Foto: Allan Høgholm, Badminton Danmark

Få overblik over alle de nye danske mestre for ungdom

juni 20, 2021 18:06 Skrevet af

RSL UDM 2021 er veloverstået, og dermed har også en række viagra cialis online pharmacy nye danske mestre for ungdom fået medalje om halsen, applaus i hallerne og indtaget præmiepodiet. Her får du buy female cialis overblik over finaleresultaterne fra RSL UDM 2021 viagra cialis online pharmacy i Greve samt alle prismodtagerne af henholdsvis Årets Spiller og Badminton Danmarks Talentpris 2021.

 

Herresingle:

U13: Aske Rømer Roslyng, Højbjerg vs. Jens Andersson, Skovshoved: 21-16, 21-16

U15: Robert Nebel, Værløse vs. Salomon Adam Thomasen, Højbjerg: 21-14, 11-21, 21-13

U17: Christian Faust Kjær, Viby J vs. Sebastian Mikkelsen, Solrød Strand: 21-9, 21-7

U19: Victor Ørding Kauffmann, Gentofte vs. Mathias Solgaard, Ikast: 21-19, 14-21, 21-16

Damesingle:

U13: Sarah Jeppesen, Lillerød vs. Mathilde Bach Moesgaard, Odense OBK: 17-21, 21-13, 21-13

U15: Kajsa van Dalm, Brønderslev vs. Anna-Sofie Nielsen, Lillerød: 21-8, 21-15

U17: Sofie Karmann, Hillerød vs. Frederikke Østergaard, Kolding BK: 18-21, 21-19, 21-13

U19: Simona Pilgaard, Odense OBK vs. Anna Siess Ryberg, Hvidovre: 21-18, 17-21, 21-18

 

Herredouble:

U13: Jens Andersson, Skovshoved/Aske Rømer Roslyng, Højbjerg vs. Noah Hansen, Solrød Strand/Frederik Hinding, Odense OBK: 21-14, 21-12

U15: Philip Kryger Boe, Odense OBK/Salomon Adam Thomasen, Højbjerg vs. Lasse Linderoth, Højbjerg/Robert Nebel, Værløse: 21-19, 19-21, 21-19

U17: Christian Faust Kjær, Viby J/Jakob Houe Andersen, Højbjerg vs. Mads Emil Monke, Herning/Calvin Lundsgaard, Højbjerg: 21-7, 21-11

U19: Mads Vestergaard, Højbjerg/William Kryger Boe, Odense OBK vs. Marcus Rindshøj, Solrød Strand/Christopher Vittoriani, Gentofte: 21-11, 21-15

 

Damedouble:

U13: Astrid Kruse, Værløse/Athene Lyduch Thornild, Solrød Strand vs. Anna Louise Winther, Solrød Strand/Silje Nielsen, Hillerød: 21-10, 21-13

U15: Maria Højlund Tommerup, Solrød Strand/Anna-Sofie Nielsen, Lillerød vs. Cathrine Marie Wind, Kolding BK/Alberte Petrea Prasz Espersen, Solrød Strand: 21-16, 21-13

U17: Emma Irring Braüner, Ikast/Frederikke Østergaard, Kolding BK vs. Sofie Karmann, Hillerød/Benedicte Sillassen, Holbæk: 21-19, 21-19

U19: Anna Siess Ryberg, Hvidovre/Simona Pilgaard, Odense OBK vs. Clara Løber, Højbjerg/Mette Werge, Hvidovre: 18-21, 22-20, 21-10

 

 

Mixeddouble:

U13: Frederik Hinding/Mathilde Bach Moesgaard, Odense OBK vs. August Kaldau, Lyngby/Athene Lyduch Thornild, Solrød Strand: 17-21, 21-12, 21-13

U15: Otto Reiler, Gentofte/Amanda Aarrebo Petersen, Svendborg vs. Philip Kryger Boe/Nicoline Tang, Odense OBK: 21-19, 21-18

U17: Hjalte Linde Johansen, Odense OBK/Emma Irring Braüner, Ikast vs. Calvin Lundsgaard Kvolbæk, Højbjerg/Anna Klausholm, Aalborg Triton: 21-15, 15-21, 21-18

U19: Mads Vestergaard/Clara Løber, Højbjerg vs. Malthe Mølbjerg Nielsen, Aalborg Triton/Laura Fløj Thomsen, Ikast: 21-12, 21-9

 

 

Klik her for at se alle resultater fra RSL UDM 2021 i Greve

Klik her for at se alle resultater fra RSL DMU 2022 i Grindsted 

Se alle prisvinderne her:

 

Badminton Danmarks Talentpris: Thomas Nielsen, abc Aalborg

Læs også: Thomas Nielsen vinder Badminton Danmarks Talentpris 2021

 

Årets Spiller i U13: Athene Lyduch Thornild, Solrød Strand

Årets Spiller i U15: Maria Højlund Tommerup, Solrød Strand

Årets Spiller i U17: Benedicte Sillassen, Holbæk

Årets Spiller i U19: William Kryger Boe, Odense OBK

 

Stort tillykke til alle de buy female cialis nye ungdomsdanmarksmestre og prisvindere. Tak for i år buy viagra now og på gensyn i 2022!



Tags: , ,
Kategori: , , , , ,