Få overblikket: Se alle guld og -prisvinderne ved RSL UDM 2020

august 16, 2020 18:18 Skrevet af

Et usædvanligt, men brand name viagra trods alt spændende, toptalentfyldt og gensynsglædeligt UDM går på hæld. Her får du hele overblikket over, hvem der løb med de øverste podiepladser, og hvem der fik overrakt priserne Årets Spiller, Badminton Danmarks Talentpris og Årets where to buy viagra pills Ungdomsklub.   

 

Herresingle:

U13: Salomon Adam Thomasen, Højbjerg vs. Philip Kryger Boe, Odense OBK: 21-11, 21-10

U15: William Bøgebjerg, Gentofte vs. Calvin LK, Højbjerg: 21-16, 22-20

U17: Christopher Vittoriani, Gentofte vs. Mads Juel Møller, Højbjerg: 21-13, 21-15

U19: Magnus Johannsen, Aalborg Triton vs. Axel Henrik Parkhøi, Skovshoved: 21-11, 21-14

 

Damesingle:

U13: Malou Pedersen, Lillerød vs. Marie Viscovich, Gentofte: 21-15, 21-13

U15: Lærke Thomsen, Kolding BK vs. Norah Jeppesen, Hillerød: 21-12, 21-14

U17: Benedicte Sillassen, Holbæk vs. Simona Pilgaard, Odense OBK: 15-21, 21-8, 21-12

U19: Amalie Schulz Terp-Nielsen, Højbjerg vs. Frederikke Lund, Solrød Strand: 21-13, 21-16

 

Herredouble:

U13: Salomon Adam Thomasen, Højbjerg/Phillip Kryger Boe, Odense OBK vs. Saxo Norman Andersen, Odense OBK/Jeppe Østergaard Christensen, Højbjerg: 21-16-21-19

U15: Jonathan Melgaard, Solrød Strand/Mike Vestergaard, Højbjerg vs. Mads Emil Monke, Herning/Calvin LK, Højbjerg: 24-22, 21-19

U17: William Kryger Boe, Odense OBK/Christopher Vittoriani, Gentofte vs. Mads Juel Møller, Højbjerg/Victor Ørding Kauffmann, Gentofte: 21-19, 21-12

U19: Rasmus Prasz Espersen/Marcus Rindshøj, Solrød Strand vs. Mathias Pedersen/Mads Vestergaard, Højbjerg: 21-14, 21-17.

 

Damedouble:

U13: Caroline Mouritsen/Nicoline Tang, Odense OBK vs. Malou Pedersen, Lillerød/Marie Viscovich, Gentofte

U15: Maria Højlund Tommerup, Solrød Strand/Anna-Sofie Nielsen, Lillerød vs. Amanda Aarrebo Petersen/Anna Mouritsen, Svendborg: 21-18, 22-20

U17: Clara Løber, Højbjerg/Mette Werge, Hvidovre vs. Anna Ryberg, Hvidovre/Simona Pilgaard, Odense OBK: 21-19, 21-19

U19: Clara Graversen/Natasja P. Anthonisen, Højbjerg vs. Christine Busch Andreasen KMB2010/Amalie Schulz Terp-Nielsen, Højbjerg: 21-16, 11-21, 21-16

 

Mixeddouble:

U13: Salomon Adam Thomasen, Højbjerg/Malou Pedersen, Lillerød vs. Jesper Østergaard Christensen, Højbjerg/Caroline Mouritsen, Odense OBK

U15: Jonathan Melgaard, Solrød Strand/Sarah Skriver, abc Aalborg vs. Mike Vestergaard, Højbjerg/Lærke Thomsen, Kolding BK

U17: Emilia Nesic/William Kryger Boe, Odense OBK vs. Jonas Kudsk/Anne Madsen, Greve BK

U19: Mads Vestergaard/Natasja P. Anthonisen, Højbjerg vs. Christine Busch Andreasen, KMB2010/Rasmus Prasz Espersen, Solrød Strand:

 

Stort tillykke til alle de nye brand name viagra ungdomsdanmarksmestre!

 

Se alle prisvinderne her:

 

Badminton Danmarks Talentpris: Jakob Poulsen, Solrød Strand

Læs også: Jakob Poulsen vinder talentprisen: – En kæmpe glæde at se spillerne til UDM

 

Årets Ungdomsklub: Gentofte Badminton Klub

Læs også: Gentofte Badminton Klub er Årets Ungdomsklub 2020

 

Årets Spiller i U13: Salomon Adam Thomasen, Højbjerg

Årets Spiller i U15: Mads Emil Monke, Herning

Årets Spiller i U17: Mads Juel Møller, Højbjerg

Årets Spiller i U19: Christine Busch Andreasen, KMB2010



Tags: , , , , ,
Kategori: , , , , ,