Om ungdomslandsholdene

Badminton Danmark har tre ungdomslandshold: Et U15-landshold, et U17-landshold og et U19-landshold. Fælles for ungdomslandsholdene er, at Badminton Danmark gennem glæde, motivation og udvikling ønsker at fastholde spillerne livslangt i badmintonsporten – uanset hvilket spillerniveau de når.

Ungdomslandsholdene repræsenterer Danmark ved UVM (U19), UEM (U19 og U17), 6 Nations (U15 og U17) og 8 Nations (U19).

Danmark har en storartet historie, når det kommer til at præstere i ungdomsturneringer og mesterskaber, og selvom konkurrencen bliver større og større på ungdomssiden, er det stadig ambitionen at hente medaljer og pokaler til pokalskabet.

Klik her for at se et udpluk af resultaterne for ungdomslandsholdene

Til trods for ambitionen om fortsat at hente medaljer og pokaler, er missionen hos Badminton Danmark i højere grad at fremelske badmintonspillere i verdensklasse på seniorniveau. Derfor kommer ungdomsspillernes udvikling før resultaterne.

Udtagelseskriterierne for spillerne til Badminton Danmarks Ungdomselitegruppe er udviklingspotentiale set i et seniorperspektiv. Resultater og spilleniveau indgår naturligvis i denne vurdering, men det afgørende er Badminton Danmarks vurdering af spillerens mulighed for i sidste ende at vinde medaljer til Danmark som senior.

 

Den sportslige ledelse bag ungdomslandsholdene er: 

Sportschef: Jens Meibom

Talentudviklingschef: Lars Uhre

U19-landstrænere: Rune Ulsing, Lennart Engler og Frank Larsen

U17-landstrænere: Lennart Engler og Frank Larsen

U15-landstrænere: Thomas Nielsen og Steen Thomsen

 

Spillere i ungdomselitegrupperne

U15-elitegruppen

Her kan du se de spillere, der er udtaget til Badminton Danmarks U15-elitegruppe 2023-2024. 

 

Herrer

Axel Boesen, Skovshoved

Frederik Blittrup, Højbjerg

Peter Fauerholt Simoni, Højbjerg

Nicholas Mikkelsen, Solrød

William Kragelund Bøgebjerg, Højbjerg

Maximillian Ørding Kauffmann, Gentofte

Christopher Mads Kunckel, Gentofte

August Reiler, Gentofte

Elias Martin, Værløse

Birk Norman Andersen, Odense

 

Damer

Simone Aoki Pihl, Lyngby

Marie Faust Kjær, Viby J

Alva Jacobsen, Solrød

Clara Amalie Hegelund Bruun, Værløse

Sophia Loudrup, Solrød

Mille Riis Haferbier Sørensen, Højbjerg

Julie Søgaard, Kolding

Fillippa Østergaard Salomonsson, Kolding

Rosa Rasmussen, Værløse

Vilma Karlsson Nielsen, abc Aalborg

Diya Mary Cherian, Gentofte

U17-elitegruppen

Her kan du se de spillere, der er udtaget til Badminton Danmarks U17-elitegruppe 2023-2024. 

 

Herrer

Salomon Adam Thomasen, Højbjerg

Phillip Kryger Boe, Odense

Saxo Norman Andersen, Odense

Jesper Østergaard Christensen, Højbjerg

Mikkel Eilersen Bouet, Værløse

Frederik Hinding, Odense

Alexander Brogaard, Odense

Aske Rømer Roslyng, Højbjerg

Jens Andersson, Skovshoved

Viktor Skov Ellegaard, Brønderslev

Damer

Marie Viscovich, Gentofte

Caroline Mouritsen, Odense

Nicoline Tang, Odense

Malou Pedersen, Gentofte

Luna Haarkjær, Lillerød

Athene Lyduch Thornild, Solrød

Eline Mathilde Landsvig, Lyngby

Sarah Jeppesen, Hillerød

U19-elitegruppen

Her kan du se de spillere, der er udtaget til Badminton Danmarks U19-elitegruppe 2023-2024.  

 

Herrer

Mads Emil Monke, Ikast

Calvin Lundsgaard Kvolbæk, Højbjerg

Mike Vestergaard, Højbjerg

Sebastian Mikkelsen, Solrød

Alexander Ringbæk, Hillerød

Otto Reiler, Gentofte

William Bøgebjerg, Greve

Jacob Clausen Jessen, Højbjerg

Jonathan Melgaard, Solrød Strand 

 

Damer

Sofie Røjkjær, Triton Aalborg

Lærke Thomsen, Kolding

Maria Højlund Tommerup, Solrød

Anna-Sofie Nielsen, Lillerød

Amanda Aarrebo Petersen, Højbjerg

Kajsa Van Dalm, Triton Aalborg

Sophia Lemming, Højbjerg

Udtagelser i ungdom

Her kan du se, hvilke spillere der var udtaget til de enkelte ungdomsmesterskaber og udvalgte ungdomsturneringer, som Badminton Danmarks ungdomstrænerteams har udtaget til. 

Udtagelseskriterierne for spillerne til Badminton Danmarks ungdomslandshold er udviklingspotentiale set i et seniorperspektiv. Resultater og spilleniveau indgår naturligvis i denne vurdering, men det afgørende er Badminton Danmarks vurdering af spillerens mulighed for i sidste ende at vinde medaljer til Danmark som senior.

Samtidig ønsker Badminton Danmark ikke at udpege enkeltstående talenter for tidligt. Der er god evidens for, at udpegning til ”supertalent” ofte medfører et uhensigtsmæssigt pres på den pågældende spiller. I forhold til udtagelser betyder det i praksis, at Badminton Danmark kun i ganske særlige tilfælde udtager 1. års spillere i en yngre årgang til aktiviteter i en ældre årgang. F.eks. udtager en 1. års U17 spiller til EM for U19.

Udtagelser

2023-2024

Udtagelse til Swedish Youth Games 2023 U15 i Malmø, Sverige

Udtagelse til UVM 2023 i Spokane, USA

Udtagelse til U17 EM 2023 i Vilnius, Litauen

2022-2023

Udtagelse til U16 Shonai  2023 i Yamagata, Japan

Udtagelse til German Junior 2023 i Berlin, Tyskland

Udtagelse til Dutch Junior 2023 i Haarlem, Holland

Udtagelse U15 8 Nations 2023

Udtagelse til Swedish Youth Games 2022 U15 i Malmø, Sverige

Udtagelse til UVM 2022 i Santander, Spanien

Udtagelse til UEM 2022 i Beograd, Serbien

Udtagelse til U15 EM 2022 på Ibiza, Spanien

2021-2022

Udtagelse til European Youth Olympic Festival i Banska Bystricka, Slovakiet

Udtagelse til U17 6 Nations 2022 i Arnhem, Holland

Udtagelse til U15 8 Nations 2021 i Nantes, Frankrig

Udtagelse til Swedish Youth Games 2021 U15 i Malmø, Sverige

Udtagelse til U17 EM i Podcetrtek, Slovenien

2020-2021

Udtagelse til UEM 2020 i Lahti, Finland

2019-2020

Udtagelsen til U17 6 Nations 2020 i Talence, Frankrig

Udtagelse til German Junior 2020 i Berlin, Tyskland

Udtagelse til Dutch Junior 2020 i Haarlem, Holland

Udtagelse til U15 EM 2020 i Lievin, Frankrig

Udtagelse til U15 Swedish Youth International

Udtagelse til UVM 2019 i Kazan, Rusland

Udtagelse til U17 EM i Gniezno, Polen

2018-2019

Udtagelse til German Junior 2019 i Berlin, Tyskland

Udtagelse til Dutch Junior 2019 i Haarlem, Holland

Udtagelse til U15 8 Nations 2019 i Haarlem, Holland

Udtagelse til UVM 2018 i Toronto, Canada

Udtagelse til U15 Swedish Youth Games 2018

Udtagelse til UEM 2018 i Tallinn, Estonia

2017-2018

Udtagelse til U17 6 Nations 2018 i Milton Keynes, England

Udtagelse til German Junior 2018

Udtagelse til U15 EM i Kazan, Rusland

Udtagelse til U17 EM i Prag, Tjekkiet

Udtagelse til UVM 2017 i Yogakarta, Indonesien

Udtagelse til Swedish Skånska International 2017

2016-2017

Udtagelse til 6 Nations 2017 i Kolding, Danmark

Udtagelse til UEM 2017 i Mulhouse, Frankrig

Udtagelse til U15 8 Nations i Herstal, Belgien

Udtagelse til Dutch Junior 2017

Udtagelse til U13 landskamp Danmark-England 2017

Udtagelse til U15 8 Nations i St. Galle, Schweiz

Udtagelse til UVM 2016 i Bilbao, Spanien

Udtagelse til Swedish Skanska 2016 i Malmø, Sverige

Ungdom – Sådan gør vi i U15-U19

I nedenstående kan du læse om organisering, aktiviteter, kommunikation og fokuspunkter inden for de enkelte årgange samt finde aktivitetsplaner for landsholdsaktiviteter i de enkelte årgange.

Målet er at give et overblik over de enkelte årgange, og derfor er beskrivelserne bevidst korte.

Hvis der er information, du savner, har spørgsmål eller kommentarer til i de enkelte årgange, er du altid velkommen til at kontakte en af ungdomslandstrænerne eller Badminton Danmarks talentudviklingschef, Lars Uhre.

U15

Teamet bag U15-landsholdet
Thomas Nielsen, U15-landstræner
Steen Thomsen, U15-landstræner

I U15 udtages op til 32 spillere til U15-ungdomselitegruppen. Vi udtager ikke alle spillerne fra sæsonstart, så der er mulighed for at udtage spillere, der udvikler sig særligt positivt i løbet af sæsonen.

  • Alle gruppespillere udtages til en international opgave, hvis det er muligt. Udtagelsen koordineres, så spillernes niveau og aktivitetens status/niveau matches bedst muligt.
  • Vi udtager ikke U13-spillere til repræsentative opgaver.

 I U15 udtages spillerne primært efter langsigtet potentiale og sekundært resultater. Landstrænere og Talentudviklingschef står for udtagelserne i fællesskab.

 

Træningssamlinger (frekvens og indhold)

  • Tre samlinger: Opstartslejr i maj, med deltagelse af U13 2.års og U15 1.års (kommende U15), sommerlejr (juli) og midtvejslejr (december).
  • Fokus på teknik – især bevægelse (benarbejde).
  • Fysisk træner med på samlingerne – fysisk/motorisk basistræning samt introduktion til løfteteknik og squat.
  • Optage video – spillerne optager hinanden og får video feedback på teknik.

 

Turneringsdeltagelse – Badminton Danmarks anbefalinger for U15E og U15M spillere

  • 13-15 turneringer samt 7-9 holdkampe pr. sæson.
  • Man spiller som udgangspunkt de danske U15E-turneringer, hvis man er kvalificeret.
  • Som U15 2.års er man efter 1. januar U17-spiller i international sammenhæng, da spillerne hér rykkes en aldersgruppe op pr. 1/1, og ikke 1/7 som i Danmark. Badminton Danmark anbefaler, at man ikke spiller internationale U17-turneringer før sidste kvartal som 2. års U15 (efter UDM og i weekender hvor der ikke er U15E turnering i DK). I særlige tilfælde kan der dispenseres, og dette aftales altid mellem spilleren, spillerens hovedtræner og Badminton Danmark (en U15 spillers deltagelse i en U17-turnering – nationalt eller internationalt – kræver altid en dispensation fra BD’s talentudviklingschef).
  • BEMÆRK: Man skal deltage i minimum 2 åbne danske U15 turneringer for at kunne deltage i UDM.

 

Fokusområder som udgangspunkt for dialog mellem spillere, hovedtrænere og ungdomslandstrænere

  • Fokus på teknik – benarbejde og slagteknik
  • Status på deres fysiske træning – f.eks. har de programmer? Intro til styrketræningsteknik
  • Basal træningsplanlægning – udarbejdelse af sæsonplan, anbefalinger til træningsmængder og turneringsdeltagelse.
  • BD anbefaler en ugentlig fridag, en friweekend pr. måned og 2-3 uger sammenhængende ferie
  • Tre kategorier som anbefaling

 

Forældrekontakt

  • Forældremøde i juli måned i forbindelse med sommerlejr (mulighed for deltagelse online)

 

Hovedtrænerkontakt – kun for gruppespillere. Ungdomslandstrænerne kontakter de enkelte spilleres hovedtræner mindst tre gange i løbet af sæsonen.

  • Opfølgende samtale med spiller og hovedtræner efter alle U15 aktiviteter (sommerlejr og landsholdsaktiviteter).
  • Hovedpunkter fra samtaler tilføjes spillerens profil på Stats4Sport.

Sæsonplanen for U15 med turneringer, deadlines for udtagelser og info til hovedtrænere kan du finde her

U17

Teamet bag U17-landsholdet
Frank Larsen, U17-landstræner
Nadia Lyduch, U17-landstræner

I U17 udtages spillerne primært efter langsigtet potentiale og sekundært resultater. Landstrænere og Talentudviklingschef står for udtagelserne i fællesskab.


Træningssamlinger (frekvens og indhold)

  • Tre samlinger: Opstartslejr i maj, med deltagelse af U15 2.års og U17 1.års (kommende U17), sommerlejr (juli/august) og midtvejslejr (december).
  • Fokus på teknik i et seniorperspektiv, herunder maskeringer, individuel og kategorispecifik teknik.
  • Fysiske tests + fysisk træning
  • Sæsonplan samt forskellige træningsperioder (to grundtræningsperioder)
  • Sportspsykologi (life-skills og præstationspsykologi)
  • Ernæringsvejledning
  • Skadesforebyggende træning og førstehjælp ved skader


Fokusområder som udgangspunkt for dialog mellem spillere, hovedtrænere og ungdomslandstrænere

  • Fokus på teknik – benarbejde og slagteknik
  • Status på fysiske træning og træningsprogram. Udvikling og optimering af styrketræningsteknik
  • Basal træningsplanlægning – udarbejdelse af sæsonplan, anbefalinger til træningsmængder og turneringsdeltagelse.
  • Atletens samlede livssituation og trivsel. Særlig fokus på sammenhæng mellem badminton og uddannelse, så spilleren opnår den rette badminton-skole balance og ikke oplever mistrivsel eller stress på grund af for store og ukoordineret belastninger.
  • BD anbefaler en ugentlig fridag (evt. med restitutionstræning), en friweekend pr. måned og 2-3 uger sammenhængende ferie
  • To kategorier som anbefaling


Turneringsdeltagelse

  • 12-14 turneringer i løbet af sæsonen.
  • Ingen internationale seniorturneringer undtagen i særlige tilfælde for enkelte af de bedste U17-spillere, f.eks. hvis det kan være hensigtsmæssigt i forhold til seedning til UVM
  • Maksimalt fire internationale ungdomsturneringer (de to danske tæller med). Yderligere internationale turneringer kræver dispensation.
  • Man spiller som udgangspunkt de danske U17E-turneringer, hvis man er kvalificeret.
  • BEMÆRK: Man skal spille mindst 4 åbne danske U17 (eller U17/U19) turneringer for at deltage i UDM.
  • Udtagelse til turnering med landsholdet, tæller for en dansk U17 turnering (max 2 kan tælle med)
  • U17 E spillere kan deltage i senior M eller A turneringer i weekender hvor der ikke er U17E eller U17/U19E turnering og hvor der er senior M og A turnering samme sted. Yderligere deltagelse kræver dispensation. Der kan deltages i senior EGP og MGP hvis man er kvalificeret på ranglisten og der ikke er U17E turnering i samme weekend.
  • Badminton Danmark sender hold til U17 EM, der udtages efter potentiale og niveau.
  • I U17 6 Nations deltager vi fortrinsvis med U17 1. års spillere.


Forældrekontakt

  • Online hovedtræner og forældremøde i august som opfølgning på sommerlejr.


Hovedtrænerkontakt – kun for gruppespillere. Ungdomslandstrænerne kontakter den enkelte spilleres hovedtræner mindst tre gange i løbet af sæsonen

  • Opfølgende samtale med spiller og hovedtræner efter alle U17 aktiviteter (sommerlejr og landsholdsaktiviteter).
  • Hovedpunkter fra samtaler tilføjes spillerens profil på Stats4Sport.

Sæsonplanen for U17 med turneringer, deadlines for udtagelser og info til hovedtrænere kan du finde her

U19

Teamet bag U19-landsholdet
Jonas Lyduch, U19-landstræner
Frank Larsen, U19-landstræner
Kasper Dinesen, U19-landstræner

I U19 udtages spillerne efter langsigtet potentiale og nuværende resultater. Opnåede resultater vægter højere end i de yngre årgange, men potentiale er stadig vigtigst. Landstrænere og Talentudviklingschef står for udtagelserne i fællesskab.

Træningssamlinger (frekvens og indhold)

  • En sommerlejr i juli/august
  • Fokus på teknik, taktik og gameplan i et seniorperspektiv
  • Fysisk banetest + fysisk træning
  • Sæsonplan samt forskellige træningsperioder (2-3 grundtræningsperioder)
  • Sportspsykologi (life-skills og præstationspsykologi)
  • Træningsplanlægning
  • Ernæringsvejledning
  • Skadesforebyggende træning og førstehjælp ved skader


Fokusområder som udgangspunkt for dialog mellem spillere, hovedtrænere og ungdomslandstrænere

  • Fokus på teknik – benarbejde og slagteknik
  • Målrettet udvikling af de fysiske parametre: styrke, power, aerobt. Fortsat udvikling af styrketræningsteknikker
  • Træningsplanlægning – udarbejdelse af sæsonplan, anbefalinger til træningsmængder og turneringsdeltagelse.
  • Taktik: Gameplan, spilkoncept, forskellige modstandertyper. Taktisk håndtering af vindforhold. Boldhastigheder, lysforhold, mv.
  • Atletens samlede livssituation og trivsel. Særlig fokus på sammenhæng mellem badminton og uddannelse, så spilleren opnår den rette badminton-skole balance og ikke oplever mistrivsel eller stress på grund af for store og ukoordineret belastninger.
  • En til to kategorier som anbefaling


Turneringsdeltagelse

  • 12-15 turneringer i løbet af sæsonen. Planlægningen tager udgangspunkt i obligatoriske og generelt anbefalede turneringer.
  • I U19 kan individuelle vurderinger have stor indflydelse på turneringsplanen. Det er godt at have nogle Internationale seniorturneringer for at opnå senior verdensranglisteplacering.
  • U19 EM indgår som forberedelse til UVM og spillerudvikling.
  • Badminton Danmark sender hold til UVM.
  • BEMÆRK: Man skal spille mindst 2 åbne danske U19 turneringer for at være kvalificeret til UDM (de internationale i DK og U17/U19 tæller med).
  • Udtagelse til turnering med landsholdet, tæller for en dansk U19 turnering ift. kvalifikation til UDM (max 1 kan tælle med).


Hovedtrænerkontakt – kun for gruppespillere. U19-cheftræneren kontakter den enkelte spilleres hovedtræner mindst tre gange i løbet af sæsonen

  • Opfølgende samtale med spiller og hovedtræner efter alle U19 aktiviteter (sommerlejr og landsholdsaktiviteter).
  • Hovedpunkter fra samtaler tilføjes spillerens profil på Stats4Sport.

Sæsonplanen for U19 med turneringer, deadlines for udtagelser og info til hovedtrænere kan du finde her

Resultater

Her kan du se de danske ungdomsspilleres resultater ved mesterskaber. 

EM - U15

2022 i Ibiza, Spanien

HS: Tiago Berenguer, Portugal (Bronze: William Bøgebjerg, Danmark)

DS: Aleyna Korkut, Tyrkiet

HD: Jens Andersson/Aske Rømer Roslyng, Danmark (Sølv: Mikkel Eilersen Bouet/Frederik Hinding, Danmark)

DD: Daria-Irina Gherasim/Christina Maria Sirbu, Rumænien

MD: Jens Andersson/Athene Lyduch Thornild, Danmark (Sølv: Mikkel Eilersen Bouet/Eline Landsvig, Danmark)

Klik her for at se flere resultater

2020 i Liévin, Frankrig

HS: Romeo Makboul (Bronze: William Bøgebjerg, Danmark)

DS: Nella Nyqvist, Finland

HD: William Bøgebjerg/Robert Nebel (Bronze: Mads Andersson/Otto Reiler, Danmark)

DD: Anna-Sofie Nielsen/Maria Højlund Tommerup, Danmark

MD: Yaroslav Martynov/Daria Kharlampovich, Rusland (Sølv: Robert Nebel/Anna-Sofie Nielsen, Danmark)

Klik her for at se flere resultater

 

2018 i Kazan, Rusland

HS: Alex Lanier, Frankrig (Bronze: Christian Faust Kjær, Danmark)

DS: Mariia Golubeva, Rusland

HD: Jakob Houe/Christian Faust Kjær, Danmark (Sølv: Mikkel Langemark/Jeppe Søby, Danmark)

DD: Elizaveta Baranova/Sofiia Bychkova, Rusland

MD: Egor Borisov/Mariia Golubeva, Rusland

Klik her for at se flere resultater

2016 i Kazan, Rusland

HS: Harry Huang, England

DS: Mathilde Cramer Ahrens, Danmark

HD: Rory Easton / Harry Huang, England

DD: Bengisu Ercetin / Zehra Erdem, Tyrkiet

MD: Sebastian Grønbjerg / Clara Graversen, Danmark

Klik her for at se flere resultater

 

2014 i Schweiz

HS Jesper Toft, Danmark

DS: Alexandra Bøje, Danmark

HD: Paw Eriksen/ Mads Thøgersen, Danmark

DD: Marlies Baan/ Ella Peters, Holland

XD: Jesper Toft/ Alexandra Bøje, Danmark

Klik her for at se flere resultater

EM - U17

2023 i Vilnius, Litauen

HS: Salomon Adam Thomasen, Danmark

DS: Anastasiia Alymova, Ukraine

HD: Timeo Lacour/Arsene Serre, Frankrig (Bronze: Jesper Ø. Christensen/Jens Andersson, Danmark)

DD: Raiia Almalalha/Anastasiia Alymova, Ukraine (Sølv: Caroline Mouritsen/Nicoline Tang, Danmark)

MD: Ewan Goulin/Agathe Cuevas, Frankrig (Sølv: Jesper Ø. Christensen/Caroline Mouritsen, Danmark)

Klik her for at se flere resultater

2021 i Podcetrtek, Slovenien

HS: Alex Lanier, Frankrig (Sølv: William Bøgebjerg, Danmark)

DS: Kaloyana Nalbantova, Bulgarien

HD: Baptiste Labarthe/Alex Lanier, Frankrig (Bronze: Jonathan Melgaard/Mike Vestergaard, Danmark)

DD: Daria Kharlampovich/Galina Lisochkina, Rusland

MD: Jonathan Melgaard/Maria Højlund Tommerup, Danmark

Klik her for at se flere resultater

 

2019 i Gniezno, Polen

HS: Mads Juel Møller, Danmark

DS: Mariia Golubeva, Rusland

HD: Mads Juel Møller/Christian Faust Kjær, Danmark

DD: Anastasiia Boiarun/Alena Iakovleva, Rusland

MD: Christoffer Vittoriani/Mette Werge, Danmark

Klik her for at se flere resultater

 

2017 i Prag, Tjekkiet

HS: Georgii Karpov, Rusland

DS: Sophia Grundtvig, Danmark

HD: Kenji Lovang/Christo Popov, Frankrig

DD: Bengisu Ercetin/Zehra Erdem, Tyrkiet

MD: Rory Easton/Hope Warner, England

Klik her for at se flere resultater

 

2016 i Lubin, Polen

HS: Nhat Nguyen, Irland

DS: Line Christophersen, Danmark

HD: Paw Eriksen/Mads Thøgersen, Danmark

DD: Amalie Magelund Krogh/Alexandra Bøje, Danmark

MD: Paw Eriksen/Alexandra Bøje, Danmark

Klik her for at se flere resultater

 

2014 i Ankara, Tyrkiet

HS: Anders Antonsen, Danmark

DS: Yvonne Li, Tyskland

HD: Matthew Clare/Ben Lane, England

DD: Katarina Galenic/Maja Pavlinic, Kroatien

MD: Ben Lane/Jessica Pugh, England

Klik her for at se flere resultater 

 

2011 i Caldas da Rainha, Portugal

HS: Alex Lane, England

DS: Stefani Stoeva, Bulgarien

HD: Viktor Svendsen/Mads Sørensen, Danmark

DD: Olga Morozova/Nataliy Rogova, Rusland

MD: Likka Heino/Mathilda Lindholm, Finland

Klik her for at se flere resultater

 

2009 i Medvode, Slovenien

HS: Viktor Axelsen, Danmark

DS: Carolina Marin Martín, Spanien

HD: Frederik Colberg/Kasper Paulsen, Danmark

DD: Celine Juel/Mette Poulsen, Danmark

MD: Frederik Colberg/Mette Poulsen, Danmark

EM - U19

2022 i Beograd, Serbien

HS: Alex Lanier, Frankrig (Sølv: Jakoub Houe, Danmark) (Bronze: Christian Faust Kjær, Danmark)

DS: Kaloyana Nalbantova, Bulgarien (Bronze: Benedicte Silassen, Danmark)

HD: Jakoub Houe/Christian Faust Kjær, Danmark (Bronze: Hjalte Johansen/Jeppe Søby, Danmark)

DD: Nikol Carulla/Lucia Rodriguez, Spanien (Bronze: Emma Irring Braüner/Sofie Røjkjær, Danmark)

MD: Lucas Renoir/Tea Margueritte, Frankrig (Bronze: Hjalte Johansen/Emma Irring Braüner og Jeppe Søby/Sofie Røjkjær, Danmark)

Klik her og se flere resultater

 

2020 i Nastola, Lahti, Finland

HS: Christo Popov, Frankrig

DS: Anastasiia Shapovalova, Rusland

HD: William Kryger Boe/Mads Vestergaard, Danmark

DD: Anastasiia Boiarun/Alena Iakovleva, Rusland (Bronze: Clara Løber/Mette Werge, Danmark)

MD: Matthias Kicklitz/Thuc Phuong Nguyen, Tyskland

Klik her og se flere resultater

2018 i Tallinn, Estland

HS: Arnaud Merkle, Frankrig

DS: Line Chripstophersen, Danmark (Sølv: Amalie Schulz, Danmark)

HD: Fabien Delrue/William Villeger, Frankrig (Bronze: Mads Muurholm/Mads Vestergaard)

DD: Bengisu Ercetin/Nazlican Inci, Tyrkiet (Sølv: Amalie Magelund/Freja Ravn)

MD: Fabien Delrue/Juliette Moinard, Frankrig (Bronze: Mads Vestergaard/Christine Busch)

Klik her for at se flere resultater

 

2017 i Mulhouse, Frankrig

HS: Toma Junior Popov, Frankrig

DS: Julie Dawall Jakobsen, Danmark

HD: Thom Gicquel/Toma Junior Popov, Frankrig

DD: Emma Karlsson/Johanna Magnusson, Sverige

MD: Rodion Alimov/Alina Davletova, Rusland

Klik her og se flere resultater

 

2015 i Lubin, Polen

HS: Anders Antonsen, Danmark

DS: Mia Blichfeldt, Danmark

HD: Alexander Bond/Joel Eipe, Danmark

DD: Julie Dawall Jakobsen/Ditte Søby Hansen, Danmark

MD: Max Weisskirchen/Eva Janssens, Tyskland

Klik her og se flere resultater

 

2013 i Ankara, Tyrkiet

HS: Fabian Roth, Tyskland

DS: Steffani Stoeva, Bulgarien

HD: Kasper Antonsen/Oliver Babic, Danmark

DD: Steffani Stoeva/Gabriela Stoeva, Bulgarien

XD: David Daugaard/Maiken Fruergaard, Danmark

Danske medaljepoints: 13 (guld: 3, sølv: 2, bronze: 1)

Klik her og se flere resultater

 

2011 i Finland

HS: Viktor Axelsen, Danmark

DS: Carolina Marin, Spanien

HD: Chris Coles/ Matthew Nottingham, England

DD: Mette Poulsen/ Ditte Strunge Larsen, Danmark

MD: Kim Astrup Sørensen/ Line Kjærsfeldt, Danmark

Danske medaljepoint: 13 (guld: 3, sølv: 2, bronze: 1)

Klik her og se flere resultater

 

2009 i Italien

HS: Emil Holst, Danmark

DS: Anne Hald, Danmark

HD: Sylvain Grosjean/Sam Magee, Frankrig/Irland

DD: Anastasia Chervyakova/Romina Gabdullina, Rusland

MD: Jacco Arends/Selena Piek, Holland

Danske medaljepoint: 11 (guld: 3, sølv: 2, bronze: 1)

 

2007 i Tyskland

HS: Mads Conrad-Petersen, Danmark

DS: Karina Jørgensen, Danmark

HD: Chris Adcock/Peter Mills, England

DD: Olga Konon/Kristina Ludikova, Hviderusland/ Tjekkiet

MX: Christian Larsen/Joan Christiansen, Danmark

Danske medaljepoint: 16 (guld: 3, sølv: 2, bronze: 1)

 

2005 i Holland

HS: Rajiv Ouseph, England

DS: Janet Köhler, Tyskland

HD: Rasmus Bonde/Kasper Henriksen, Danmark

DD: Nina Vislova/Olga Kozlova, Rusland

MD: Rasmus Bonde/Christinna Pedersen, Danmark

Danske medaljepoint: 9 (guld: 3, sølv: 2, bronze: 1)

 

2003 i Danmark

HS: Marc Zwiebler, Tyskland

DS: Larysa Griga, Ukraine

HD: Martin Bille Larsen/Mikkel Delbo Larsen, Danmark

DD: Valleri Sorokina/Nina Vislova, Rusland

MD: Marc Zwiebler/Birgit Overzier, Tyskland

Danske medaljepoint: 10 (guld: 3, sølv: 2, bronze: 1)

2001 i Polen

HS: Eric Pang, Holland

DS: Juliane Schenk, Tyskland

HD: Carsten Mogensen/Rasmus Andersen, Danmark

DD: Kamila Augustyn, Polen/Nadezhda Kostioutchik, Belarus

MD: Rasmus Andersen/Mette Nielsen, Danmark

Danske medaljepoint: 11 (guld: 3, sølv: 2, bronze: 1)

 

1999 i Skotland

HS: Björn Joppien, Tyskland

DS: Petra Overzier, Tyskland

HD: Mathias Boe/Michael Jensen, Danmark

DD: Petra Overzier/Anne Honscheid, Tyskland

MD: Mathias Boe/Karina Sørensen, Danmark

Danske medaljepoint: 9 (guld: 3, sølv: 2, bronze: 1)

 

1997 i Tjekkiet 

HS: Dicky Palyama, Holland

DS: Judith Meulendijks, Holland

HD: Ove Svejstrup/Kasper Ødum, Danmark

DD: Jane F. Bramsen/Lene Mørk, Danmark

MD: Ove Svejstrup/Britta Andersen, Danmark

Danske medaljepoint: 19 (guld: 3, sølv: 2, bronze: 1)

 

1995 i Slovakiet

HS: Peter Gade Christensen, Danmark

DS: Brenda Beenhakker, Holland

HD: Peter Gade Christensen/Peder Nissen, Danmark

DD: Jeanne Wright/Donna Kellog, England

MD: Peder Nissen/Mette Hansen, Danmark

Danske medaljepoint: 18 (guld: 3, sølv: 2, bronze: 1)

 

1993 i Bulgarien

HS: Jim Laugesen, Danmark

DS: Mette Sørensen, Danmark

HD: Jim Laugesen/Janek Roos, Danmark

DD: Mette Sørensen/Rikke Olsen, Danmark

MD: Thomas Stavnsgaard/Sara Runesten, Danmark

Danske medaljepoint: 21 (guld: 3, sølv: 2, bronze: 1)

 

1991 i Ungarn

HS: Jürgen Koch, Østrig

DS: Lotte Thomsen, Danmark

HD: Peter Christensen/Martin L. Hansen, Danmark

DD: Trine Pedersen/Mette Pedersen, Danmark

MD: Peter Christensen/Rikke Broen, Danmark

Danske medaljepoint: 16 (guld: 3, sølv: 2, bronze: 1)

 

1989 i England

HS: Thomas Stuer-Lauridsen, Danmark

DS: Camilla Martin, Danmark

HD: Thomas Stuer-Lauridsen/Christian Jacobsen,DK

DD: Marlene Thomsen/Trine Johansson, Danmark

MD: Christian Jacobsen/Marlene Thomsen, Danmark

Danske medaljepoint: 22 (guld: 3, sølv: 2, bronze: 1)

 

1987 i Polen

HS: Pontus Jäntti, Finland

DS: Helle H. Andersen, Danmark

HD: Michael Søgaard/Jens Meibom, Danmark

DD: Catrine Bengtsson/Margit Borg, Sverige

MD: Jens Meibom/Charlotte Madsen, Danmark

Danske medaljepoint: 15 (guld: 3, sølv: 2, bronze: 1)

 

1985 i Østrig

HS: Matthew Smith, England

DS: Lisbet Stuer-Lauridsen, Danmark

HD: Jan Paulsen/Lars Pedersen, Danmark

DD: Lisbet Stuer-Lauridsen/Lotte Olsen, Danmark

MD: Jan Paulsen/Marian Christiansen, Danmark

Danske medaljepoint: 23 (guld: 3, sølv: 2, bronze: 1)

 

1983 i Finland

HS: Claus Thomsen, Danmark

DS: Helen Troke, England

HD: Christopher Rees/Lyndon Williams, Wales

DD: June Shipman/Lisa Chapmann, England

MD: Anders Nielsen/Gitte Paulsen, Danmark

Danske medaljepoint: 12 (guld: 3, sølv: 2, bronze: 1)

 

1981 i Skotland

HS: Michael Kjeldsen, Danmark

DS: Helen Troke, England

HD: Michael Kjeldsen/Mark Christiansen, Danmark

DD: Dorte Kjær/Nettie Nielsen, Danmark

MD: Dipak Tailor/Mary Leeves, England

Danske medaljepoint: 14 (guld: 3, sølv: 2, bronze: 1)

 

1979 i Vesttyskland

HS: Jens Peter Nierhoff, Danmark

DS: Kirsten Larsen, Danmark

HD: Peter Isaksson/Jan-Erik Antonsson, Sverige

DD: Sally Leadbeater/Gillian Clark, England

MD: Jens Peter Nierhoff/Charlotte Pilgaard, Danmark

 

1977 på Malta

HS: Andy Goode, England

DS: Karen Bridge, England

HD: Jesper Toftlund/Niels Christensen, Danmark

DD: Karen Bridge/Karen Puttick, England

MD: Nigel Tier/Karen Puttick, England

 

1975 i Danmark

HS: Bruno Wackfelt, Sverige

DS: Pia Nielsen, Danmark

HD: Göran Sterner/Bruno Wackfelt, Sverige

DD: Lise Lotte Gøttsche/Lilli B. Pedersen, Danmark

MD: Tim Stokes/Karen Puttick, England

 

1973 i Skotland

HS: Jesper Helledie, Danmark

DS: Mette Myhre, Danmark

HD: Stefan Karlsson/Willy Nielsson, Sverige

DD: Ann Forrest/Kathy Whiting, England

MD: Jesper Helledie/Susanne Johansen, Danmark

 

1971 i Czekoslovakiet

HS: Rob Ridder, Holland

DS: Anne Berglund, Danmark

HD: Peter Gardner/John Stretch, England

DD: Anne Berglund/Lene Køppen, Danmark

MD: Peter Gardner/Barbara Giles, England

 

1969 i Holland

HS: Flemming Delfs, Danmark

DS: Anne Berglund, Danmark

HD: Keit Arthur/Raymond Stevens, England

DD: Joke van Beusekom/Marjan Luesken, Holland

MD: Gert Perneklo/Karen Lindqvist, Sverige

EM for hold - U17

2023 i Vilnius, Litauen

  1. Danmark, 2. Tyrkiet, 3. Tjekkiet og Ukraine

Danmark – Finland 5-0

Danmark – Holland 5-0

Danmark – Tyskland 4-1

Danmark – Frankrig 3-1

Danmark – Tjekkiet 3-0

Danmark – Tyrkiet 3-0

 

Det danske hold i Vilnius:

Marie Viscovich, Malou Pedersen, Caroline Mouritsen, Nicoline Tang, Athene Lyduch Thornild, Salomon Adam Thomasen, Jesper Ø. Christensen, Philip Kryger Boe, Frederik Hinding, Jens Andersson

Klik her for at se flere resultater

 

2021 i Podcetrtek, Slovenien

  1. Rusland, 2. Frankrig, 3. Tjekkiet og Danmark

Danmark – Luxembourg 5-0

Danmark – Romænien 5-0

Danmark – Cypern 5-0

Danmark – Tyrkiet 3-2

Danmark – Rusland 0-3

 

Det danske hold i Podcetrtek:

Lærke Thomsen, Sarah Skriver, Kajsa van Dalm, Maria Højlund Tommerup, Sofie Røjkjær, William Bøgebjerg, Mads Emil Monke, Sebastian Mikkelsen, Jonathan Melgaard, Mike Vestergaard, Calvin Lundsgaard

Klik her for at se flere resultater

 

2019 i Gniezno, Polen

  1. Danmark, 2. Serbien, 3. Rusland og Ukraine

Danmark – Bulgarien 5-0

Danmark – Polen 4-1

Danmark – Litauen 5-0

Danmark – Tyrkiet 3-0

Danmark – Rusland 3-0

Danmark – Serbien 3-1

 

Det danske hold i Prag:

Mads Juel Møller, Victor Ørding Kauffmann, Christopher Vittoriani, Christian Faust Kjær, William Kryger Boe, Mette Werge, Anna Siess Ryberg, Simona Pilgaard, Clara Løber, Benedicte Sillassen, Emilia Nesic.

Klik her for at se flere resultater

 

2018 i Prag, Tjekkiet

  1. Danmark, 2. Tyrkiet, 3. England og Skotland

Danmark – Ungarn 4-1

Danmark – Lithauen 5-0

Danmark – Estland 5-0

Danmark – Tyskland 3-0

Danmark – Skotland 3-0

Danmark – Tyrkiet 3-0

 

Det danske hold i Prag:

Rasmus Espersern, Sebastian Grønbjerg, Magnus Johannesen, Axel Parkhøi, Oscar Sunekær, Mads Vestergaard, Nicolaj Wolf, Christine Busch, Clara Graversen, Sophia Grundtvig, Amalie Cecilie Kudsk, Frederikke Lund, Amalie Schulz.

Klik her for at se flere resultater

 

2016 i Lubin, Polen

  1. Danmark, 2. England, 3. Frankrig og Tyrkiet

Danmark – Italien 4-1

Danmark – Slovakiet 5-0

Danmark – Belgien 5-0

Danmark – Tjekkiet 3-2

Danmark – Frankrig 3-1

Danmark – England 3-0

 

Det danske hold i Lubin:

Alexandra Bøje (Højbjerg), Line Christophersen (Gentofte), Amalie Magelund Krogh (Greve), Sofie Nielsen (Greve), Freja Ravn Nielsen (KMB2010), Michelle Skødstrup (Greve), Paw Eriksen (Odense OBK), Nicholas Grundtvig (Højbjerg), Daniel Lundgaard (Værløse), Mads Muurholm Petersen ( Viby J.), Mads Thøgersen (Odense OBK), Jesper Toft (Aarhus AB)

Klik her for at se flere resultater

 

2014 i Tyrkiet

  1. Danmark, 2. England, 3. Frankrig og Tyrkiet

Danmark – Østrig 5-0

Danmark – Estland 3-2

Danmark – Litauen 5-0

Danmark – Slovenien 3-1

Danmark – Frankrig 3-0

Danmark – England 3-1

 

Det danske hold i Ankara:

Julie Dawall Jakobsen (Værløse), Amalie H. Hansen (Greve), Cecilie Finne-Ipsen (Værløse), Julie O. Jensen (Lillerød), Anders Antonsen (Århus AB), Mikkel Enghøj (Lillerød), Ditlev Jæger Holm (Gentofte), Jeppe Bay Madsen (Solrød Strand), Joel Eipe (Gentofte)

Klik her for at se flere resultater

 

2011 i Portugal

  1. Danmark, 2. England, 3. Tyrkiet og Rusland

Danmark – Grækenland 5-0

Danmark – Finland 4-1

Danmark – Holland 5-0

Danmark – Slovakiet 3-0

Danmark – Tyrkiet 3-0

Danmark – England 3-1

 

Det danske hold i Caldas da Rainha:

Julie Davidsen, Julie Finne-Ipsen, Anne Katrine Hansen, Isabella Nielsen, Maiken Fruergaard, Patrick Bjerregaard, Peter Corell, Rasmus Gemke, Mads Sørensen og Victor Svendsen

Klik her for at se flere resultater

 

2009 i Slovenien

  1. Danmark, 2. Rusland, 3. Tyrkiet og Ukraine

Danmark – Kroatien 5-0

Danmark – Norge 5-0

Danmark – Skotland 4-1

Danmark – Spanien 3-1

Danmark – Tyrkiet 3-0

Danmark – Rusland 3-1

 

Det danske hold i Medvode:

Sandra-Maria Jensen, Celine Juel, Line Kjærsfeldt, Amanda Madsen, Mette Poulsen, Josephine Van Zaane, Viktor Axelsen, Kasper Antonsen, Kim Bruun, Frederik Colberg, Mathias Mundbjerg og Kasper Paulsen

2007 i Istanbul

  1. Danmark, 2. Ukraine, 3. Frankrig, 4. Polen

Danmark – Irland 7-0

Danmark – Grækenland 7-0

Danmark – Østrig 4-0

Danmark – Polen 4-0

Danmark – Ukraine 4-2

 

Det danske hold i Istanbul:

Lena Grebak, Maria Herskind, Caroline Ploug Nielsen, Sara Thygesen, Kian Andersen, Morten Bødskov, Niclas Nøhr, Steffen Rasmussen

 

2005 i Tjekkiet

  1. Danmark, 2. Rusland, 3. Spanien, 4. Belgien

Danmark – Tyrkiet 5-2

Danmark – Ungarn 7-0

Danmark – Slovenien 7-0

Danmark – Skotland 5-0

Danmark – Spanien 7-0

Danmark – Rusland 4-3

 

Det danske hold i Brno:

Kamilla Hermansen, Camilla Overgaard, Anne Hald Jensen, Anne Skelbæk, Mikkel Elbjørn Larsen, Martin Baatz Olsen, Dennis Prehn, Anders Rasmussen

EM for hold - U19

2022 i Beograd, Serbien

  1. Danmark, 2. Frankrig, 3. Spanien og Ukraine

Danmark – Belgien 5-0

Danmark – Slovenien 5-0

Danmark – Finland 5-0

Danmark – England 3-0

Danmark – Ukraine 3-1

Danmark – Frankrig 3-1

Klik her for at se flere resultater

 

2020 i Nastola, Lahti, Finland

  1. Danmark, 2. Frankrig, 3. Estland og Rusland

Danmark – Færøerne 5-0

Danmark – Finland 3-2

Danmark – Tyskland 3-2

Danmark – Sverige 3-0

Danmark – Estland 3-0

Danmark – Frankrig 3-0

Klik her for at se flere resultater

 

2018 i Tallinn, Estland

  1. Frankrig, 2. Danmark, 3. Tyskland og Rusland

Danmark – Schweiz 5-0

Danmark – Lithauen 5-0

Danmark – Bulgarien 4-1

Danmark – Skotland 3-1

Danmark – Tyskland 3-1

Danmark – Frankrig 2-3

Klik her for at se flere resultater

 

2017 i Mulhouse, Frankrig

  1. Frankrig, 2. Rusland, 3. Danmark og England

Danmark – Tjekkiet 3-2

Danmark – Estland 5-0

Danmark – Norge 5-0

Danmark – Polen 3-2

Danmark – Rusland 1-3

Klik her for at se flere resultater

 

2015 i Lubin, Polen

  1. Spanien, 2. England, 3. Danmark og Frankrig

Danmark – Armenien 5-0

Danmark – Letland 5-0

Danmark – Portugal 5-0

Danmark – Holland 3-0

Danmark – Spanien 2-3

Klik her for at se flere resultater

 

2013 i Tyrkiet

  1. Danmark, 2. Frankrig, 3. Holland og Tyskland

Danmark – Wales 5-0

Danmark – Ungarn 5-0

Danmark – Bulgarien 4-1

Danmark – Bulgarien 3-0

Danmark – Holland 3-0

Danmark – Frankrig 3-0

Klik her for at se flere resultater

 

2011 i Finland

  1. Tyskland, 2. Rusland, 3. Danmark og Ukraine

Danmark – Litauen 5-0

Danmark – Slovenien 5-0

Danmark – Polen 5-0

Danmark – Finland 4-1

Danmark – Tyskland 2-3

Klik her for at se flere resultater

 

2009 i Italien

  1. Danmark, 2. Holland, 3. Tyskland og England

Danmark – Grækenland 5-0

Danmark – Finland 4-1

Danmark – Norge 5-0

Danmark – Bulgarien 5-0

Danmark – England 3-0 

 

2007 i Tyskland

  1. England, 2. Holland, 3. Danmark, 4. Rusland

Danmark – Tyrkiet 5-0

Danmark – Scotland 5-0

Danmark – Frankrig 5-0

Danmark – England 1-3

Danmark – Rusland 3-0

 

2005 i Holland

  1. Danmark, 2. Rusland, 3. Tyskland, 4. Holland

Danmark – Spanien 5-0

Danmark – Skotland 4-1

Danmark – Sverige 4-1

Danmark – Holland 3-0

Danmark – Rusland 3-0

 

2003 i Danmark

  1. Tyskland, 2. Danmark, 3. Rusland, 4. Finland

Danmark – Rusland 3-2

Danmark – Polen 4-1

Danmark – Holland 5-0

Danmark – Tyskland 0-3

 

2001 i Polen

  1. Tyskland, 2. Danmark, 3. Rusland, 4. England

Danmark – Rusland 3-2

Danmark – Sverige 4-1

Danmark – Holland 3-2

Danmark – Tyskland 1-3

 

1999 i Skotland

  1. Tyskland, 2. Rusland, 3. Danmark, 4. Polen

Danmark – Tyskland 3-2

Danmark – Ukraine 5-0

Danmark – England 2-3

Danmark – Polen 4-1

 

1997 i Tjekkiet

  1. Danmark, 2. Rusland, 3. Holland, 4. England

Danmark – Tyskland 4-1

Danmark – Holland 3-2

Danmark – Bulgarien 5-0

Danmark – Rusland 3-2

 

1995 i Slovakiet

  1. Danmark, 2. Sverige, 3. England, 4. Tyskland

Danmark – Holland 4-1

Danmark – England 5-0

Danmark – Irland 5-0

 

1993 i Bulgarien

  1. Danmark, 2. Sverige, 3.-4. Rusland og Holland

Danmark-Rusland 4-1

Danmark-England 5-0

Danmark-Sverige 5-0

 

1991 i Ungarn

  1. Sovjet, 2. Holland, 3. Danmark, 4. England

Danmark-Tyskland 5-0

Danmark-Holland 2-3

Danmark-England 3-2

 

1989 i England

  1. Danmark, 2. England, 3. Sverige

Danmark-Skotland 5-0

Danmark-Holland 4-1

Danmark-England 5-0

 

1987 i Polen

  1. Danmark, 2. England

Danmark-Holland 5-0

Danmark-Vesttyskland 4-1

Danmark- England 4-1

 

1985 i Østrig

  1. Danmark, 2. England, 3. Sverige

Danmark-Finland 4-1

Danmark-England 3-2

Danmark-Sverige 3-2

 

1983 i Finland

  1. England, 2. Danmark, 3. Sverige

Danmark-Skotland 2-3

Danmark-Holland 4-1

Danmark-England 2-3

 

1981 i Skotland

  1. Danmark, 2. England, 3. Sverige

Danmark-England 3-2

Danmark-Sverige 5-0

Danmark-Vesttyskland 5-0

 

 1979 i Vesttyskland

  1. Danmark, 2. England, 3. Sverige

Danmark-Sverige 4-1

Danmark-Skotland 5-0

Danmark-Vesttyskland 5-0

Danmark-England 2-3

 

1977 på Malta

  1. England, 2. Danmark, 3. Sverige

Danmark-Sverige 4-1

Danmark-England1-4

Danmark-Vesttyskland 5-0

 

1975 i Danmark

  1. Danmark, 2. England, 3. Sverige

Danmark-England 3-2

Danmark-Sverige 4-1

Danmark-Vesttyskland 5-0

UVM for hold

Her kan du se Danmarks resultater ved Ungdoms VM, også kaldt UVM. UVM er delt op i et holdmesterskab og et individuelt mesterskab. Her kan du se resultaterne ved Ungdoms VM for hold.

 

2023 i Spokane, USA

1. Kina, 2. Indonesien

Danmark – Slovakiet: 5-0

Danmark – Tahiti: 5-0

Danmark – New Zealand: 5-0

Danmark – Taiwan: 0-5

Danmark – USA: 2-3

Danmark – Estland: 5-0

Danmark – England: 3-2

Klik her for at se flere resultater

 

2022 i Santander, Spanien

  1. Sydkorea, 2. Taiwan, 3./4. Indonesien og Japan

Danmark – Korea: 0-5

Danmark – Slovakiet: 5-0

Danmark – Finland: 5-0

Danmark – Thailand: 3-2

Danmark – Hongkong: 3-0

Danmark – Ukraine: 3-0

Danmark – Malaysia: 0-3

Det danske hold i Spanien:

Benedicte Sillassen, Christian Faust Kjær, Frederikke Østergaard, Jakob Houe, Lærke Tolstrup Hvid, William Bøgebjerg, Sofie Røjkjær, Jeppe Søby, Maria Højlund Tommerup, Hjalte Johansen, Emma Irring Braüner, Jonathan Melgaard, Kathrine Vang Rasmussen, Mike Vestergaard

Klik her for at se flere resultater

2019 i Kazan, Rusland

  1. Indonesien, 2. Kina, 3./4. Thailand og Japan

Danmark – New Zealand: 5-0

Danmark – Færøerne: 5-0

Danmark – Usbekistan: 5-0

Danmark – Taiwan: 3-2

Danmark – Kina: 0-3

Danmark – Korea: 3-2

Danmark – Hongkong: 1-3

Det danske hold i Rusland:

Rasmus Espersen, Christopher Vittoriani, Magnus Johannesen, Marcus Rindshøj, Mads Juel Møller, William Kryger Boe, Mads Vestergaard, Christine Busch, Sophia Grundtvig, Amalie Schulz, Frederikke Lund, Natasja Anthonisen, Clara Graversen og Amalie Kudsk.

Klik her for at se flere resultater

2018 i Markham, Canada

  1. Kina, 2. Sydkorea, 3./4. Indonesien og Japan

Danmark – Guyana 5-0

Danmark – Den Dominikanske Republik Walkover (Den Dominikanske Republik udeblev fra kampen og blev taberdømt)

Danmark – USA 4-1

Danmark – Singapore 4-1

Danmark – Indonesien 0-3

Danmark – Indien 2-3

Danmark – Taiwan 1-3

Det danske hold i Canada:

Rasmus Espersen, Sebastian Grønbjerg, Magnus Johannesen, Daniel Lundgaard, Mads Muurholm, Oscar Sunekær, Mads Vestergaard, Christine Busch, Line Christophersen, Sophia Grundtvig, Amalie Magelund, Freja Ravn og Amalie Schulz.

Klik her for at se flere resultater

 

2017 i Yogyakarta, Indonesien

  1. Kina, 2. Malaysia, 3./4. Japan og Sydkorea

Danmark – Algeriet Walkover (Algeriet udeblev fra kampen og blev taberdømt)

Danmark – Taiwan 2-3

Danmark – Kina 0-5

Danmark – Brasilien 3-2

Danmark – Hong Kong 4-1

Danmark – Filipinerne 3-0

Danmark – Canada 3-1

Klik her for at se flere resultater

 

2016 i Bilbao, Spanien

  1. Kina, 2. Malaysia, 3./4. Japan og Thailand

Danmark – Letland 4-1

Danmark – Ghana Walkover (Ghana udeblev fra kampen og blev taberdømt)

Danmark – Macau 5-0

Danmark – USA 3-0

Danmark – Japan 0-3

Klik her for at se flere resultater

 

2015 i Lima, Peru

  1. Kina, 2. Indonesien, 3. Chinese Taipei (7. Danmark)

Danmark – Venezuela 5-0

Danmark – Australien 5-0

Danmark – New Zealand 5-0

Danmark – Korea 4-1

Danmark – Chinese Taipei 0-3

Danmark – Thailand 1-3

Danmark – Hong Kong 3-2

Det danske hold i Peru:

Mia Blichfeldt (Solrød Strand), Ditte Søby Hansen (Greve), Julie Dawall Jakobsen (Værløse), Amalie Magelund Krogh (Greve), Michelle Skødstrup (Greve), Anders Antonsen (Aarhus AB), Joel Eipe (Gentofte), Mikkel Enghøj (Lillerød), Frederik Søggard Mortensen (Odense OBK), Rasmus Kjær Pedersen (Gentofte), Jesper Toft (Aarhus AB)

Klik her for at se flere resultater

 

2014 i Malaysia

  1. Kina, 2. Indonesien, 3. Japan og Thailand (9. Danmark)

Danmark-Egypten 5-0

Danmark-England 3-2

Danmark-Taiwan 2-3

Danmark-Spanien 3-0

Danmark-Vietnam 3-2

Danmark-Singapore 3-2

Det danske hold i Malaysia:

Anders Antonsen (Århus AB), Rasmus Gemke (Højbjerg), Frederik Søgaard (Odense OBK), Alexander Bond (KMB2010), Mathias Bay-Schmidt (Højbjerg), Joel Eipe (Gentofte), Sofie Holmboe Dahl (Gentofte), Marie Louise Steffensen (Højbjerg), Sara Lundgaard (Lillerød), Ditte Søby Hansen (Greve), Julie Dawall Jakobsen (Værløse), Mia Blichfeldt (Solrød Strand)

Klik her for at se flere resultater

2013 i Thailand

  1. Korea, 2. Indonesien, 3. Kina, 4. Japan (11. Danmark)

Danmark-Botswana 5-0

Danmark-Canada 4-1

Danmark-Thailand 2-3

Danmark-Hong Kong China 0-3

Danmark-Tyskland 3-1

Danmark-Frankrig 3-0

Det danske hold i Thailand:

Victor Svendsen (Ikast), Joel Eipe (Gentofte), Mads Sørensen (Lillerød), Frederik Søgaard (OBK), Alexander Bond (KMB2010), Mia Blichfeldt (Solrød), Julie Finne-Ipsen (Værløse), Rikke Søby Hansen (Greve), Isabella Nielsen (Greve) og Maiken Fruergaard (OBK)

Klik her for at se flere resultater

 

2012 i Japan

  1. Kina, 2. Japan, 3. Korea, 4. Indonesien

Danmark deltog ikke i holdturneringen.

 

2011 i Taiwan

1.Malaysia, 2. Korea, 3. Taiwan, 4. Thailand. (9. Danmark)

Danmark- Canada 5-0

Danmark – Holland 1-4

Danmark – Hong Kong, 3-2

Danmark – Frankrig, 3-0

Danmark – Rusland, 3-1

Det danske hold i Taiwan:

Viktor Axelsen (OBK), Rasmus Fladberg (Solrød), Flemming Quach (Århus AB), Kim Astrup Sørensen (Ikast), Mikkel Mikkelsen (Værløse), Frederik Colberg (Gentofte), Nikolaj Overgaard (Højbjerg), Ditte Strunge Larsen (Solrød), Anna Thea Madsen (Holbæk), Lene Clausen (Erritsø), Mette Poulsen (Skælskør), Sandra-Maria Jensen (Solrød) og Line Kjærsfeldt (Århus AB)

 

2010 i Mexico

  1. Kina, 2. Sydkorea, 3. Malaysia, Indonesien (6. Danmark)

Danmark – USA 5-0

Danmark – Indien 3-2

Danmark – Malaysia 1-3

Danmark – Thailand 3-2

Danmark – Japan 1-3

Det danske hold i Mexico:

Viktor Axelsen (OBK), Flemming Quach (Aarhus AB), Kim Astrup Sørensen (Ikast), Morten Brødbæk (Højbjerg), Nikolaj Overgaard (Højbjerg), Rasmus Fladberg (Solrød), Mette Poulsen (Skælskør), Line Kjærsfeldt (Aarhus AB), Sandra-Maria Jensen (Solrød) og Celine Juel (OBK)

 

2009 i Malaysia

  1. Kina, 2. Malaysia, 3. Thailand, 4. Taipei (9. Danmark)

Danmark – Sri Lanka 5-0

Danmark –  Hong Kong 2-3

Danmark – Vietnam 3-1

Danmark – Rusland 3-1

Danmark – Phillipinerne 3-0

Det danske hold i Malaysia:

Emil Holst (Solrød), Niclas Nøhr (Solrød), Kim Astrup Sørensen (Ikast), Rasmus Fladberg (Solrød), Flemming Quach (Aarhus AB), Lene Clausen (Erritsø), Lena Grebak (Solrød), Line Kjærsfeldt (Aahus AB) og Sandra-Maria Jensen (Solrød)

 

2008 i New Zealand

  1. Kina, 2. Korea, 3. Singapore, 4. Malaysia

Danmark deltog ikke i Holdturneringen.

 

2006 i Korea

  1. Korea, 2. Kina, 3. Malaysia, 4. Indonesien (13. Danmark)

Danmark – Syd Afrika 5-0

Danmark – Japan 1-4

Danmark – Holland 5-0

Danmark – Canada 5-0

Danmark – Kina 2-3

 

2004 i Canada

  1. Kina, 2. Korea, 3. Indonesien, 4. Taiwan (7. Danmark)

Danmark – Tjekkiet 5-0

Danmark – Sverige 5-0

Danmark – Indonesien 1-3

Danmark – Malaysia 1-3

Danmark – Tyskland 3-0

2002 i Sydafrika

  1. Kina, 2. Korea, 3. Indonesien, 4. Thailand (9. Danmark)

Danmark – Nigeria 5-0

Danmark – England 2-3

Danmark – Korea 0-5

Danmark – Bulgarien 4-1

Danmark – Canada 3-0

Danmark – Indien 2-3

 

2000 i Kina

  1. Kina, 2. Korea, 3. Indonesien, 4. Taiwan (11. Danmark)

Danmark – Sverige 3-2

Danmark – Tjekkiet 5-0

Danmark – Thailand 1-4

Danmark – Australien 3-1

UVM - Individuelt

Her kan du se Danmarks resultater ved Ungdoms VM, også kaldt UVM. UVM er delt op i et holdmesterskab og i et individuelt mesterskab. Her kan du se resultaterne fra det individuelle mesterskab.

2023 i Spokane, USA

HS: Alwi Farhan, Indonesien

DS: Pitchamon Opatniputh, Thailand

HD: Ma Shang/Zhu Yi Jun, Kina

DD: Maya Taguchi/Aya Tamaki, Japan

MD: Liao Pin Yi/Zhang Jia Han, Kina

Klik her for at se flere resultater

2022 i Santander, Spanien

HS: Kuo Kuan-Lin, Taiwan

DS: Tomoka Miyazaki, Japan

HD: Xu Huayu/Zhu Yijun, Kina

DD: Liu Shengshu/Wang Tingge, Kina

MD: Liu Shengshu/Zhu Yijun, Kina

Klik her for at se flere resultater

2019 i Kazan, Rusland

HS: Kunlavut Vitidsarn, Thailand

DS: Riko Gunji, Japan

HD: Leo Carnando/Daniel Marthin, Indonesien

DD: Lin Fangling/Zhou Xinru, Kina

MD: Feng Yanzhe/Lin Fangling, Kina

Klik her for at se flere resultater

2018 i Markham, Canada

HS: Kunlavut Vitidsarn, Thailand

DS: Goh Jin Wei, Malaysia

HD: Di Zijian/Wang Chang, Kina

DD: Liu Xuanxuan/Xia Yuting, Kina

MD: Leo Carnando/Indah Jamil, Indonesien

Sølv: Line Christophersen, Danmark

Klik her for at se flere resultater

 

2017 i Yogyakarta, Indonesien

HS: Kunlavut Vitidsarn, Thailand

DS: Gregoria Tunjung, Indonesien

HD: Mahiro Kaneko/Yunosuke Kubota, Japan

DD: Ha Na Baek/Yu Rum Lee, Sydkorea

MD: Rinov Rivaldy/Pitha Mentari, Indonesien

Klik her for at se flere resultater

 

2016 i Bilbao, Spanien

HS: Sun Fei Xiang, Kina

DS: Chen Yufei, Kina

HD: Han Cheng Kai/Zhou Hao Dong, Kina

DD: Sayaka Hobara/Nami Matsuyama, Japan

MD: He Ji Ting/Du Yue, Kina

Klik her for at se flere resultater

 

2015 i Lima, Peru

HS: Chia Hung Lu, Chinese Taipei

DS: Jin Wei Goh, Malaysia

HD: Jiting He/Siwei Zheng, Kina

DD: Qingchen Chen/Yifan Jia, Kina

MD: Siwei Zheng/Qingchen Chen, Kina

Sølv: Frederik Søgaard Mortensen / Joel Eipe

Klik her for at se flere resultater

 

2014 i Malaysia

HS: Gui Pu Lin, Kina

DS: Akane Yamaguchi, Japan

HD: Puavaranukroh Dechapol/Ketlen Kittinupong, Thailand

DD: Qingchen Chen/Yi Fan Jia, Kina

XD: Kaixiang Huang/Qingchen Chen, Kina

Klik her for at se flere resultater

 

2013 i Thailand

HS: Kwang Hee Heo, Korea

DS: Akane Yamaguchi, Japan

HD: Li Junhui/Lui Yuchen, Kina

DD: Yoo Jung Chae/Ji Won Kim, Korea

XD: Kaixiang Huang/Qingchen Chen, Kina

Klik her for at se flere resultater

 

2012 i Japan

HS: Kento Momota, Japan

DS: Nozomi Okuhara, Japan

HD: Chun Hei lee/Ka Long Ng, Hong Kong

DD: So Hee Lee/Seung Chan Shin, Korea

XD: Edi Subaktiar/Malati Daeva Oktaviani, Indonesien

Klik her for at se flere resultater

 

2011 i Thaiwan

HS: Zulfadli Zulkiffli, Malaysia

DS: Inthanon Ratchanok, Thailand

HD: Nelson Wei Keat Heg/Ee Yi Teo, Malaysia

DD: So Hee Lee/Seung Chan Shin, Korea

XD: Alfian Eko Prasetya/Gloria Emanuelle Widjaja, Indonesien

Sølv: Viktor Axelsen

 

2010 i Mexico

HS: Viktor Axelsen, Danmark

DS: Ratchanok Intanon, Thailand

HD: Yao Han Ow/Hong Keng Yew, Malaysia

DD: Yixin Bao/Dongni Ou, Kina

MD: Cheng Liu/Yixib Bao, Kina

Bronze: Kim Astrup Sørensen / Rasmus Fladberg

Bronze: Sandra-Maria Jensen / Line Kjærsfeldt

 

2009 i Malaysia

HS: Houwei Tian, Kina

DS: Ratchanok Intanon, Thailand

HD: Kah Ming Chooi/Yao Han Ow, Malaysia

DD: Jinhua Tang/Huan Xia, Kina

MD: Maneepong Jongijt/Rodjana Chuthabunditkul, Thailand

 

2008 i New Zealand

HS: Long Chen, Kina

DS: Lin Wang, Kina

HD: Eui Seok Chung/Baek Choel Shin, Korea

DD: Jing Xie/Quianxin Zhong, Kina

MX: Khim Wah Lim/Hui Lin Ng, Korea

2006 i Korea

HS: Hong Ji Hoon, Korea

DS: Wang Yihan, Kina

HD: Lee Yong Dae/Cho Gun Woo, Korea

DD: Ma Jin/ Wang Xiaoli, Kina

MX: Lee Yong Dae/ Yoo Hyun Young, Korea

 

2004 i Canada

HS: Chen Jin, Kina

DS: Cheng Shao Chieh, Taiwan

HD: Hoon Thien How/Tan Boon Heong, Malaysia

DD: Tian Qing/Yu Yang, Kina

MX: He Hanbin/Yu Yang, Kina

 

2002 i Sydafrika

HS: Chen Jin, Kina

DS: Jiang Yanjiao, Kina

HD: Han Sang Hoon/Park Sung Hwan, Korea

DD: Du Jing/Rong Lu, Kina

MX: Guo Zhendong/Yu Yang, Kina

 

2000 i Kina

HS: Chunlai Bao, Kina

DS: Yan Wei, Kina

HD: Yang Sang/Bo Zheng, Kina

DD: Yawen Zhang/Yili Wei, Kina

MX: Yang Sang/Yawen Zhang, Kina 

 

1998 i Australien

HS: Zhang Yang, Kina

DS: Gong Ruina, Kina

HD: Chan Chong Meng/Rao Seng Kok, Malaysia

DD: Zhang Jiewen/Xie Xinfang, Kina

MX: Chan Chong Meng/Joanne Quay, Malaysia

 

1996 i Danmark

HS: Feng Zhu, Kina

DS: Hua Yu, Kina

HD: Wye Teck Jeremy Gan/ Chong Ming Chan, Malaysia

DD: Ling Gao/ Wei Yang, Kina

MX: Wei Wang/ Ying Lu, Kina

 

1994 i Malaysia

HS: Chen Gang, Kina

DS: Wang Chen, Kina

HD: Peter Gade Christensen/Peder Nissen, Danmark

DD: Yao J./Liu L., Kina

MX: Zhang W./Qian H., Kina

 

1992 i Indonesien

HS: Sun Jun, Kina

DS: Kristin Yunita, Indonesien

HD: Santoso/Kusno, Indonesien

DD: Gu Yun/Han Jingna, Kina

MX: Jim Laugesen/Rikke Olsen, Danmark