Kristoffer Kolding og Mette Werge er nu officielt en del af Det Nationale Elite Træningscenter (NETC) i Brøndby. Mandag blev deres navne hængt op på væggen – det synlige bevis på, at mixed double-parret har taget endnu et vigtigt skridt i deres badmintonkarrierer.
Der var både glæde og stolthed at spore hos Kristoffer Kolding og Mette Werge, da deres navne mandag blev føjet til væggen med spillerne på Det Nationale Elite Træningscenter i Brøndby.
Optagelsen er kulminationen på mange års målrettet arbejde og betyder, at de to spillere fremover bliver en fast del af det elite- og udviklingsmiljø, der til daglig danner rammen om nogle af Danmarks bedste badmintonspillere.
– Vi er virkelig stolte og meget glade. Det er noget, vi har arbejdet for i lang tid, så det betyder rigtig meget for os, at vores navne nu er kommet op på væggen, siger Mette Werge.
Kristoffer Kolding beskriver optagelsen som opfyldelsen af et stort mål.
– Det er lidt af en drøm, der går i opfyldelse. Der ligger mange års hårdt arbejde bag – gennem hele ungdomstiden og videre ind i seniorårene. Forhåbentlig er det samtidig begyndelsen på mange gode år fremover, siger han.
Nye muligheder og større ro
Som en del af elitecentret får Kolding og Werge optimale rammer for deres fortsatte udvikling. Ud over at få en landstræner som deres hovedtræner indebærer optagelsen blandt andet øget støtte og adgang til en række af Team Danmarks specialister og kompetencer inden for eksempelvis sportspsykologi, ernæring og fysioterapi og turneringsstøtte fra Badminton Danmark.
Det optimerede set-up skal skabe de bedst mulige betingelser for, at spillerne kan udvikle sig og præstere på internationalt niveau. For Mette Werge handler det ikke mindst om den tryghed og arbejdsro, der følger med optagelsen.
– Det giver os en masse ro, at der er nogen, som tror på os og har tillid til vores potentiale. Nu kan vi koncentrere os om at give den fuld gas til træning og fortsætte vores udvikling over de kommende år. Så må vi se, hvor langt det kan føre os, siger hun.
For Kristoffer Kolding er der også forsvundet et pres, som de to spillere hidtil har lagt på sig selv.
– Vi har haft et mål om at komme op på den væg, og det pres, vi har lagt på os selv i den forbindelse, kan vi nu slippe lidt. Vi har opnået det, men samtidig vil vi meget gerne vise, at det var den rigtige beslutning at optage os. Nu skal vi arbejde videre og tage de næste skridt, siger han.
Navnene på væggen er dermed både en anerkendelse af den udvikling, Kolding og Werge allerede har gennemgået, og et startskud til næste fase i mixed double-parrets fælles satsning.

