-1

    Danmark – Rusland 3-0

    Danmark – England 3-2

     

    2008 i Danmark

    1. Danmark, 2. England, 3. Polen, 4. Holland

    Danmark – Estland 4-1

    Danmark – Skotland 5-0

    Danmark – Rusland 5-0

    Danmark – Holland 3-0

    Danmark – England 3-0

     

    2006 i Holland

    1. Danmark, 2. Holland, 3. England, 4. Tyskland

    Danmark – Portugal 5-0

    Danmark – Ukraine 5-0

    Danmark – Frankrig 4-1

    Danmark – Tyskland 3-1

    Danmark – Holland 3-1

     

    2004 i Schweiz

    1. Danmark, 2. Holland, 3. Tyskland, 4. England

    Danmark – Polen 5-0

    Danmark – Tjekkiet 5-0

    Danmark – Finland 5-0

    Danmark – England 3-0

    Danmark – Holland 4-1

     

    2002 i Sverige

    1. Danmark, 2. England, 3. Holland

    Danmark – Sverige 5-0

    Danmark – Tyskland 5-0

    Danmark – Finland 5-0

    Danmark – England 3-1

     

    2000 i Skotland

    1. Danmark, 2. England, 3. Holland

    Danmark – Tyskland 5-0

    Danmark – Bulgarien 5-0

    Danmark – Holland 5-0

    Danmark – England 4-1

     

    1998 i Bulgarien

    1. Danmark, 2. England, 3. Sverige

    Danmark – Holland 5-0

    Danmark – Ukraine 5-0

    Danmark – Rusland 5-0

    Danmark – England 4-1

    1996 i Danmark

    1. Danmark, 2. Sverige, 3. England

    Danmark-Holland 4-1

    Danmark-England 5-0

    Danmark-Skotland 5-0

    Danmark-Sverige 3-2

     

    1994 i Holland

    1. Sverige, 2. Danmark, 3. England

    Danmark-Sverige 5-0

    Danmark-England 4-1

    Danmark-Sverige 2-3

     

    1992 i Skotland

    1. Sverige, 2. Danmark, 3. England

    Danmark – CIS 5-0

    Danmark-Holland 4-1

    Danmark-Sverige 2-3

     

    1990 i USSR

    1. Danmark, 2. Sverige, 3. England

    Danmark-Holland 5-0

    Danmark – USSR 4-1

    Danmark-Sverige 5-0

     

    1988 i Norge

    1. Danmark, 2. Sverige, 3. Norge

    Danmark-Skotland 4-1

    Danmark – USSR 4-1

    Danmark-Sverige 5-0

     

    1986 i Sverige

    1. Danmark, 2. England, 3. Sverige

    Danmark – Sovjet 5-0

    Danmark-Sverige 4-1

    Danmark-England 3-2

     

    1984 i England

    1. England, 2. Danmark, 3. Sverige

    Danmark-England 2-3

    Danmark-Sverige 4-1

     

    1982 i Vesttyskland

    1. England, 2. Sverige, 3. Danmark

    Danmark-England 1-4

    Danmark-Sverige 2-3

    Danmark-Holland 5-0

     

    1980 i Holland

    1. Danmark, 2. England, 3. Sverige

    Danmark-Sverige 5-0

    Danmark-Holland 3-2

    Danmark-England 3-2

     

    1978 i England

    1. England, 2. Danmark, 3. Sverige

    Danmark-Holland 4-1

    Danmark-Sverige 3-2

    Danmark-England 2-3

     

    1976 i Irland

    1. Danmark, 2. England, 3. Sverige

    Danmark-Vesttyskland 4-1

    Danmark –Sverige 2-3

    Danmark-England 3-2

     

    1974 i Østrig

    1. England, 2. Danmark, 3. Sverige

    Danmark-Sverige 4-1

    Danmark-Vesttyskland 2-3

    Danmark-Holland 5-0

    Danmark-England 1-4 

     

    1972 i Sverige

    1. England, 2. Danmark, 3. Sverige

    Danmark-England 1-4

    Danmark-Skotland 5-0

    Danmark-Sverige 4-1

    Danmark-Vesttyskland 3-2

    Uber Cup - VM for damelandshold

    Uber Cup er verdensmesterskaberne for damelandshold. Mesterskabet bliver spillet hvert andet år samtidigt med Thomas Cup. Her kan du se Danmarks resultater ved mesterskaberne og i de enkelte landskampe gennem tiden.

    2022 i Bangkok, Thailand

    1. Korea, 2. Kina, 3. Japan og Thailand

    Danmark – Malaysia 3-2

    Danmark – Egypten 5-0

    Danmark – Thailand 0-5

    Danmark – Korea 0-3

    Klik her for at se flere resultater

     

    2020 i Aarhus, Danmark (blev spillet i 2021)

    1. Kina, 2. Japan, 3. Korea og Thailand

    Danmark – Malaysia 4-1

    Danmark – Canada 4-1

    Danmark – Kina 0-5

    Danmark – Korea 0-3

    Klik her for at se flere resultater

     

    2018 i Bangkok, Thailand

    1. Japan, 2. Thailand, 3. Kina og Korea

    Danmark – Rusland 4-1

    Danmark – Mauritius 5-0

    Danmark – Korea 2-3

    Danmark – Kina 1-3

    Klik her for at se flere resultater

    2016 i Kunshan, Kina

    1.Kina, 2.Korea, 3.Indien, 4. Japan

    Danmark – Spanien 4-1

    Danmark – Malaysia 3-2

    Danmark – Kina 0-5

    Danmark – Japan 0-3

    Klik her for at se flere resultater

     

    2014 i New Delhi, Indien

    1. Kina, 2. Japan, 3. Korea og Indien

    Danmark – Malaysia 3-2

    Danmark – Tyskland 5-0

    Danmark – Japan 1-4

    Danmark – Japan 0-3

    Klik her for at se flere resultater

    2012 i Wuhan, Kina

    1. Kina, 2. Korea, 3. Japan og Thailand

    Danmark – USA 4-1

    Danmark – Japan 2-3

    Danmark – Thailand 1-3

     

    2010 i Kuala Lumpur, Malaysia

    1. Korea, 2. Kina, 3. Malaysia og Japan

    Danmark – Australien, 3-2

    Danmark – Indonesien 0-5

    Danmark – Japan 1-3

     

    2008 i Jakarta, Indonesien

    1. Kina, 2. Indonesien, 3. Tyskland og Korea

    Danmark – New Zealand 4-1

    Danmark – Malaysia 3-2

    Danmark – Tyskland 0-3

     

    2006 i Tokyo, Japan

    Danmark (deltager ikke i finalerunden).

     

    2004 i Jakarta, Indonesien

    1. Kina, 2. Korea, 3. Danmark og Holland

    Danmark – Malaysia 5-0

    Danmark – Japan 3-2

    Danmark – Korea 3-2

    Danmark – Holland 3-2

     

    2002 i Guangzhou, Kina

    1. Kina, 2. Korea, 3. Holland og Hong Kong

    Danmark – Holland 2-3

    Danmark – Hong Kong 2-3

    Danmark – Indonesien 1-4 

     

    2000 i Kuala Lumpur, Malaysia

    1. Kina, 2. Danmark, 3. Korea og Indonesien

    Danmark-Malaysia 4-1

    Danmark-Japan 3-2

    Danmark-Indonesien 4-1

    Danmark-Korea 3-0

    Danmark-Kina 0-3

     

    1998 i Hong Kong

    1. Kina, 2. Indonesien, 3. Danmark og Korea

    Danmark-Japan 5-0

    Danmark-Hong Kong 4-1

    Danmark-Kina 0-5

    Danmark-Indonesien 1-4

     

    1996 i Hong Kong

    1. Indonesien, 2. Kina, 3. Danmark

    Danmark-Korea 2-3

    Danmark-England 4-1

    Danmark-Hong Kong 5-0

    Danmark-Kina 0-5

     

    1994 i Jakarta, Indonesien

    1. Indonesien, 2. Kina, 3.-4. Sverige og Korea

    Danmark-Indonesien 2-3

    Danmark-Thailand 5-0

    Danmark-Sverige 2-3

     

    1992 i Kuala Lumpur, Malaysia

    Danmark (deltager ikke i finalerunden i Kuala Lumpur).

     

    1990 i Tokyo og Nagoya, Japan

    1. Kina, 2. Korea, 3.-4. Indonesien og Japan, 5.-8. Danmark

    Danmark-Japan 1-4

    Danmark-England 2-3

    Danmark-Indonesien 0-5

     

    1988 i Kuala Lumpur, Malaysia

    1. Kina, 2. Korea, 3. Indonesien, 5.-8. Danmark

    Danmark-Holland 3-2

    Danmark-Japan 2-3

    Danmark-Kina 0-5 

     

    1986 i Jakarta, Indonesien

    1. Kina, 2. Indonesien, 3. Korea, 4. Japan. 5.-6. Danmark

    Danmark-Kina 0-5

    Danmark-Japan 2-3

    Danmark-Sverige 3-2

     

    1984 i Kuala Lumpur, Malaysia

    1. Kina, 2. England, 3. Korea, 4. Danmark

    Danmark-Japan 3-2

    Kina-Danmark 5-0

    Kina-Korea 5-0

    England-Danmark 3-2

    Korea-Danmark 5-0

    Kina-England 5-0

     

    1981 i Tokyo, Japan

    1. Japan, 2. Indonesien, 3. England og Canada

    Indonesien-Malaysia 9-0

    Japan-Canada 9-0

    Indonesien-England 5-4

    Japan-Indonesien 6-3

     

    1978 i New Zealand

    1. Japan, 2. Indonesien, 3. Danmark og USA

    New Zealand-USA 0-7

    Indonesien-USA 7-0

    Japan-Australien 7-0

    Japan-Danmark 6-1

    Japan-Indonesien 5-2

     

    1975 i Jakarta, Indonesien

    1. Indonesien, 2. Japan, 3. Canada og England

    Canada-Australien 4-3

    Indonesien-Malaysia 7-0

    Japan-Canada 6-1

    Indonesien-England 5-2

    Indonesien-Japan 5-2

     

    1972 i Tokyo, Japan

    1. Japan, 2. Indonesien, 3. Danmark og New  Zealand

    Canada-Indonesien 0-7

    New Zealand-Indonesien 0-7

    Japan-Danmark 7-0

    Indonesien-Japan 1-6

     

    1969 i Tokyo, Japan

    1. Japan, 2. Indonesien (6-1)

     

    1966 i Wellington, New Zealand

    1. Japan, 2. USA (5-2)

     

    1963 i Wilmington, USA

    1. USA, 2. England (4-3)

    1960 i Philadelphia, USA

    1. USA, 2. Danmark (5-2)

     

    1957 i Lancashire, England

    1. USA, 2. Danmark (6-1)
    Thomas Cup - VM for herrelandshold

    Thomas Cup er verdensmesterskaberne for herrelandshold. Mesterskabet bliver spillet hvert andet år samtidigt med Uber Cup. Her kan du se Danmarks resultater ved mesterskaberne og i de enkelte landskampe gennem tiden.

    2022 i Bangkok, Thailand

    1. Indien, 2. Indonesien, 3. Danmark og Japan

    Danmark – Algeriet 5-0

    Danmark – Frankrig 5-0

    Danmark – Kina 3-2

    Danmark – Korea 3-2

    Danmark – Indien 2-3

    Klik her for at se flere resultater

    2020 i Aarhus, Danmark (blev spillet i 2021)

    1. Indonesien, 2. Kina, 3. Danmark og Japan

    Danmark – Frankrig 5-0

    Danmark – Tyskland 3-2

    Danmark – Korea 4-1

    Danmark – Indien 3-1

    Danmark – Indonesien 1-3

    Klik her for at se flere resultater

    2018 i Bangkok, Thailand

    1. Kina, 2. Japan, 3. Danmark og Indonesien

    Danmark – Algeriet 5-0

    Danmark – Rusland 5-0

    Danmark – Malaysia 3-2

    Danmark – Korea 3-0

    Danmark – Japan 2-3

    Klik her for at se flere resultater

    2016 i Kunshan, Kina

    1. Danmark, 2. Indonesien, 3. Korea, 4.Malaysia

    Danmark – Sydafrika 5-0

    Danmark – New Zealand 5-0

    Danmark – Taiwan 3-2

    Danmark – Japan 3-2

    Danmark – Malaysia 3-2

    Danmark – Indonesia 3-2

    Klik her for at se flere resultater

    2014 i New Delhi, Indien

    1. Japan, 2. Malaysia, 3. Kina og Indonesien

    Danmark – Hong Kong 4-1

    Danmark – England 5-0

    Danmark – Japan 2-3

    Danmark – Malaysia 1-3

    Klik her for at se flere resultater

    2012 i Wuhan, Kina

    1. Kina, 2. Korea, 3. Japan og Danmark

    Danmark-Sydafrika 5-0

    Danmark-Malaysia 3-2

    Danmark-Rusland 3-0

    Danmark-Korea 1-3

     

    2010 i Kuala Lumpur, Malaysia

    1. Kina, 2. Indonesien, 3. Malaysia og Japan

    Danmark – New Zealand, 5-0

    Danmark – Japan 3-2

    Danmark – Korea 2-3

     

    2008 i Jakarta, Indonesien

    1. Kina, 2. Korea, 3. Malaysia og Indonesien

    Danmark – New Zealand, 5-0

    Danmark – Japan 3-2

    Danmark – Korea 2-3

     

    2006 i Tokyo, Japan

    1. Kina, 2. Danmark, 3. Malaysia & Indonesien

    Danmark – Sydafrika 5-0

    Danmark – Japan 5-0

    Danmark – Indien 3-0

    Danmark – Malaysia 3-2

    Danmark – Kina 0-3

     

    2004 i Jakarta, Indonesien

    1. Kina, 2. Danmark, 3. Korea og Indonesien

    Danmark – England 5-0

    Danmark – Japan 5-0

    Danmark – Tyskland 3-1

    Danmark – Indonesien 3-2

    Danmark – Kina 1-3

     

    2002 i Guangzhou, Kina

    1. Indonesien, 2. Malaysia, 3. Danmark og Kina

    Danmark – Korea 3-2

    Danmark – Kina 2-3

    Danmark – Sverige 5-0

    Danmark – Indonesien 0-3

     

    2000 i Kuala Lumpur, Malaysia

    1. Indonesien, 2. Kina, 3. Danmark og Korea

    Danmark-Indien 5-0

    Danmark-Korea 2-3

    Danmark-Malaysia 4-1

    Danmark-Indonesien 2-3

     

    1998 i Hong Kong

    1. Indonesien, 2. Malaysia, 3. Danmark og Kina

    Danmark-Hong Kong 4-1

    Danmark-Sverige 4-1

    Danmark-Kina 3-2

    Danmark-Malaysia 2-3

     

    1996 i Hong Kong

    1. Indonesien, 2. Danmark, 3. Korea og Kina

    Danmark-Hong Kong 5-0

    Danmark-Korea 3-2

    Danmark-Malaysia 4-1

    Danmark-Kina 3-2

    Danmark-Indonesien 0-5

     

     1994 i Jakarta, Indonesien

    1. Indonesien, 2. Malaysia, 3.-4. Korea og Kina

    Danmark-Thailand 5-0

    Danmark-Malaysia 1-4

    Danmark-Korea 2-3

    1992 i Kuala Lumpur, Malaysia

    1. Malaysia, 2. Indonesien, 3.-4. Kina og Korea

    Danmark-Korea 3-2

    Danmark-England 2-3

    Danmark-Malaysia 0-5

     

    1990 i Tokyo, Japan

    1. Kina, 2. Malaysia, 3.-4. Indonesien og Danmark

    Danmark-Japan 4-1

    Danmark-England 4-1

    Danmark-Indonesien 1-4

    Danmark-Kina 0-5

     

    1988 i Kuala Lumpur, Malaysia

    1. Kina, 2. Malaysia, 3. Indonesien, 4. Danmark

    Danmark-Sverige 4-1

    Danmark-Korea 4-1

    Danmark-Indonesien 2-3

    Danmark-Kina 0-5

    Danmark-Indonesien 0-5

     

    1986 i Jakarta, Indonesien

    1. Kina, 2. Indonesien, 3. Malaysia, 4. Danmark

    Danmark-Sverige 4-1

    Danmark-Korea 3-2

    Danmark-Indonesien 1-4

    Danmark-Kina 1-4

    Danmark-Malaysia 2-3

     

    1984 i Kuala Lumpur

    1. Indonesien, 2. Kina, 3. England, 4. Korea

    Danmark-Sverige 4-1

    Kina-Danmark 3-2

    Korea-Danmark 3-2

    Indonesien-Korea 4-1

    England-Kina 1-4

    England-Korea 3-2

    Indonesien-Kina 3-2

     

    1982 i England

    1. Kina, 2. Indonesien, 3.-4. Danmark og England

    Danmark-Japan 5-4

    England-Malaysia 5-4

    Kina-Danmark 8-1

    England-Indonesien 1-8

    Kina-Indonesien 5-4

     

    1979 i Jakarta

    1. Indonesien, 2. Danmark, 3.-4. Indien og Japan

    Japan-Canada 8-1

    Danmark-Indien 7-2

    Indonesien-Japan 9-0

    Indonesien-Danmark 9-0

     

    1976 i Bangkok

    1. Indonesien, 2. Malaysia, 3.-4. Danmark og Thailand

    Malaysia-New Zealand 6-3

    Thailand-Canada 9-0

    Indonesien-Malaysia 9-0

    Malaysia-Danmark 5-4

    Indonesien-Thailand 8-1

     

    1973 i Jakarta

    1. Indonesien, 2. Danmark

    Indien-Canada 4-5

    Indonesien-Thailand 8-1

    Danmark-Canada 9-0

    Danmark-Indonesien 1-8

     

    1970 i Kuala Lumpur

    1. Indonesien, 2. Malaysia, 3. Danmark

    New Zealand-Indonesien 0-9

    Danmark-Malaysia 4-5

    Canada-Indonesien 0-9

    Malaysia-Indonesien 2-7

     

    1967 i Jakarta

    1. Malaysia, 2. Indonesien (6-3)

    1964 i Tokyo

    1. Indonesien, 2. Danmark (5-4)

    1961 i Jakarta

    1. Indonesien, 2. Thailand (6-3)

    1958 i Singapore

    1. Indonesien, 2. Malaysia (6-3)

     

    1955 i Singapore

    1. Malaysia, 2. Danmark (8-1)

     

    1952 i Singapore

    1. Malaysia, 2. USA (6-3)

     

    1949 i Preston, England

    1. Malaysia, 2. Danmark (8-1)
    Sudirman Cup - VM for blandede landshold

    Sudirman Cup er verdensmesterskaberne for blandede landshold. Mesterskabet spilles hvert andet år. Her kan du se Danmarks resultater ved mesterskaberne og i de enkelte landskampe gennem tiden. 

    2023 i Suzhou, Kina

    1. Kina, 2. Japan, 3. Korea og Malaysia

    Danmark – Singapore: 4-1

    Danmark – Egypten: 5-0

    Danmark – Kina: 0-5

    Danmark – Malaysia: 1-3

    Klik her for at se flere resultater

    2021 i Vantaa, Finland

    1. Kina, 2. Japan, 3. Korea og Malaysia

    Danmark – Canada 5-0

    Danmark – ROC 4-1

    Danmark – Indonesien 2-3

    Danmark – Kina 2-3

    Klik her for at se flere resultater

     

    2019 i Nanning, Kina

    1. Kina, 2. Japan, 3. Thailand og Indonesien

    Danmark – England 2-3

    Danmark – Indonesien 3-2

    Danmark – Kina 1-3

    Klik her for at se flere resultater

    2017 i Gold Coast, Australia

    1. Korea, 2. Kina, 3. Japan og Thailand

    Danmark – Indien 4-1

    Danmark – Indonesien 2-3

    Danmark – Thailand 2-3

    Klik her for at se flere resultater

    2015 i Dongguan, Kina

    1. Kina, 2. Japan, 3. Korea og Indonesien

    Danmark – England 4-1

    Danmark – Indonesien 2-3

    Danmark – Japan 2-3

    Klik her for at se flere resultater

     

    2013 i Kuala Lumpur, Malaysia

    1. Kina, 2. Korea, 3. Danmark og Thailand

    Danmark – Singapore 4-1

    Danmark – Japan 2-3

    Danmark – Chinese Taipei 3-0

    Danmark – Kina 1-3

    Klik her for at se flere resultater

    2011 i Qingdao, Kina

    1. Kina, 2. Danmark, 3. Korea og Indonesien

    Danmark – England 5 – 0

    Danmark – Korea 2 – 3

    Danmark – Taipei 3 – 1

    Danmark – Indonesien 3 – 1

    Danmark – Kina 0 – 3

    Klik her for at se flere resultater

     

    2009 i Guangzhou, Kina

    1. Kina, 2. Korea, 3. Malaysia og Indonesien, 5. Danmark

    Danmark – Hong Kong 3-2

    Danmark – Korea 1-4

    Danmark – Malaysia 2-3

    Danmark – England 3-2

     

    2007 i Glasgow, Skotland

    1. Kina, 2. Indonesien, 3. England og Korea, 5. Danmark

    Danmark – Hong Kong 3-2

    Danmark – Indonesien 1-4

    Danmark – Korea 3-2

    Danmark – Malaysia 3-2

    2005 i Beijing, Kina

    1. Kina, 2. Indonesien, 3. Danmark og Korea

    Danmark – England 3-2

    Danmark – Thailand 4-1

    Danmark – Korea 3-2

    Danmark – Indonesien 0-3

     

    2003 i Eindhoven, Holland

    1. Korea, 2. Kina, 3. Danmark og Indonesien

    Danmark – England 4-1

    Danmark – Indonesien 4-1

    Danmark – Korea 2-3 

     

    2001 i Sevilla, Spanien

    1. Kina, 2. Indonesien, 3. Danmark og Korea

    Danmark – England 5-0

    Danmark – Indonesien 2-3

    Danmark – Kina 2-3

     

    1999 i København, Danmark

    1. Kina, 2. Danmark, 3. Malaysia og Indonesien

    Danmark – Korea 3-2

    Danmark –Sverige 5-0

    Danmark – Indonesien 3-2

    Danmark – Kina 1-3

     

    1997 i Glasgow, Skotland

    1. Kina, 2. Korea, 3. Danmark og Indonesien

    Danmark – Sverige 4-1

    Danmark – Indonesien 3-2

    Danmark – Korea 2-3

     

    1995 i Lusanne, Schweiz

    1. Kina, 2 Indonesien, 3. Danmark og Korea 5. England, 6. Thailand

    Danmark – Thailand 4-1

    Danmark – Indonesien 2-3

    Danmark – Kina 1-4

     

    1993 i Birmingham, England

    1. Korea, 2. Indonesien, 3. Danmark og Kina

    Danmark-England 5-0

    Danmark-Indonesien 2-3

    Danmark – Korea 2-3

     

    1991 i København, Danmark

    1. Korea, 2. Indonesien, 3. Kina og Danmark
      5. Sverige, 6. Japan

    Danmark – Japan 4-1

    Danmark-Sydkorea 1-4

    Danmark-Indonesien 2-3

     

    1989 i Jakarta, Indonesien

    1. Indonesien, 2. Sydkorea, 3. Kina og Danmark

    Danmark – Kina 0-5

    Danmark-Sverige 3-2

    Danmark-Indonesien 0-5

     

    Olympiske Lege

    2020 i Tokyo, Japan (afholdt i 2021 grundet Covid-19)

    Herresingle:
    1. Viktor Axelsen, Danmark
    2. Chen Long, Kina
    3. Anthony Ginting, Indonesien

    Damesingle:
    1. Chen Yu Fei, Kina
    2. Tai Tzu-Ying, Taiwan
    3. Pusarla V. Sindu, Indien

    Herredouble:
    1. Lee Yang /Wang Chi-Lin, Taiwan
    2. Li Jun Hui /Liu Yu Chen, Kina
    3. Soh Wooi Yik /Aaron Chia, Malaysia

    Damedouble:
    1. Greysia Polii/Apiyani Rahayu, Indonesien
    2. Chen Qing Chen/Jia Yi Fan, Kina
    3. Kim So Yeong /Kong Hee Yong, Sydkorea

    Mixeddouble:
    1. Wang Yi Lyu/Huang Dong Ping, Kina
    2. Zheng Si Wei /Huang Ya Qiong, Kina
    3. Yuta Watanabe/Arisa Higashino, Japan

    Det danske hold i Tokyo:
    Viktor Axelsen, Anders Antonsen, Mia Blichfeldt, Kim Astrup/Anders Skaarup, Sara Thygesen/Maiken Fruergaard, Mathias Christiansen/Alexandra Bøje.

    Klik her for at se flere resultater fra OL 2020

     

    2016 i Rio de Janeiro, Brasilien

    Herresingle:
    1. Chen Long, Kina
    2. Lee Chong Wei, Malaysia
    3. Viktor Axelsen, Danmark

    Damesingle:
    1. Carolina Marin, Spanien
    2. Pusarla. V. Sindu, Indien
    3. Nozomi Okuhara, Japan

    Herredouble:
    1. Fu Haifeng/Zhang Nan, Kina
    2. Go V Shem/Tan Wee Kiong, Malaysia
    3. Chris Langridge/Marcus Ellis, England

    Damedouble:
    1. Ayaka Takahashi/Misaki Matsutomo, Japan
    2. Christinna Pedersen/Kamilla Rytter Juhl, Danmark
    3. Jung Kyung-Eun/Shin Seung-Chan, Sydkorea

    Mixeddouble:
    1. Tontowi Ahmad/Liliyana Natsir, Indonesien
    2. Chan Peng Soon/Gho Liu Ying, Malaysia
    3. Zhang Nan/Zhao Yunlei, Kina

    Det danske hold i Rio:
    Viktor Axelsen, Jan Ø. Jørgensen, Line Kjærsfeldt, Carsten Mogensen/Mathias Boe, Christinna Pedersen, Kamilla Rytter Juhl og Joachim Fischer.

    Klik her for at se flere resultater fra OL 2016

     

    2012 i London, England

    Herresingle:
    1. Lin Dan, Kina
    2. Lee Chong Wei, Malaysia
    3. Chen Long, Kina

    Damesingle:
    1. Xuerui Li, Kina
    2. Yihan Wang, Kina
    3. Saina Nehwal, Indien

    Herredouble:
    1. Yun Cai/Haifeng Fu, Kina
    2. Mathias Boe/Carsten Mogensen, Denmark
    3. Jae Sung Jung/Young Dae Lee, Korea

    Damedouble:
    1. Tian Qing/Yunlei Zhao, Kina
    2. Mizuki Fujii/Reika Kakiiwa, Japan
    3. Valeri Sorokina/Nina Vislova, Rusland

    Mixeddouble:
    1.Nan Zhang/Yunlei Zhao, Kina
    2.Chen Xu/Jin Ma, Kina
    3. Joachim Fischer/Christinna Pedersen, Denmark

    Det danske hold i London:
    Peter Gade, Jan Ø. Jørgensen, Mathias Boe, Carsten Mogensen, Joachim Fischer Nielsen, Thomas Laybourn, Tine Baun, Christinna Pedersen, Kamilla Rytter juhl.

     

    2008 i Bejing, Kina

    Herresingle:
    1. Lin Dan, Kina
    2. Lee Chong Wei, Malaysia
    3. Chen Jin, Kina

    Damesingle:
    1. Zhang Ning, Kina
    2. Xie Xingfang, Kina
    3. Yulianti Maria Kerstin, Indonesien

    Herredouble:
    1. Setiawan Hendra/Kido Markis, Indonesien
    2. Cai Yun/Fu Haifeng, Kina
    3. Hwang Jiman/Lee Jaejin, Korea

    Damedouble:
    1. Du Jing/Yu Yang, Kina
    2. Lee Kyungwon/Lee Hyojung, Korea
    3. Zhang Yawen/Wei Yili, Kina

    Mixeddouble:
    1. Lee Hyojung/Lee Yongdae, Korea
    2. Nova Widianto/Lillyana Natsir, Indonesien
    3. He Hanbin/Yu Yang, Kina

    Det danske hold i Beijing:
    Peter Gade, Kenneth Jonassen, Tine Rasmussen, Lars Paaske, Jonas Rasmussen, Jens Eriksen, Martin Lundgaard Hansen, Thomas Laybourn, Kamilla Rytter Juhl, Lena Frier Kristiansen.

     

    2004 i Athen, Grækenland

    Herresingle:
    1. Taufik Hidayat, Indonesien
    2. Seung Mo Shon, Korea
    3. Soni Dwi Kuncoro, Indonesia

    Damesingle:
    1. Zhang Ning, Kina
    2. Mia Audina, Holland
    3. Zhou Mi, Kina

    Herredouble:
    1. Ha Tae Kwon/Kim Dong Moon, Korea
    2. Lee Dong Soo/Yoo Yong Sung, Korea
    3. Eng Hian/Flandy Limpele, Indonesia

    Damedouble:
    1. Yang Wei/Zhang Jiewen, Kina
    2. Gao Ling/Huang Sui, Kina
    3. Lee Kyung Won/Ra Kyung Min, Korea

    Mixeddouble:
    1. Zhang Jun/Gao Ling, Kina
    2. Nathan Robertson/Gail Emms, England
    3. Jens Eriksen/Mette Schjoldager, Danmark

    Det danske hold i Athen:
    Jens Eriksen, Peter Gade, Kenneth Jonassen, Martin Lundgaard, Lars Paaske, Jonas Rasmussen, Camilla Martin, Rikke Olsen, Mette Schjoldager, Tine Rasmussen

     

    2000 i Sydney, Australien

    Herresingle:
    1. Ji Xinpeng, Kina
    2. Hendrawan, Indonesien
    3. Xia Xuanze, Kina

    Damesingle:
    1. Gong Zhichao, Kina
    2. Camilla Martin, Danmark
    3. Ye Zhaoying, Kina

    Herredouble:
    1. Tony Gunawan/Candra Wijaya, Indonesien
    2. Lee Dong-Soo/Yoo Yong-Sung, Korea
    3. Ha Tae-Kwon/Kim Dong-Moon, Korea

    Damedouble:
    1. Ge Fei/Gu Jun, Kina
    2. Huang Nanyan/Yang Wei, Kina
    3. Gao Ling/Qin Yiyuan, Kina

    Mixeddouble:
    1. Zhang Jun/Gao Ling, Kina
    2. Kusharyanto Tri/Minarti Timur, Indonesien
    3. Simon Archer/Joanne Goode, England

    Det danske hold i Sydney:
    Jens Eriksen, Peter Gade, Jon Holst-Christensen, Poul-Erik Høyer Larsen, Kenneth Jonassen, Jesper Larsen, Jim Laugesen, Martin Lundgaard Hansen, Lars Paaske, Michael Søgaard, Ann Jørgensen, Ann-Lou Jørgensen, Helene Kirkegaard, Camilla Martin, Rikke Olsen, Mette Schjoldager, Mette Sørensen, Majken Vange

     

    1996 i Atlanta, USA

    Herresingle:
    1. Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
    2. Dong Jiong, Kina
    3. Rashid Sidek, Malaysia & Heryanto Arbi, Indonesien

    Damesingle:
    1. Bang Soo Hyun, Korea
    2. Mia Audina, Indonesien
    3. Kim Ji Hyun, Korea & Susi Susanto, Indonesien

    Herredouble:
    1. Ricky Subagja/Rexy Mainaky, Indonesien
    2. Soon Kit Cheah/Kim Hock Yap, Malaysia
    3. Soo Beng Kiang/Tan Kim Her, Malaysia & Denny Kantono/S. Antonius, Indonesien

    Damedouble:
    1. Ge Fei/Gu Jun, Kina
    2. Gil Young Ah/Jang Hye Ock, Korea
    3. Qin Yiyuan/Tang Yongshu, Kina (Helene Kirkegaard/Rikke Olsen, Danmark, tabte bronzekampen)

    Mixeddouble:
    1. Kim Dong Moon/Gil Young Ah, Korea
    2. Park Joo Bong/Ra Kyung Min, Korea
    3. Liu Jianjun/Sun Man, Kina & Chen Xingdong/Peng Xingyong, Kina

    Det danske hold i Atlanta:
    Jens Eriksen, Jon Holst-Christensen, Christian Jakobsen, Poul-Erik Høyer Larsen, Thomas Lund, Thomas Stuer-Lauridsen, Henrik Svarrer, Michael Søgaard, Ann Jørgensen, Helene Kirkegaard, Camilla Martin, Rikke Olsen, Lotte Olsen, Lisbet Stuer-Lauridsen, Anne Søndergaard, Marlene Thomsen

     

    1992 i Barcelona, Spanien

    Herresingle:
    1. Allan Budi Kusuma, Indonesien
    2. Ardy B Wiranata, Indonesien
    3. Thomas Stuer-Lauridsen, Danmark

    Damesingle:
    1. Susi Susanti, Indonesien
    2. Bang Soo Hyun, Korea

    Herredouble:
    1. Park Joo Bong/Kim Moon Soo, Korea
    2. Eddy Hartono/Rudy Gunawan, Indonesien

    Damedouble:
    1. Hwang Hye Young/Chung So Young, Korea
    2. Guan Weizhen/Nong Qunhua, Kina

    Mixeddouble:
    Blev ikke spillet

    Det danske hold i Barcelona:
    Jon Holst-Christensen, Poul-Erik Høyer Larsen, Thomas Lund, Jan Paulsen, Thomas Stuer-Lauridsen, Henrik Svarrer, Pernille Dupont, Camilla Martin, Pernille Nedergaard, Grete Mogensen, Lisbet Stuer-Lauridsen, Marlene Thomsen

    VM Individuelt

    2023 i København, Danmark

    HS: Kunlavut Vitidsarn, Thailand
    DS: An Se Young, Korea
    HD: Kang Min Hyuk/Seo Seung Jae, Korea
    DD: Chen Qingchen/Jia Yifan, Kina
    MD: Seo Seung Jae/Chae Yu Jung, Korea

    Bronze: Anders Antonsen, Danmark
    Sølv: Kim Astrup/Anders Skaarup, Danmark

    Klik her for at se resultaterne

     

    2022 i Tokyo, Japan

    HS: Viktor Axelsen, Danmark
    DS: Akane Yamaguchi, Japan
    HD: Aaron Chia/Soh Wooi Yik, Malaysia
    DD: Chen Qingchen/Jia Yifan, Kina
    MD: Zheng Siwei/Huang Yaqiong, Kina

    Klik her for at se resultaterne

     

    2021 i Huelva, Spanien

    HS: Loh Kean Yew, Singapore
    DS: Akane Yamaguchi, Japan
    HD: Takuro Hoki/Yugo Kobayashi, Japan
    DD: Chen Qingchen/Jia Yifan, Kina
    MD: Dechapol Puavaranukroh/Sapsiree Taerattanachai, Thailand

    Bronze: Anders Antonsen, Danmark
    Bronze: Kim Astrup/Anders Skaarup, Danmark

    Klik her for at se resultaterne

     

    2019 i Basel, Schweiz

    HS: Kento Momota, Japan
    DS: Pursala V. Sindhu, Indien
    HD: Muhammad Ahsan/Hendra Setiawan, Indonesien
    DD: Mayu Matsumoto/Wakana Nagahara, Japan
    MD: Zheng Siwei/Huang Yaqiong, Kina

    Sølv: Anders Antonsen

    Klik her for at se resultaterne

     

    2018 i Nanjing, Kina

    HS: Kento Momota, Japan
    DS: Carolina Marin, Spanien
    HD: Li Junhui/Liu Yuchen, Kina
    DD: Mayu Matsumoto/Wakana Nagahara, Japan
    MD: Zheng Siwei/Huang Yaqiong, Kina

    Klik her for at se resultaterne

     

    2017 i Glasgow, Skotland

    HS: Viktor Axelsen, Danmark
    DS: Nozomi Okuhara, Japan
    HD: Cheng Liu/Nan Zhang, Kina
    DD: Qingchen Chen/Yifan Jia, Kina
    MD: Tontowi Ahmad/Lilliyana Natsir, Indonesien

    Bronze: Christinna Pedersen/Kamilla Rytter Juhl

    Klik her for at se resultaterne

     

    2015 i Jakarta, Indonesien

    HS: Chen Long, Kina
    DS: Carolina Marin, Spanien
    HD: Mohammed Ahsan/Hendra Setiawan, Indonesien
    DD: Qing Tian/Yunlei Zhao, Kina
    MD: Zhang Nan/Yunlei Zhao, Kina

    Sølv: Christinna Pedersen/Kamilla Rytter Juhl
    Bronze: Jan Ø. Jørgensen

    Klik her for at se resultaterne

     

    2014 i Ballerup, Danmark

    HS: Chen Long, Kina
    DS: Carolina Marin, Spanien
    HD: Sung Hyun Ko/Baek Choel Shin, Korea
    DD: Qing Tian/Yunlei Zhao, Kina
    MD: Nan Zhang/Yunlei Zhao, Kina

    Bronze: Viktor Axelsen
    Bronze: Mathias Boe/Carsten Mogensen
    Bronze: Joachim Fischer Nielsen/Christinna Pedersen

    Klik her for at se resultaterne

     

    2013 i Guangzhou, Kina

    HS: Lin Dan, Kina
    DS: Ratchanok Intanon, Thailand
    HD: Mohammad Ahsan/Hendra Setiawan, Indonesien
    DD: Xiaoli Wang/Yang Yu, Kina
    MD: Tontowi Ahmad/Liliyana Natsir, Indonesien

    Sølv: Mathias Boe/Carsten Mogensen
    Bronze: Christinna Pedersen/Kamilla Rytter Juhl

    Klik her for at se resultaterne

     

    2011 i London, England

    HS: Lin Dan, Kina
    DS: Yihan Wang, Kina
    HD: Fu Haifeng/Cai Yun, Kina
    DD: Xiaoli Wang/Yang Yu, Kina
    MD: Nan Zhang/Yunlei Zhao, Kina

    Bronze: Peter Gade

     

    2010 i Paris, Frankrig

    HS: Chen Jin, Kina
    DS: Wang Lin, Kina
    HD: Yun Cai/Haifeng Fu, Kina
    DD: Jing Du/Yang Yu, Kina
    MD: Bo Zheng/Jin Ma, Kina

    Bronze: Peter Gade
    Bronze: Tine Baun

     

    2009 i Hyderabad, Indien

    HS: Lin Dan, Kina
    DS: Lu Lan, Kina
    HD: Yun Cai/ Fu Haifeng Fu, Kina
    DD: Zhang Yawen/Zhao Tingting, Kina
    MD: Thomas Laybourn/Kamilla Rytter Juhl, Danmark

    Bronze: Joachim Fischer Nielsen/Christinna Pedersen

     

    2007 i Kuala Lumpur, Malaysia

    HS: Lin Dan, Kina
    DS: Lin Zhu, Kina
    HD: Kido Markis/Hendra Setiawan, Indonesien
    DD: Yang Wei/Zhang Jiewen, Kina
    MD: Nova Widianto/Lilyana Natsir, Indonesien

     

    2006 i Madrid, Spanien

    HS: Lin Dan, Kina
    DS: Xie Xingfang, Kina
    HD: Fu Haifeng/Cai Yun, Kina
    DD: Gao Ling/Huang Sui, Kina
    MD: Nathan Robertson/Gail Emms, England

    Bronze: Jonas Rasmussen/Lars Paaske
    Bronze: Martin Lundgaard/Jens Eriksen

     

    2005 i Anaheim, USA

    HS: Taufik Hidayat, Indonesien
    DS: Xie Xingfang, Kina
    HD: Tony Gunawan/Howard Bach, USA
    DD: Jang Wei/Zhang Jiewen, Kina
    MD: Nova Widianto/Lilyana Natsir, Indonesien

    Bronze: Peter Gade

     

    2003 i Birmingham, England

    HS: Xia Xuanze, Kina
    DS: Zhang Ning, Kina
    HD: Lars Paaske/Jonas Rasmussen, Danmark
    DD: Gao Ling/Huang Sui, Kina
    MD: Kim Dong-Moon/Ra Kyung-Min, Korea

    Bronze: Jonas Rasmussen/Rikke Olsen
    Bronze: Rikke Olsen/Ann-Lou Jørgensen

     

    2001 i Sevilla, Spanien

    HS: Hendrawan, Indonesien
    DS: Gong Ruina, Kina
    HD: Tony Gunawan/Halim Haryanto, Indonesien
    DD: Gao Ling/Huang Sui, Kina
    MD: Zhang Jun/Gao Ling, Kina

    Sølv: Peter Gade
    Bronze: Michael Søgaard/Rikke Olsen
    Bronze: Jens Eriksen/Mette Schjoldager

     

    1999 i København, Danmark

    HS: Sun Jun, Kina
    DS: Camilla Martin, Danmark
    HD: Ha Tae Kwon/Kim Dong Moon, Korea
    DD: Ge Fei/Ge Jun, Kina
    MD: Kim Dong Moon/Ra Kyung Min, Korea

    Bronze: Peter Gade
    Bronze: Poul-Erik Høyer
    Bronze: Mette Sørensen
    Bronze: Ann Jørgensen/Majken Vange
    Bronze: Michael Søgaard/Rikke Olsen

     

    1997 i Glasgow, Skotland

    HS: Peter Rasmussen, Danmark
    DS: Ye Zhaoying, Kina
    HD: Candra Wijaya/Sigit Budiarto, Indonesien
    DD: Ge Fei/Ge Jun, Kina
    MD: Liu Yong/Ge Fei, Kina

    Sølv: Jens Eriksen/Marlene Thomsen
    Bronze: Michael Søgaard/Rikke Olsen

     

    1995 i Lusanne, Schweiz

    HS: Heryanto Arbi, Indonesien
    DS: Ye Zhaoying, Kina
    HD: Rexy Mainaky/Ricky Subagja, Indonesien
    DD: Gil Young Ah/Jang Hye Ock, Korea
    MD: Thomas Lund/Marlene Thomsen, Danmark

    Sølv: Thomas Lund/Jon Holst-Christensen
    Sølv: Jens Eriksen/Helene Kirkegaard
    Bronze: Poul-Erik Høyer Larsen
    Bronze: Thomas Stuer-Lauridsen
    Bronze: Helene Kirkegaard/Rikke Olsen

     

    1993 i Birmingham, England

    HS: Joko Suprianto, Indonesien
    DS: Susi Susanti, Indonesien
    HD: Ricky Subagja/Rudy Gunawan, Indonesien
    DD: Nong Quanhua/Zhou Lei, Kina
    MD: Thomas Lund, Danmark/Catrine Bengtsson, Sverige

    Sølv: Jon Holst-Christensen/Grete Mogensen
    Bronze: Thomas Stuer Lauridsen
    Bronze: Listh Stuer Lauridsen/Lotte Olsen

     

    1991 i København, Danmark

    HS: Jianhua Zhao, Kina
    DS: Jiuhong Tang, Kina
    HD: Joo-Bong Park/Moon-Soo Kim, Korea
    DD: Qunhua Nong/Weizhen Guan, Kina
    MD: Joo-Bong Park/Myung-Hee Chung, Korea

    Sølv: Jon Holst-Christensen/Thomas Lund
    Sølv: Thomas Lund/Pernille Dupont
    Bronze: Jon Holst-Christensen/Grete Mogensen

     

    1989 i Jakarta, Indonesien

    HS: Yang Yang, Kina
    DS: Li Lingwei, Kina
    HD: Li Yongbo/Tian Bingyi, Kina
    DD: Lin Ying/Guan Weizhen, Kina
    MD: Park Joo-Bong/Chung Myung-Hee, Korea

     

    1987 i Beijing, Kina

    HS: Yang Yang, Kina
    DS: Han Aiping, Kina
    HD: Li Yongbo/Tian Bingyi, Kina
    DD: Lin Ying/Guan Weizhen, Kina
    MD: Wang Pengren/Shi Fangijing, Kina

    Sølv: Morten Frost
    Bronze: Michael Kjeldsen/Niels Peter Nierhoff

     

    1985 i Calgary, Canada

    HS: Jan Jian, Kina
    DS: Han Aiping, Kina
    HD: Joo Bong Park/Moon Soo Kim, Korea
    DD: Han Aiping/Li Lingwei, Kina
    MD: Joo Bongo Park/Sang Hee Yoo, Korea

    Sølv: Morten Frost
    Bronze: Jens Peter Nierhoff
    Bronze: Mark Christensen/Michael Kjeldsen

     

    1983 i København, Danmark

    HS: Icuk Sugiarto, Indonesien
    DS: Li Lingwei, Kina
    HD: Steen Fladberg/Jesper Helledie, Danmark
    DD: Lin Ying/Wu Dixi, Kina
    MD: Thomas Kihlström, Sverige/Nora Perry, England

    Sølv: Steen Fladberg/Pia Nielsen

     

    1980 i Jakarta, Indonesien

    HS: Rudy Hartono, Indonesien
    DS: Verawaty Wiharji, Indonesien
    HD: Christian/Ade Chandra, Indonesien
    DD: Nora Perry/Jane Webster, England
    MD: Christian/Imelda Wigoeno, Indonesien

    Bronze: Lene Køppen
    Bronze: Flemming Delfs/Steen Skovgaard
    Bronze: Steen Fladberg/Pia Nielsen
    Bronze: Steen Skovgaard/Lene Køppen

     

    1977 i Malmø, Sverige

    HS: Flemming Delfs, Danmark
    DS: Lene Køppen, Danmark
    HD: Tjun Tjun/Johannes Wahjudi, Indonesien
    DD: Etsuko Toganoo/Emiko Ueno, Japen
    MD: Steen Skovgaard/Lene Køppen, Danmark

    Sølv: Svend Pri
    Bronze: Inge Borgstrøm/Pia Nielsen

    European Games

    2023 i Tarnow, Polen

    HS: Viktor Axelsen, Danmark
    DS: Carolina Marin, Spanien (Sølv: Mia Blichfeldt, Danmark)
    HD: Anders Skaarup/Kim Astrup, Danmark
    DD: Gabriela Stoeva/Stefani Stoeva, Bulgarien
    MD: Robin Tabeling/Selena Piek, Holland (Bronze: Mathias Christiansen/Alexandra Bøje, Danmark)
    Klik her for at se resultaterne

    2019 i Minsk, Hviderusland
    HS: Anders Antonsen, Danmark
    DS: Mia Blichfeldt, Danmark (Bronze: Line Kjærsfeldt, Danmark)
    HD: Marcus Ellis/Chris Langridge, England (Sølv: Anders Skaarup/Kim Astrup, Danmark)
    DD: Selena Piek/Cheryl Seinen, Holland
    MD: Marcus Ellis/Lauren Smith, England
    Klik her for at se resultaterne

    2015 i Baku, Azerbaijan
    HS: Pablo Abián, Spanien (Sølv: Emil Holst, Danmark)
    DS: Line Kjærsfeldt, Danmark
    HD: Mathias Boe/Carsten Mogensen, Danmark
    DD: Gabriella Stoeva/Stefani Stoeva, Bulgarien (Bronze: Lena Grebak/Maria Helsbøl)
    MD: Niclas Nøhr/Sara Thygesen, Danmark
    Klik her for at se resultaterne

    EM for Individuelle

    2024 i Saarbrücken, Tyskland
    HS: Anders Antonsen, Danmark
    DS: Carolina Marin, Spanien
    HD: Kim Astrup/Anders Skaarup, Danmark
    DD: Margot Lambert/Anne Tran, Frankrig
    MD: Thom Gicquel/Delphine Delrue, Frankrig
    Sølv: Mathias Christiansen/Alexandra Bøje, Danmark
    Sølv: Jesper Toft/Andreas Søndergaard, Danmark
    Bronze: Mathias Thyrri/Amalie Magelund, Danmark
    Bronze: Viktor Axelsen, Danmark
    Bronze: Frederik Søgaard/Rasmus Kjær, Danmark
    Bronze: Julie Dawall, Danmark
    Klik her for at se flere resultater fra EM i 2024

    2022 i Madrid, Spanien
    HS: Viktor Axelsen, Danmark
    DS: Carolina Marin, Spanien
    HD: Mark Lamsfuss/Marvin Seidel, Tyskland
    DD: Gabriela Stoeva/Stefani Stoeva, Bulgarien
    MD: Mark Lamsfuss/Isabel Lohau, Tyskland
    Sølv: Anders Antonsen, Danmark
    Bronze: Mia Blichfeldt, Danmark
    Bronze: Maiken Fruergaard/Sara Thygesen, Danmark
    Bronze: Freja Ravn/Amalie Magelund, Danmark
    Bronze: Mikkel Mikkelsen/Rikke Søby, Danmark
    Klik her for at se flere resultater fra EM i 2022

    2021 i Kiev, Ukraine
    HS: Anders Antonsen, Danmark
    DS: Carolina Marin, Spanien
    HD: Vladimir Ivanov/Ivan Sozonov, Rusland
    DD: Gabriela Stoeva/Stefani Stoeva, Bulgarien
    MD: Rodion Alimov/Alina Davletova, Rusland
    Klik her for at se flere resultater fra EM i 2021

    2018 i Huelva, Spanien
    HS: Viktor Axelsen, Danmark
    DS: Carolina Marin, Spanien
    HD: Kim Astrup/Anders Skaarup Rasmussen, Danmark
    DD: Gabriela Stoeva/Stefani Stoeva, Bulgarien
    MD: Gabrielle Adcock/Chris Adcock, England
    Klik her for at se flere resultater fra EM i 2018

    2017 i Kolding, Danmark
    HS: Rajiv Ouseph, England
    DS: Carolina Marin, Spanien
    HD: Mathias Boe/Carsten Mogensen, Danmark
    DD: Kamilla Rytter Juhl/Christinna Pedersen, Danmark
    MD: Gabriella Adcock/Chris Adcock, England
    Klik her for at se flere resultater fra EM i 2017

    2016 i La Roche sur Yon, Frankrig
    HS: Viktor Axelsen, Danmark
    DS: Carolina Marin, Spanien
    HD: Masd Pieler Kolding/Mads Conrad-Petersen, Danmark
    DD: Christinna Pedersen/Kamilla Rytter Juhl, Danmark
    MD: Joachim Fischer Nielsen/Christinna Pedersen, Danmark
    Klik her for at se flere resultater fra EM i 2016

    2014 i Kazan, Rusland
    HS: Jan Ø. Jørgensen, Danmark
    DS: Carolina Marin, Spanien
    HD: Vladimir Ivanov/Ivan Sozonov, Rusland
    DD: Christinna Pedersen/Kamilla Rytter Juhl, Danmark
    MD: Joachim Fischer Nielsen/Christinna Pedersen, Danmark

    2012 i Karlskrona, Sverige
    HS: Mark Zwiebler, Tyskland
    DS: Tine Baun, Denmark
    HD: Mathias Boe/Carsten Mogensen, Denmark
    DD: Christinna Pedersen/Kamilla Rytter Juhl, Denmark
    MD: Robert Mateusiak/Madiezda Zieba, Polen

    2010 i England
    HS: Peter Gade, Danmark
    DS: Tine Rasmussen, Danmark
    HD: Lars Paaske/Jonas Rasmussen, Danmark
    DD: Valeria Sorokina/Nina Vislova, Rusland
    MD: Thomas Laybourn/Kamilla Rytter Juhl, Danmark

    2008 i Danmark
    HS: Kenneth Jonassen, Danmark
    DS: Xu Huaiwan, Tyskland
    HD: Jonas Rasmussen/Lars Paaske, Danmark
    DD: Lena Frier Kristiansen/Kamilla Rytter Juhl, Danmark
    MD: Anthony Clark/Donna Kellogg, England

    2006 i Holland
    HS: Peter Gade, Danmark
    DS: Xu Huaiwen, Tyskland
    HD: Jens Eriksen/Martin Lundgaard, Danmark
    DD: Gail Emms/Donna Kellogg, England
    MD: Thomas Laybourn/Kamilla Juhl, Danmark

    2004 i Schweiz
    HS: Peter Gade, Danmark
    DS: Mia Audina Tjiptawan, Holland
    MD: Jens Eriksen/Martin Lundgaard Hansen, Danmark
    DD: Mia Audina Tjiptawan/Lotte Bruil Jonathans, Holland
    MD: Nathan Robertson/Gail Emms, England

    2002 i Malmø
    HS: Peter Rasmussen, Danmark
    DS: Jie Yao, Holland
    HD: Jens Eriksen/Martin Lundgaard, Danmark
    DD: Jane F. Bramsen/Ann-Lou Jørgensen, Danmark
    MD: Jens Eriksen/Mette Scholdager, Danmark

    2000 i Skotland
    HS: Peter Gade Christensen, Danmark
    DS: Camilla Martin, Danmark
    HD: Jens Eriksen/Jesper Larsen, Danmark
    DD: Donna Kellogg/Joanne Goode, England
    MD: Michael Søgaard/Rikke Olsen, Danmark

    1998 i Bulgarien
    HS: Peter Gade Christensen, Danmark
    DS: Camilla Martin, Danmark
    HD: Simon Archer/Chris Hunt, England
    DD: Rikke Olsen/Marlene Thomsen, Danmark
    MD: Michael Søgaard/Rikke Olsen, Danmark

    1996 i Danmark
    HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
    DS: Camilla Martin, Danmark
    HD: Jon Holst-Christensen/Thomas Lund, Danmark
    DD: Lisbet Stuer-Lauridsen/Marlene Thomsen, Danmark
    MD: Rikke Olsen/Michael Søgaard, Danmark

    1994 i Holland
    HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
    DS: Lim Xiao Qing, Sverige
    HD: Chris Hunt/Simon Archer, England
    DD: Christine Magnusson/Lim Xiao Qing, Sverige
    MD: Michael Søgaard, Danmark/Catrine Bengtsson, Sverige

    1992 i Skotland
    HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
    DS: Pernille Nedergaard, Danmark
    HD: Jon Holst-Christensen/Thomas Lund, Danmark
    DD: Xiao Qing/Christine Magnusson, Sverige
    MD: Thomas Lund/Pernille Dupont, Danmark

    1990 i USSR
    HS: Steve Baddeley, England
    DS: Pernille Nedergaard, Danmark
    HD: Henrik Svarrer/Jan Paulsen, Danmark
    DD: Dorte Kjær/Nettie Nielsen, Danmark
    MD: Jon Holst-Christensen/Grete Mogensen, Danmark

    1988 i Norge
    HS: Darren Hall, England
    DS: Kirsten Larsen, Danmark
    HD: Jens Peter Nierhoff/Michael Kjeldsen, Danmark
    DD: Nettie Nielsen/Dorte Kjær, Danmark
    MD: Steen Fladberg, Danmark/Gillian Clark, England

    1986 i Sverige
    HS: Morten Frost, Danmark
    DS: Helen Troke, England
    HD: Steen Fladberg/Jesper Helledie, Danmark
    DD: Gillian Clark/Gillian Gowers, England
    MD: Martin Dew/Gillian Gilks, England

    1984 i England
    HS: Morten Frost, Danmark
    DS: Helen Troke, England
    HD: Martin Dew/Mike Tredgett, England
    DD: Karen Chapman/Gillian Clark, England
    MD: Martin Dew/Gillian Gilks, England

    1982 i Vesttyskland
    HS: Jens Peter Nierhoff, Danmark
    DS: Lene Køppen, Danmark
    HD: Stefan Karlsson/Thomas Kihlström, Sverige
    DD: Gillian Gilks/Gillian Clark, England
    MD: Martin Dew/Gillian Gilks, England

    1980 i Holland
    HS : Flemming Delfs, Danmark
    DS: Liselotte Blumer, Schweiz
    HD: Claes Nordin/Stefan Karlsson, Sverige
    DD: Lane Webster/Nora Perry, England
    MD: Mike Tredgett/Nora Perry, England

    1978 i England
    HS: Flemming Delfs, Danmark
    DS: Lene Køppen, Danmark
    HD: Ray Stevens/Mike Tredgatt, England
    DD: Nora Perry/Ann Statt, England
    MD: Mike Tredgett/Nora Perry, England

    1976 i Irland
    HS: Flemming Delfs, Danmark
    DS: Gillian Gilks, England
    HD: Ray Stevens/Mike Tredgett, England
    DD: Gillian Gilks/Sue Whetnall, England
    MD: Derek Talbot/Gillian Gilks, England

    1974 i Østrig
    HS: Sture Johnsson, Sverige
    DS: Gillian Gilks, England
    HD: Willi Braun/Roland Maywald, Vesttyskland
    DD: Margaret Beck/Gillian Gilks, England
    MD: Derek Talbot/Gillian Gilks, England

    1972 i Sverige
    HS: Wolfgang Bochow, Vesttyskland
    DS: Margaret Beck, England
    HD: Willi Braun/Roland Maywald, Vesttyskland
    DD: Gillian Gilks/Judy Hashman, England
    MD: Derek Talbot/Gillian Gilks, England

    1970 i Wales
    HS: Sture Johnsson, Sverige
    DS: Eva Twedberg, Sverige
    HD: Elo Hansen/Per Walsøe, Danmark
    DD: Margaret Boxall/P.E. Whetnall, England
    MD: David Eddy/P.E. Whetnall, England

    1968 i Vesttyskland
    HS: Sture Johansson, Sverige
    DS: Irmgard Latz, Vesttyskland
    HD: I.D. Eddy/R.A. Powell, England
    DD: M.B. Boxall/P.E. Whetnall, England
    MD: D. Jordan/P.E. Whetnall, England