Dansk badminton kan se tilbage på seks måneder med markante internationale resultater, store turneringssejre og flere danske spillere og par, der har markeret sig på den absolutte verdensscene. Elite- og sportschef Jens Meibom gør status på første halvdel af 2026.
Da Line Christophersen sent søndag aften vandt Super 300-turneringen US Open, var det endnu et bevis på, at dansk badminton i de seneste måneder har ramt topformen på den absolutte verdensscene.
Sejren var den seneste i en række af markante danske resultater i 2026: Anders Antonsen har vundet Thailand Open, Mads Vestergaard og Daniel Lundgaard har triumferet ved Malaysia Masters, og Alexandra Bøje og Mathias Christiansen har leveret en bemærkelsesværdig periode med tre turneringssejre på fire uger på allerhøjeste niveau – kulminerende selvfølgelig med triumfen ved Indonesia Open.
Faktisk er det blevet til BWF-titler i fire ud af de fem kategorier.
Når elite- og sportschef Jens Meibom gør status ved halvvejsmærket i 2026, er det derfor med stor tilfredshed.
”Jeg synes overordnet, at det har været et rigtigt flot halvår for dansk badminton – selvfølgelig med de sidste to måneder som det helt store højdepunkt”
Jens Meibom peger også på, at året allerede fra starten tegnede lovende. Danske spillere nåede minimum til semifinalerne ved årets første seks World Tour-turneringer, og særligt mixed double- og herredoublekategorierne leverede stærke præstationer.
”Derefter havde vi en kortvarig mindre god periode, hvor især EM for hold ikke var tilfredsstillende, men efterfølgende har dansk badminton igen vist meget flotte takter,” siger Jens Meibom.
Siden EM for hold har resultaterne talt deres tydelige sprog. Danmark hentede en bronzemedalje i Thomas Cup og nåede kvartfinalen ved Uber Cup, inden de individuelle turneringssejre begyndte at komme som perler på en snor – i herresingle og damesingle, herredouble og mixed double.
”Det er meget glædeligt at se, at vi har været øverst på skamlen i hele fire kategorier, og i den sidste kategori – damedouble, som er en udviklingskategori for os – at Mette Werge og Kathrine Vang vandt EM-bronze. Det er flotte resultater, og det glæder mig meget, at alle kategorier bidrager med at skabe resultater,” siger Jens Meibom, der også roser trænerstaben bag spillerne:
”Jeg glæder mig også på vegne af trænerne. De lægger utallige timer i hallen og til turneringer, og det er virkelig fortjent, at de også får udbytte af alt deres hårde arbejde i dagligdagen. Det giver alle et energiboost,” siger Jens Meibom.
Selvom resultaterne i elitesport altid vil svinge, mener Jens Meibom, at de seneste måneders præstationer understreger, at dansk badminton fortsat kan konkurrere med verdens bedste.
”Det går op og ned i elitesport, og vi vil igen opleve perioder med mindre gode resultater, men perioden fra Thomas & Uber Cup og frem til nu har været rigtig positiv og vist, at dansk badminton stadig kan konkurrere på allerhøjeste internationale niveau.
Nu begynder blikket så småt at rette sig mod verdensmesterskaberne i Indien i august.
”Der er ingen garantier for succes på dette niveau, men de seneste måneder giver grundlag for optimisme,” siger Jens Meibom.

