Lars Rønbøg, Badminton Danmark
OL-klasse og de største talenter klar til Esbjerg: Se programmet til RSL DM 2021
August 8, 2021 14:49De danske OL-stjerner Anders Antonsen, Mia Blichfeldt, Kim Astrup/Anders Skaarup, Maiken Fruergaard/Sara Thygesen er klar til at dyste om danmarksmesterskabet mod landets største unge talenter, når Blue Water Dokken åbner dørene til RSL DM 2021 den 10.-13. august. Bliv klogere på programmet til mesterskaberne og se deltagerlisten her.
Klik her for at købe din billet til RSL DM 2021 i Esbjerg
Vi nærmer os med hastige skridt dette års udgave af RSL DM, og om bare en uge løber dettes års udgave af danmarksmesterskabet af stablen i Blue Water Dokken, tirsdag til fredag den 10.-13. august.
De netop hjemvendte OL-atleter kan nu opleves for første gang live siden De Olympiske Lege i Tokyo – omend OL-guldvinderen Viktor Axelsen ikke vil forsvare sit danmarksmesterskab, da han har behov for ferie efter OL.
Men med spillere som Antonsen, Gemke, Blichfeldt, Astrup/Skaarup, Kolding/Søgaard og Fruergaard/Thygesen er der garanti for badminton i højeste klasse, ligesom talentfulde spillere som Magnus Johannesen, Line Christophersen, Amalie Schulz Terp-Nielsen og Freja Ravn/Amalie Magelund står klar til at tage kampen op.
Se programmet til RSL DM 2021 her
RSL DM er danmarksmesterskabet, hvor de største danske badmintonstjerner møder landets mest lovende talenter, og mesterskabet har en stærk historie.
Danmarksmesterskaberne går helt tilbage til 1931, hvor de første danske mestre blev kåret i alle fem kategorier. Siden har spillere som Finn Kobberø, Svend Pri, Lene Køppen, Morten Frost, Camilla Martin, Peter Gade, Christinna Pedersen og Anders Antonsen kunnet løfte pokalerne ad flere omgange.
TV 2 SPORT og TV 2 PLAY sender direkte fra RSM DM torsdag og fredag, mens Badminton Danmark livestreamer fra to baner tirsdag og onsdag.
De seedede spillere er:
Herresingle:
1: Anders Antonsen
2: Rasmus Gemke
3: Hans-Kristian Solberg Vittinghus
4: Victor Svendsen
Damesingle:
1: Mia Blichfeldt
2: Julie Dawall Jakobsen
3: Line Christophersen
4: Line Kjærsfeldt
Herredouble:
1: Kim Astrup/Anders Skaarup
2: Daniel Lundgaard/Mathias Thyrri
3: Joel Eipe/Rasmus Kjær
4: Jeppe Bay Madsen/Lasse Mølhede
Damedouble:
1: Sara Thygesen/Maiken Fruergaard
2: Alexandra Bøje/Mette Poulsen
3: Sara Lundgaard/Claudia Paredes
4: Amalie Magelund/Freja Ravn
Mixeddouble:
1: Niclas Nøhr/Amalie Magelund
2: Mikkel Mikkelsen/Rikke Søby
3: Jeppe Bay Madsen/Sara Lundgaard
4: Mathias Thyrri/Mai Surrow
Klik her for at se lodtrækningen og det fulde kampprogram til RSL DM 2021
Billetter
Billetter kan købes via ticketmaster eller i døren i Blue Water Dokken, Gammel Vardevej 82, 6700 Esbjerg, Denmark
Klik her for at købe billet via ticketmaster til RSL DM 2021
Program
Klik her og se programmet til RSL DM 2021
Tirsdag, 10. august, kl. 10.00-22.00
Onsdag, 11. august, kl. 17.00-22.00
Torsdag, 12. august, kl. 17.00-22.00
Fredag, 13. august, kl. 17.00-22.00
TV
TV 2 SPORT og TV 2 PLAY sender live fra semifinaler og finaler, torsdag og fredag, den 12. og 13. august.
Livestream
Badminton Danmark livestreamer på Bane 1 og 2 fra de indledende kampe og kvartfinalerne tirsdag og onsdag, den 10. og 11. august.
Du har mulighed for at se med via Badminton Danmarks livestream
Klik her for at gå til Badminton Danmarks livestream
(Det er gratis)
Livescore
Klik her for at følge RSL DM 2021 via livescore
Sidste års vindere
HS: Viktor Axelsen, Skovshoved
DS: Line Christophersen, Gentofte
HD: Anders Skaarup, Højbjerg/ViaBiler/Kim Astrup, Team Skælskør-Slagelse
DD: Sara Thygesen, Odense OBK/Maiken Fruergaard, Solrød Strand
XD: Sara Thygesen, Odense OBK/Niclas Nøhr, Greve
Vi glæder os til at se dig til RSL DM 2021 i Blue Water Dokken i Esbjerg den 10.-13. august.
Tags: Esbjerg, RSL DM
Kategori: DM senior, Elite, Forside, Inspiration, Klubnyheder, Medalje, Nyheder