Foto: Lars Møller/Badminton Danmark

Bliv klogere på de 13 danske Sudirman Cup-profiler

May 10, 2023 08:00 Skrevet af

I dag flyver 13 spillere af sted til Suzhou i Kina for at repræsentere Danmark ved verdensmesterskaberne for blandede hold, Sudirman Cup 2023. Her kan du blive en klogere på hver enkelt spiller, som vi præsenterer via deres hidtidige præstationer ved Sudirman Cup.

 

Navn: Viktor Axelsen
Alder:
 29
Højde: 194 cm
Klub: Skovshoved
Barndomsby: Odense
Ranglisteplacering: 1 i verden i herresingle
Seneste bemærkelsesværdige titler: Malaysia Open 2023 og 2022, World Tour Finals 2022, French Open 2022, VM-guld 2022, Indonesia Open 2022, All England 2022, EM-guld 2022
Tidligere deltagelse på Sudirman Cup-holdet: 2013, 2015, 2017, 2019, 2021
Antal Sudirman Cup-sejre: 8 ud af 10
Ciffermæssigt største sejr: Første kamp i 2017 imod indiske Ajay Jayaram: 21-12, 21-7
Tætteste sejr: Første kamp i 2019 imod engelske Toby Penty: 21-11, 13-21, 21-17
Ciffermæssigt største nederlag: Anden kamp 2015 mod japanske Kento Momota: 21-15, 17-21, 9-21
Tætteste nederlag: Anden kamp 2017 mod indonesiske Anthony Ginting: 21-13, 17-21, 14-21
Korteste kamp: Første kamp 2017 mod Jayaram: 27 minutter
Længste kamp: Kampen mod Ginting: 62 minutter

Læs også: Skader forhindrer Antonsen og Søgaard i Sudirman Cup-deltagelse

Navn: Rasmus Gemke
Alder:
 26
Højde: 186 cm
Klub: Skovshoved
Barndomsby: Aarhus
Ranglisteplacering: 18 i verden i herresingle
Seneste bemærkelsesværdige titler: Andenplads French Open 2022, andenplads Denmark Open 2020
Tidligere deltagelse på Sudirman Cup-holdet: Debutant

 

Navn: Mia Blichfeldt
Alder: 
25
Højde: 178 cm
Klub: Solrød Strand
Barndomsby: Solrød Strand
Ranglisteplacering: 19 i verden i damesingle.
Seneste bemærkelsesværdige titler: Andenplads Swiss Open 2023, EM-bronze 2022, European Games 2019, Spain Masters 2019
Tidligere deltagelse på Sudirman Cup-holdet: 2017, 2019 og 2021
Antal Sudirman Cup-sejre: 4 ud af 7
Ciffermæssigt største sejr: Anden kamp i 2019 imod indonesiske Fitriani Fitriani: 21-13, 21-19
Tætteste sejr: Første kamp i 2021 imod russiske Evgeniya Kosetskaya: 21-16, 11-21, 21-18
Ciffermæssigt største nederlag: Kvartfinalen i 2019 imod kinesiske Chen Yufei: 16-21, 17-21
Tætteste nederlag: Debutkampen 2017 imod indonesiske Fitriani Fitriani: 24-22, 15-21, 14-21
Korteste kamp: Anden kamp i 2019 imod indonesiske Fitriani Fitriani: 42 minutter
Længste kamp: Debutkampen i 2017 imod indonesiske Fitriani Fitriani: 76 minutter

 

Navn: Line Christophersen
Alder: 23
Højde: 176 cm
Klub: Skovshoved
Barndomsby: Dianalund
Ranglisteplacering: 26 i verden i damesingle
Seneste bemærkelsesværdige titler: DM 2023, DM 2022, EM-sølv 2021, andenplads Spain Masters 2021, andenplads Orleans Masters 2021
Tidligere deltagelse på Sudirman Cup-holdet: 2021
Antal Sudirman Cup-sejre:  1 ud af 1
Ciffermæssigt største sejr: Debutkampen i 2021 imod canadiske Rachel Chan: 21-13, 21-17
Tætteste sejr:  Kampen imod Rachel Chan
Ciffermæssigt største nederlag: Ingen
Tætteste nederlag: Ingen
Korteste kamp: Kampen mod Rachel Chan: 28 minutter
Længste kamp: Kampen mod Rachel Chan: 28 minutter

Klik her for at sikre dig billet til VM 2023 i Royal Arena den 21.-27. august

Navn: Anders Skaarup Rasmussen
Alder:
 34
Højde: 189 cm
Klub: Højbjerg
Barndomsby: Odder
Ranglisteplacering: 9 i verden i herredouble
Seneste bemærkelsesværdige titler: Andenplads Japan Open 2022, VM-bronze 2021, andenplads Denmark Open 2021, EM-bronze 2021, Swiss Open 2021
Tidligere deltagelse på Sudirman Cup-holdet: 2015, 2017, 2019 og 2021
Antal Sudirman Cup-sejre: 2 ud af 5
Ciffermæssigt største sejr: Første kamp med Frederik Søgaard i 2021 mod russerne Vladimir Ivanov og Ivan Sozonov: 24-22, 21-16
Tætteste sejr: Kvartfinalen med Frederik Søgaard i 2021 mod kineserne He Ji Ting/Zhou Hao Dong: 17-21, 21-16, 21-19
Ciffermæssigt største nederlag: Kvartfinalen med Kim Astrup i 2019 mod kineserne Li Junhui/Liu Yuchen: 18-21, 16-21
Tætteste nederlag: Første kamp med Anders Skaarup 2019 imod englænderne Marcus Ellis/Chris Langridge: 21-16, 19-21, 19-21
Korteste kamp: Kampen mod russerne i 2021: 45 minutter
Længste kamp: Kampen mod englænderne i 2019: 98 minutter

 

Navn: Kim Astrup
Alder:
 31
Højde: 185 cm
Klub: Højbjerg
Barndomsby: Herning
Ranglisteplacering: 9 i verden i herredouble
Seneste bemærkelsesværdige titler: Andenplads Japan Open 2022, VM-bronze 2021, andenplads Denmark Open 2021, EM-bronze 2021, Swiss Open 2021
Tidligere deltagelse på Sudirman Cup-holdet: 2015, 2017 og 2019
Antal Sudirman Cup-sejre: 1 ud af 4
Ciffermæssigt største sejr: Anden kamp med Mads Kolding i 2015 mod japanerne Hiroyuki Endo/Kenichi Hayakawa: 21-19, 21-15
Tætteste sejr: Kampen mod japanerne i 2015
Ciffermæssigt største nederlag: Kvartfinalen med Anders Skaarup i 2019 mod kineserne Li Junhui/Liu Yuchen: 18-21, 16-21
Tætteste nederlag: Første kamp med Anders Skaarup 2019 imod englænderne Marcus Ellis/Chris Langridge: 21-16, 19-21, 19-21
Korteste kamp: Kampen mod japanerne i 2019: 42 minutter
Længste kamp: Kampen mod englænderne i 2019: 98 minutter

 

Navn: Lasse Mølhede
Alder:
 29 år
Højde: 185 cm
Klub: Skovshoved
Barndomsby: Ikast
Ranglisteplacering: 25 i verden i herredouble
Seneste bemærkelsesværdige titler: SaarLorLux Open 2020
Tidligere deltagelse på Sudirman Cup-holdet: Debutant

 

Navn: Maiken Fruergaard
Alder: 
27 (fylder 28 år inden første danske kamp)
Højde: 169 cm
Klub: Odense
Barndomsby: Odense OBK
Ranglisteplacering: 18 i damedouble
Seneste bemærkelsesværdige titler: DM 2023, EM-bronze 2022, EM-bronze 2021, DM 2021
Tidligere deltagelse på Sudirman Cup-holdet: 2015, 2017, 2019 og 2021
Antal Sudirman Cup-sejre: 1 ud af 5.
Ciffermæssigt største sejr: Første kamp med Sara Thygesen i 2021 imod russerne Alina Davletova/Ekaterina Malkova: 21-13, 21-14
Tætteste sejr: Kampen mod russerne i 2021
Ciffermæssigt største nederlag: Kvartfinalen med Sara Thygesen i 2021 imod kineserne Chen Qing Chen/Jia Yi Fan: 10-21, 13-21
Tætteste nederlag: Første kamp i 2019 med Sara Thygesen imod englænderne Chloe Birch/Lauren Smith: 12-21, 21-19, 11-21
Korteste kamp: Kampen mod indoneserne Nitya Krishinda Maheswari/Greysia Polii i 2021: 36 minutter
Længste kamp: Kampen mod englænderne: 72 minutter

 

Navn: Sara Thygesen
Alder: 32
Højde: 172 cm
Klub: Odense OBK
Barndomsby: Fredericia
Ranglisteplacering: 18 i verden i damedouble
Seneste bemærkelsesværdige titler: DM 2023, EM-bronze 2022, EM-bronze 2021, DM 2021
Tidligere deltagelse på Sudirman Cup-holdet: 2015, 2017, 2019 og 2021
Antal Sudirman Cup-sejre: 4 ud af 12
Ciffermæssigt største sejr: Første kamp med Maiken Fruergaard i 2021 imod russerne Alina Davletova/Ekaterina Malkova: 21-13, 21-14
Tætteste sejr: Mixeddoublekamp imod Indonesien 2015 med Mads Kolding imod Praveen Jordan/Debby Susanto: 9-21, 21-17, 21-11
Ciffermæssigt største nederlag: Kvartfinalen med Maiken Fruergaard i 2021 imod kineserne Chen Qing Chen/Jia Yi Fan: 10-21, 13-21
Tætteste nederlag: Første kamp med Mathias Christiansen i 2019 imod englænderne Marcus Ellis/Lauren Smith: 21-15, 20-22, 17-21
Korteste kamp: Sin debutkamp i 2015 med Mads Kolding imod Adcock/Adcock: 37 minutter
Længste kamp: Mixeddoublen imod Ellis/Smith i 2019: 77 minutter

 

Navn: Mathias Christiansen 
Alder: 29
Højde: 186 cm
Klub: Vendsyssel
Barndomsby: Allinge
Ranglisteplacering: 18 i verden i mixeddouble
Seneste bemærkelsesværdige titler: Spain Masters 2023, DM 2023, Orleans Masters 2021, andenplads French Open 2021, EM-bronze 2021, andenplads Swiss Open 2021
Tidligere deltagelse på Sudirman Cup-holdet: 2015 (dog ingen kampe), 2017, 2019
Antal Sudirman Cup-sejre: 1 ud af 6
Ciffermæssigt største sejr: Anden kamp med Sara Thygesen i 2019 imod indoneserne Hafiz Faizal/Gloria Emanuelle Widjaja: 21-17, 21-11
Tætteste sejr: Samme som den største
Ciffermæssigt største nederlag: Kvartfinalen med Alexandra Bøje i 2021 imod kineserne Wang Yi Lyu/Huang Dong Ping: 18-21, 12-21
Tætteste nederlag: Første kamp med Sara Thygesen i 2019 imod englænderne Marcus Ellis/Lauren Smith: 21-15, 20-22, 17-21
Korteste kamp: Kampen imod kineserne i 2021: 43 minutter
Længste kamp: Kampen imod englænderne i 2019: 77 minutter

 

Navn: Alexandra Bøje
Alder: 
23 
Højde:
 173 cm 
Klub:
 Solrød Strand
Barndomsby: Horsens
Ranglisteplacering: 18 i verden i mixeddouble
Seneste bemærkelsesværdige titler: Spain Masters 2023, Orleans Masters 2021, andenplads French Open 2021, EM-bronze 2021, andenplads Swiss Open 2021
Tidligere deltagelse på Sudirman Cup-holdet: 2021
Antal Sudirman Cup-sejre: 0 ud af 2
Ciffermæssigt største sejr: Ingen
Tætteste sejr: Ingen
Ciffermæssigt største nederlag: Kvartfinalen med Alexandra Bøje i 2021 imod kineserne Wang Yi Lyu/Huang Dong Ping: 18-21, 12-21
Tætteste nederlag: Debutkampen med Mathias Christiansen i 2021 imod russerne Rodion Alimov/Alina Davletova: 21-18, 16-21, 11-21
Korteste kamp: Kampen imod kineserne i 2021: 43 minutter
Længste kamp: Kampen imod russerne i 2021: 57 minutter

 

Navn: Mathias Thyrri
Alder: 25
Højde: 190
Klub: Hvidovre
Barndomsby: Aabenraa
Ranglisteplacering: 31 i verden i mixeddouble
Seneste bemærkelsesværdige titler: Canadian International Challenge 2022, DM 2022
Tidligere deltagelse på Sudirman Cup-holdet: 2021
Antal Sudirman Cup-sejre: 0 ud af 1
Ciffermæssigt største sejr: Ingen
Tætteste sejr: Ingen
Ciffermæssigt største nederlag: Debutkampen med Amalie Magelund i 2021 imod indoneserne Praveen Jordan/Melati Oktavianti: 8-21, 17-21
Tætteste nederlag: Kampen mod indoneserne
Korteste kamp: Kampen mod indoneserne: 33 minutter
Længste kamp: Samme som korteste kamp

 

Navn: Amalie Magelund
Alder: 
22 (fylder 23 år inden første danske kamp)
Højde:
 166 cm 
Klub:
 Skælskør-Slagelse
Barndomsby: Roskilde
Ranglisteplacering: 31 i verden i mixeddouble
Seneste bemærkelsesværdige titler: Canadian International Challenge 2022, EM-bronze 2022, DM 2022
Tidligere deltagelse på Sudirman Cup-holdet: 2021
Antal Sudirman Cup-sejre: 2 ud af 3
Ciffermæssigt største sejr: Debutkampen med Niclas Nøhr i 2021 imod canadierne Nyl Yakura/Crystal Lai: 21-9, 21-4
Tætteste sejr: Første kamp med Freja Ravn i 2021 imod canadierne Catherine Choi/Crystal Lai: 21-16, 21-13
Ciffermæssigt største nederlag: Kampen med Mathias Thyrri i 2021 imod indoneserne Praveen Jordan/Melati Oktavianti: 8-21, 17-21
Tætteste nederlag: Kampen mod indoneserne
Korteste kamp: Kampen mod canadierne Yakura/Lai: 23 minutter
Længste kamp: Kampen mod canadierne Choi/Lai: 34 minutter

 

Fakta:

Sudirman Cup 2023 spilles i Kina den 14.-21. maj i Suzhou Olympic Sports Centre. Det er kun 50 km fra Kunshan Sports Centre, hvor det danske herrelandshold vandt Thomas Cup i 2016.

Danmark vandt senest en Sudirman Cup-medalje i 2013. Her blev det til bronze efter et semifinalenederlag til Kina på 1-3. Danmark har aldrig vundet Sudirman Cup.

De fire grupper til Sudirman Cup 2023:

Gruppe A: Kina, Danmark, Singapore, Egypten

Gruppe B: Indonesien, Thailand, Tyskland, Canada

Gruppe C: Malaysia, Taiwan, Indien, Australien

Gruppe D: Japan, Korea, Frankrig, England

Det bliver første gang nogensinde ved et Sudirman Cup, at Danmark møder Egypten. Det bliver samtidig blot anden gang, at danskerne skal op imod Singapore ved VM for blandede hold. Det eneste indbyrdes opgør går tilbage til 2013, hvor Danmark vandt 4-1.

Omvendt har Danmark mødt Kina otte gange og aldrig formået at slå den mest vindende Sudirman Cup-nation.

Klik her for at se Danmarks tidligere resultater ved Sudirman Cup

Danmarks spilleplan ved Sudirman Cup 2023:

Søndag den 14. maj klokken 11.00 dansk tid: Danmark-Singapore

Tirsdag den 16. maj klokken 11.00 dansk tid: Danmark-Egypten

Torsdag den 18. maj klokken 11.00 dansk tid: Danmark-Kina



Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,
Kategori: , , , ,