Denmark Open

2018 – Odense
HS: Kento Momota, Japan
DS: Tai Tzu Ying, Taiwan
HD: Marcus Fernaldi Gideon/Kevin Sanjaya Sukamuljo, Indonesien
GD: Yuki Fukushima/Sayaka Hirota, Japan
MD: Zheng Siwei/Huang Yaqiong, Kina

 

2017 – Odense
HS: Kidambi Srikanth, Indien
DS: Ratchanok Intanon, Thailand
HD: Liu Cheng/Zhang Nan, Kina
DD: Lee So Hee/Shin Seung Chan, Korea
MD: Tang Chun Man/Tse Ying Suet, Hong Kong

 

2016 – Odense
HS: Tanongsak Saensomboonsuk, Thailand
DS: Akane Yamaguchi, Japan
HD: Shem V Goh/Kiong Wee Tan, Malaysia
DD: Misaki Matsutomo/Ayaka Takahashi, Japan
MD: Joachim Fischer Nielsen/Christinna Pedersen, Danmark

 

2015 – Odense
HS: Chen Long, Kina
DS: Li Xuerui, Kina
HD: Lee Yong Dae/Yoo Yeon Seong, Korea
DD: Jung Kyung Eun/Shin Seung Chan, Korea
MD: Ko Sung Hyun/Kim Ha Na, Korea

 

2014 – Odense
HS: Chen Long, Kina
DS: Li Xuerui, Kina
HD: Haifeng Fu/Nan Zhang, Kina
DD: Xiaoli Wang/Yang Yu, Kina
MD: Chen Xu/Jin Ma, Kina

 

2013 – Odense
HS: Chen Long, Kina
DS: Yihan Wang, Kina
HD: Yong Dae Lee/Yeon Seong Yoo, Korea
DD: Yixin Bao/Jinhua Tang, Kina
MD: Nan Zhang/Yunlei Zhao, Kina

 

2012 – Odense
HS: Chong Wei Lee, Malaysia
DS: Saina Nehwal, Indien
HD: Baek Choel Shin/Yeon Seong Yoo, Korea
DD: Jin Ma/Jihua Tang, Kina
MD: Chen Xu/Jin Ma, Kina

 

2011 – Odense
HS: Chen Long, Kina
DS: Xin Wang, Kina
HD: Jae Sung Jung/Yong Dae Lee, Korea
DD: Xiaoli Wang/Yang (F) Yu, Kina
MD: Joachim Fischer Nielsen/Christinna Pedersen, Danmark

 

2010 – Odense
HS: Jan Ø. Jørgensen, Danmark
DS: Wang Yihan, Kina
HD: Mathias Boe/Carsten Mogensen, Danmark
DD: Miyuku Maeda/Satoko Suetsuna, Japan
MD: Thomas Laybourn/Kamilla Rytter Juhl, Danmark

 

2009 – Odense
HS: Simon Santoso, Indonesien
DS: Tine Rasmussen, Danmark
HD: Kien Keat Koo/Boon Heong Tan, Malaysia
DD: Pan Pan/Zhang Yawen, Kina
MD: Joachim Fischer Nielsen, Christinna Pedersen, Danmark

 

2008 – Odense
HS: Peter Høeg Gade, Danmark
DS: Wang Lin, Kina
HD: Markis Kido/Hendra Setiawan, Indonesien
DD: Eei Hui Chin/Pei Tty Wong, Malaysia
MD: Joachim Fischer Nielsen/Christinna Pedersen, Danmark

 

2007 – Odense
HS: Lin Dan, Kina
DS: Lu Lan, Kina
HD: Kien Keat Koo/Boon Heong Tan, Malaysia
DD: Wei Yang/Jiewen Zhang, Kina
MD: Hanbin He/Yang Yu, Kina

 

2006 – Aarhus
HS: Chen Hong, Kina
DS: Jiang Yanjiao, Kina
HD: Lars Paaske/Jonas Rasmussen, Danmark
DD: Kamila Augustyn/Nadiezda Kostiuczyk, Polen
MD: Anthony Clark/Donna Kellogg, England

 

2005 – Aarhus
HS: Chong Wei Lee, Malaysia
DS: Pi Hongyan, Frankrig
HD: Chong Ming Chan/Kien Keat Koo, Malaysia
DD: Kumiko Ogura/Reiko Shiota, Japan
MD: Thomas Laybourn/Kamilla R. Juhl, Danmark

 

2004 – Aarhus
HS: Lin Dan, Kina
DS: Xie Xingfang, Kina
HD: Lars Paaske/Jonas Rasmussen, Danmark
DD: Wie Yilli/Zhao Tingting, Kina
MD: Chen Qiqiu/Zhao Tingting, Kina

 

2003 – Aarhus
HS: Lin Dan, Kina
DS: Gong Ruina, Kina
HD: Ha Tae Kwon/Kim Dong Moon, Korea
DD: Yang Wei/Zhang Jiewen, Kina
MD: Kim Dong Moon/Ra Kyung Min, Korea

 

2002 – Farum
HS: Chen Hong, Kina
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Kim Dong Moon/Ha Tae Kwon, Korea
DD: Wei Yilli/Zhao Tingting, Kina
MD: Kim Dong Moon/Hwang Yu Mi, Korea

 

2001 – Farum
HS: Bao Chunlai, Kina
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Martin Lundgaard Hansen/Lars Paaske, Danmark
DD: Helene Kirkegaard/Rikke Olsen, Danmark
MD: Tri Kush Aryanto/Emma Ermawati, Indonesien

 

2000 – Farum
HS: Peter Gade, Danmark
DS: Zhou Mi, Kina
HD: Eng Hian/Flandy Limpele, Indonesien
DD: Lin Chen/Xuelian Jiang, Kina
MD: Michael Søgaard/Rikke Olsen, Danmark

 

1999 – Vejle
HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Martin Lundgaard Hansen/Lars Paaske, Danmark
DD: Qin Yiyuan/Gao Ling, Kina
MD: Liu Yong/Ge Fei, Kina

 

1998 – Vejle
HS: Peter Gade, Danmark
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Ricky Subagja/Rexy Mainaky, Indonesien
DD: Qin Yiyan/Tang Hetian, Kina
MD: Jon Holst-Christensen/Ann Jørgensen, Danmark

 

1997 – Vejle
HS: Dong Jiong, Kina
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Jon Holst-Christensen/Michael Søgaard, Danmark
DD: Ann Jørgensen/Majken Vange, Danmark
MD: Jens Eriksen/Marlene Thomsen, Danmark

 

1996 – Middelfart
HS: Thomas Stuer-Lauridsen, Danmark
DS: Gong Zhichao, Kina
HD: Thomas Stavngaard/Jim Laugesen, Danmark
DD: Rikke Olsen/Helene Kirkegaard, Danmark
MD: Michael Søgaard/Rikke Olsen, Danmark

 

1995 – Odense
HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
DS: Lim Xiao Qing, Sverige
HD: Thomas Lund/Jon Holst-Christensen, Danmark
DD: Lisbet Stuer-Lauridsen/Marlene Thomsen, Danmark
MD: Cheng Xingdong/Peng Xingyong, Kina

 

1994 – Esbjerg
HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Denny Kantono/S. Antonius, Indonesien
DD: Lim Xiao Qing/Christine Magnusson, Sverige
MD: Thomas Lund/Marlene Thomsen, Danmark

 

1993 – Højbjerg
HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
DS: Ye Zhaoying, Kina
HD: Thomas Lund/Jon Holst-Christensen, Danmark
DD: Lisbet Stuer-Lauridsen/Lotte Olsen, Danmark
MD: Thomas Lund, Danmark/Catrine Bengtsson, Sverige

 

1992 – Aalborg
HS: Darren Hall, England
DS: Susi Susanti, Indonesien
HD: Thomas Lund/Jon Holst-Christensen, Danmark
DD: Lim Xiao Qing/Christine Magnusson, Sverige
MD: Thomas Lund/Pernille Dupont, Danmark

 

1991 – Solrød
HS: Hermawan Susanto, Indonesien
DS: Susi Susanti, Indonesien
HD: Yumin Zheng/Zhanzhong Huang, Kina
DD: Nettie Nielsen, Danmark/Gillian Gowers, England
MD: Thomas Lund/Pernille Dupont Danmark

 

1990 – Aabenraa
HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
DS: Tang Jiuhong, Kina
HD: Li Yongbo/Tian Bingyi, Kina
DD: Lotte Olsen/Dorte Kjær, Danmark
MD: Thomas Lund/Pernille Dupont, Danmark

 

1989 – Højbjerg
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Tang Jiuhong, Kina
HD: Li Yongbo/Tian Bingyi, Kina
DD: Lin Ying/Guan Weizhen, Kina
MD: Jesper Knudsen/Nettie Nielsen, Danmark

 

1988 – Odense
HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
DS: Li Lingwei, Kina
HD: Li Yongbo/Tian Bingyi, Kina
DD: Lin Ying/Guan Weizhen, Kina
MD: Jesper Knudsen/Nettie Nielsen, Danmark

 

1987 – Esbjerg
HS: Torben Carlsen, Danmark
DS: Lee Young-Suk, Korea
HD: Razif Sidek/Jalani Sldek, Malaysia
DD: Atsuko Tokuda/Yoshiko Tago, Japan
MD: Mark Christiansen, Danmark/Maria Bengtsson, Sverige

 

1986 – Aalborg
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Zheng Yuli, Kina
HD: Li Yongbo/Tian Bingyi, Kina
DD: Gillian Clark/Gillian Gowers, England
MD: Martin Dew/Gillian Gilks, England

 

1985 (oktober) – København
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Yun Ja Kim, Korea
HD: Steen Fladberg/Jesper Helledie, Danmark
DD: Yun Ja Kim/Sang Hee Yoo, Korea
MD: Nigel Tier/Gillian Gowers, England

 

1985 (marts) – København
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Zheng Yuli, Kina
HD: Li Yongbo/Tian Bingyi, Kina
DD: Yun Ja Kim/Sang Hee Yoo, Korea
MD: Dipak Taylor/Nora Perry, England

 

1984 – København
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Kirsten Larsen, Danmark
HD: Joo Bong Park/Moon Soo Kim, Korea
DD: Yun Ja Kim/Sang Hee Yoo, Korea
MD: Martin Dew/Gillian Gilks, England

 

1983 – København
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Qian Ping, Kina
HD: Thomas Kihlström/Stefan Karlsson, Sverige
DD: Yun Ja Kim/Sang Hee Yoo, Korea
MD: Thomas Kihlström, Sverige/Nora Perry, England

 

1982 – København
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Wu Jiangqui, Kina
HD: Joo Bong Park/Eun Ku Lee, Korea
DD: Nora Perry/Jane Webster, England
MD: Thomas Kihlström, Sverige/Nora Perry, England

 

1981 – København
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Lene Køppen, Danmark
HD: Ade Chandra/Christian Hadinata, Indonesien
DD: Lin Ying/Wu Dixi, Kina
MD: Mike Tredgett/Nora Perry, England

 

1980 – København
HS: Prakash Padukone, Indien
DS: Lie Ing Hoa Ivana, Indonesien
HD: Flemming Delfs/Steen Skovgaard, Danmark
DD: Nora Perry/Jane Webster, England
MD: Mike Tredgett/Nora Perry, England

 

1979 – København
HS: Flemming Delfs, Danmark
DS: Lene Køppen, Danmark
HD: Masao Tsuchida/Yoshitaka Iino, Japan
DD: Gillian Gilks/Nora Perry, England
MD: Ray Stevens/Nora Perry, England

 

1978 – København
HS: Liem Swie King, Indonesien
DS: Lene Køppen, Danmark
HD: Steen Skovgaard/Flemming Delfs, Danmark
DD: Mikiko Takada/Atsuko Tokuda, Japan
MD: Steen Skovgaard/Lene Køppen, Danmark

 

1977 – København
HS: Flemming Delfs, Danmark
DS: Hiroe Yuki, Japan
HD: Bengt Fröman/Thomas Kihlström, Sverige
DD: Verawaty Wiharji/Imelda Wigoeno, Indonesien
MD: Steen Skovgaard/Lene Køppen, Danmark

 

1976 – København
HS: Svend Pri, Danmark
DS: Lene Køppen, Danmark
HD: David Eddy/Eddie Sutton, England
DD: Joke van Beusekom/Marjan Luesken, Holland
MD: Steen Skovgaard/Lene Køppen, Danmark

 

1975 – København
HS: Rudy Hartono, Indonesien
DS: Lene Køppen, Danmark
HD: Tjun Tjun/Johannes Wahjudi, Indonesien
DD: Imelda Wigoeno/Theresia Widiastuty, Indonesien
MD: Tjun Tjun/Regina Masli, Indonesien

 

1974 – København
HS: Svend Pri, Danmark
DS: Hiroe Yuki, Japan
HD: Tjun Tjun/Johannes Wahjudi, Indonesien
DD: Machiko Aizawa/Etsuko Takenaka, Japan
MD: Elo Hansen/Ulla Strand, Danmark

 

1973 – København
HS: Rudy Hartono, Indonesien
DS: Hiroe Yuki, Japan
HD: Tjun Tjun/Johannes Wahjudi, Indonesien
DD: Joke van Beusekom/Marjan Luesken, Holland
MD: Elo Hansen/Ulla Strand, Danmark

 

1972 – København
HS: Svend Pri, Danmark
DS: Eva Twedberg, Sverige
HD: Ng Boon Bee/P. Gunalan, Malaysia
DD: Noriko Nakayama/Hiroe Yuki, Japan
MD: Wolfgang Bochow/Marieluise Wackerow, Vesttyskland

 

1971 – København
HS: Rudy Hartono, Indonesien
DS: Noriko Takagi, Japan
HD: Ng Boon Bee/P. Gunalan, Malaysia
DD: Noriko Tagaki/Hiroe Yuki, Japan
MD: Svend Pri/Ulla Strand, Danmark

 

1970 – København
HS: Ippei Kojima, Japan
DS: Eva Twedberg, Sverige
HD: Henning Borch/Erland Kops, Danmark
DD: Etsuko Takenaka/Machiko Aizawa, Japan
MD: Klaus Kaagaard/Ulla Strand, Danmark

 

1969 – København
HS: Svend Andersen, Danmark
DS: Hiroe Yuki, Japan
HD: Ippei Kojima, Japan/Bjarne Andersen, Danmark
DD: Noriko Takagi/ Hiroe Yuki, Japan
MD: Henning Borch/Imre Rietveld Nielsen, Danmark

 

1968 – København
HS: Erland Kops, Danmark
DS: Eva Twedberg, Sverige
HD: Ippei Kojima/Kazumasa Nichino, Japan
DD: Noriko Tokagi/Hiroe Amano, Japan
MD: Per Walsøe/Pernille Mølgaard, Danmark

 

1967 – København
HS: Tan Aik Huang, Malaysia
DS: Noriko Takagi, Japan
HD: Ng Boon Bee/Tan Yee Khan, Malaysia
DD: Noriko Tokagi/Hiroe Amano, Japan
MD: Svend Andersen/Ulla Strand, Danmark

 

1966 – København
HS: Svend Andersen, Danmark
DS: Lisbeth von Barnekow, Danmark
HD: Ng Boon Bee/Tan Yee Khan, Malaysia
DD: Karin Jørgensen/Ulla Strand, Danmark
MD: Finn Kobberø/Ulla Strand, Danmark

 

1955 – København
HS: Finn Kobberø, Danmark
DS: Aase Schiøtt Jacobsen, Danmark
HD: Jørgen Hammergaard Hansen/Finn Kobberø, Danmark
DD: Anni Jørgensen/Kirsten Thorndahl, Danmark
MD: Jørn Skaarup/Anni Jørgensen, Danmark

 

1953 – København
HS: Eddie Choong, Malaysia
DS: Aase Schiøtt Jacobsen, Danmark
HD: David Choong/Eddie Choong, Malaysia
DD: Iris Cooly/June White, England
MD: Eddie Choong, Malaysia/Agnete Friis, Danmark

 

1952 – København
HS: Jørn Skaarup, Danmark
DS: Aase Schiøtt Jacobsen, Danmark
HD: Ong Poh Lim/Ismail Bin Marjan, Malaysia
DD: Tonny Ahm/Kirsten Thorndahl, Danmark
MD: David Choong, Malaysia/Tonny Ahm, Danmark

 

1951 – København
HS: Wong Peng Soon, Malaysia
DS: Tonny Olsen, Danmark
HD: Ong Poh Lim/Ismail Bin Marjan, Malaysia
DD: Tonny Ahm/Kirsten Thorndahl, Danmark
MD: Arve Lossmann/Kirsten Thorndahl, Danmark

 

1950 – København
HS: Nils Jonson, Sverige
DS: Tonny Olsen, Danmark
HD: Arve Lossmann/John Nygaard, Danmark
DD: Tonny Ahm/Kirsten Thorndahl, Danmark
MD: Børge Frederiksen/Tonny Ahm, Danmark

 

1949 – København
HS: David G. Freeman, USA
DS: Tonny Olsen, Danmark
HD: Ooi Teik Hock/Teoh Seng Khoon, Malaysia
DD: Tonny Ahm/Kirsten Thorndahl, Danmark
MD: Chan Kon Leong, Malaysia/Tonny Ahm, Danmark

 

1948 – København
HS: ]ørn Skaarup, Danmark
DS: Tonny Olsen, Danmark
HD: Børge Frederiksen/Tage Madsen, Danmark
DD: Tonny Ahm/Kirsten Thorndahl, Danmark
MD: Tage Madsen/Kirsten Thorndahl, Danmark

 

1947 – København
HS: Poul Holm, Danmark
DS: Tonny Olsen, Danmark
HD: Preben Dabelsteen/Jørn Skaarup, Danmark
DD: Aase Schiøtt Jacobsen/Marie Ussing, Danmark
MD: Tage Madsen/Kirsten Thorndahl, Danmark

 

1946 – København
HS: Conny Jepsen, Sverige
DS: Tonny Olsen, Danmark
HD: Preben Dabelsteen/Jørn Skaarup, Danmark
DD: Tonny Olsen/Kirsten Thorndahl, Danmark
MD: Tage Madsen/Kirsten Thorndahl, Danmark

 

1939 – København
HS: Tage Madsen, Danmark
DS: Tonny Olsen, Danmark
HD: Ralph Nichols/R. M. White, Danmark
DD: Q. M. Allan, England/Ruth Dalsgaard, Danmark
MD: Ralph Nichols/V. M. Stapies, England

 

1938 – København
HS: H. S. Ong, Malaysia
DS: D. M. C. Young, England
HD: Carl Frøhlke/Tage Madsen, Danmark
DD: Tonny Olsen/Bodil Riise, Danmark
MD: S. Ong, Malaysia/F. M. Creen, England

 

1937 – København
HS: M. W. Field, England
DS: Tonny Olsen, Danmark
HD: T. H. Boyle/K. Woods, England
DD: Ruth Dalsgaard, Danmark/D. Graham, England
MD: Boyle/O. Wilson, England

 

1936 – København
HS: Poul Nielsen, Danmark
DS: Ruth Frederiksen, Danmark
HD: Aksel Hansen/Sven Strømann, Danmark
DD: Tonny Olsen/Bodil Riise, Danmark
MD: Poul Nielsen/Ruth Frederiksen, Danmark