VICTOR UDM - mixeddouble - ungdom - medalje -medaljer - præmie -podie - præmiepodie - medaljeskamle - Brøndby Hallen - Allan Høgholm
Allan Høgholm, Badminton Danmark

Her er ungdomsdanmarksmestrene ved VICTOR UDM 2022 og VICTOR DMU 2022

april 3, 2022 18:39 Skrevet af

Brøndby Hallen lagde for første gang nogensinde halgulv til ungdomsdanmarksmesterskaberne i badminton, VICTOR UDM, hvor der blev spillet på 16 baner. Samtidig deltog over 1100 spillere ved VICTOR DMU, som blev afviklet i 11 haller. Få overblikket over, hvem der løb med medaljerne her.

 

Først og fremmest skal der lyde en stor tak til alle de frivillige, spillere, trænere, ledere og forældre, som har været med til at gøre VICTOR DMU og VICTOR UDM muligt. Det har været fantastisk at mærke den opbakning og badmintonglæde på tværs af landet i denne weekend.

Til VICTOR DMU blev der kåret nye mestre på tværs af årgangene fra U9-U17/U19 i alle kategorier.

For nemhedens skyld vil vi derfor linke til badmintonplayer, hvor du nemt kan klikke dig gennem alle kampene og se, hvem der til sidst løb med medaljerne.

Klik her for at se vinderne ved VICTOR DMU 2022

I Brøndby Hallen rundede damedoublekategorien weekenden af. Nedenfor kan du få et overblik over vinderne i hver kategori fra U13-U19.

Klik her for at se samtlige resultater fra VICTOR UDM 2022

Se vinderne ved VICTOR UDM 2022 her:

Mixeddouble

U13: Birk Norman/Sophia Loudrup vs. Maximilian Kauffmann/Mille Riis: 21-12,16-21, 21-17
U15: Philip Boe/Nicoline Tang vs. Jesper Christensen/Caroline Mouritsen: 21-19, 21-5
U17: Mike Vestergaard/Sofie Røjkjær vs. Otto Reiler/Amanda Aarrebo Petersen: 21-10, 21-17
U19: Jonas Kudsk/Anne Madsen vs. William Boe/Clara Løber: 21-17,21-19

 

Herresingle

U13: Elias Martin vs. Maximilian Ørding Kauffmann: 21-12, 21-16
U15: Salomon Adam Thomasen vs. Philip Kryger Boe: 21-15, 21-19
U17: William Bøgebjerg vs. Sebastian Mikkelsen: 12-21, 21-19, 21-13
U19: Christian Faust Kjær vs. Victor Ørding Kauffmann: 21-12, 21-16

 

Damesingle

U13: Sophia Loudrup vs. Diya Mary Cherian: 21-13, 21-19
U15: Marie Viscovich vs. Maj Bach Moesgaard: 21-16, 21-12
U17: Lærke Thomsen vs. Maria Højlund Tommerup: 22-20, 21-13
U19: Anna Siess Ryberg vs. Frederikke Østergaard: 21-15, 21-10

 

Herredouble

U13: Elias Martin/Villads Brandt vs. Axel Boesen/Maximilian Kauffmann: 16-21, 21-16, 21-16
U15: Salomon Thomasen/Philip Boe vs. Saxo Norman/Jesper Christensen: 21-18, 21-14
U17: Jonathan Melgaard/Mike Vestergaard vs. Mads Emil Monke/Calvin Lundsgaard Kvolbæk: 21-19, 21-17
U19: Christian Kjær/William Boe vs. Nikolaj Lassen/Alexander Pedersen: 21-10, 21-11

 

Damedouble

U13: Julie Søgaard/Filippa Østergaard vs. Vilma Nielsen/Mille Sørensen: 21-23, 21-16, 21-15
U15: Malou Pedersen/Marie Viscovich vs. Caroline Mouritsen/Nicoline Tang: 23-21, 21-17
U17: Amanda Aarebo/Anne Mouritsen vs. Sofie Røjkjær/Lærke Thomsen: 21-8, 21-14
U19:  Clara Løber/Mette Werge vs. Sofie Karmann/Benedicte Sillassen: 21-15, 16-21, 21-11

 

Vanen tro blev der uddelt hæderfulde priser ved VICTOR UDM Gallaaftenen.

Årets Spiller i U13: Maximilian Ørding Kauffmann, Gentofte

Årets Spiller i U15: Saxo Norman Andersen, Odense OBK

Årets Spiller i U17: Jonathan Melgaard, Solrød Strand

Årets Spiller i U19: Anna Siess Ryberg, Hvidovre

Badminton Danmarks Talentpris: Tanja Berg, Værløse

(Badminton Danmarks talentpris går til en talenttræner, en cheftræner, en sportschef, en ildsjæl i en forening eller en anden, som i løbet af det/de seneste år har gjort en ekstraordinær indsats for talentudviklingen i dansk badminton.)

Se biller af vinderne på Badminton Danmarks Instagram-profil lige her

Stort tillykke til alle medaljevindere, trænere, ledere og klubber.



Tags: ,
Kategori: , , , , , ,