Natasja Anthonisen har valgt at stoppe i Badminton Danmarks landsholdsmiljø og på Det Nationale Elite Træningscenter (NETC) i Brøndby.
Elite- og sportschef Jens Meibom siger:
– Først og fremmest er vi selvfølgelig kede af, at Natasja stopper hos os. Hun har været en del af landsholdsmiljøet i flere år og det er naturligvis altid ærgerligt når en spiller ikke ønsker at være en del af træningsmiljøet i Brøndby længere.
I forbindelse med sin beslutning peger Natasja Anthonisen på forhold i landsholdsmiljøet og i damedouble-setuppet som en del af forklaringen på sit stop:
– Jeg blev ramt af stress til DM i februar og har siden da overvejet, hvad der skal ske med mit badminton. Jeg har haft grundige overvejelser over længere tid. Miljøet og setuppet omkring damedoublerne har ikke været godt for mig, hvilket har betydet, at min glæde og motivation ved badminton er forsvundet. Jeg er slet ikke færdig med badminton på eliteniveau, så nu skal jeg ud at finde glæden ved badminton igen – nu på min egen måde.
Til det siger Jens Meibom:
– Det tager vi naturligvis alvorligt. Samtidig er det vigtigt for os at understrege, at vi frem til DM i februar ikke havde fået nogen indikationer på, at Natasja ikke trivedes hos os. Det ville vi ønske, at vi havde, for så havde vi haft mulighed for at handle. Men vi anerkender samtidigt, at de rammer, krav og forventninger, vi har på NETC for at skabe verdensklassespillere, ikke passer til alle”, siger Jens Meibom.
Badminton Danmarks elite- og sportschef understreger, at trivsel i landsholdsmiljøet er et vigtigt fokusområde.
– Vi er meget opmærksomme på trivsel i vores træningsmiljø, og der er flere muligheder for spillerne for at give udtryk for, at man ikke trives – også anonymt. Vores trivselsmålinger blandt spillerne bekræfter, at der generelt er en meget høj trivsel i vores træningsmiljø. Hvis nogle oplever udfordringer, vil vi rigtig gerne informeres, så vi kan hjælpe. Det gjorde vi selvfølgelig
også straks med Natasja, da det i forbindelse med DM for en måneds tid siden blev tydeligt, at hun havde det svært, siger Jens Meibom.
Natasja Anthonisen har gennem flere år været en del af det danske elite- og landsholdsmiljø, hvor hun primært har markeret sig i damedouble på internationalt niveau – blandt andet med en EM-sølvmedalje med Maiken Fruergaard sidste år.
– Natasja har oplyst os om, at hun vil fortsætte med at spille badminton. Det er vi glade for, og vi håber, hun kan genfinde sin glæde og motivation ved badminton igen. Badminton Danmark vil gerne takke Natasja for hendes indsats på landsholdet og ønsker hende held og lykke fremover, siger Jens Meibom.

